DAY 3 RESULTS – BOY AND GIRL 1 & 2 CHAMPIONSHIPS

The first weekend of the National Boy and Girl 1 and 2 Championships concluded at the Drimnagh Boxing Club today.

A busy weekend finished after 28 bouts were completed and 14 fighters progressed.

Boxing resumes next Friday.

Boy and Girl 1 & 2 Championships Drimnagh BC

Sunday December 5th

Boy 2 quarter-finals (11am)

  1. 50kg Martin McDonagh (Rathkeale) beat Cillian Canning (Drimnagh) 5-0
  2. 50kg Conor Whitehouse (Cookstown) W/O
  3. 52kg Joe Cunningham (St Josephs U) beat Danny Mahon (Fr Flanagans) 5-0
  4. 52kg Charlie Sweeney (Gurteen) beat Kieran Reilly (Baldoyle) 3-2
  5. 54kg John Donoghue (Olympic L) beat William Mc Donagh (Olympic C) RSC3
  6. 56kg Levi Mongan (Olympic C) beat Simon Doherty (Phoenix A) 3-2
  7. 56kg Pat Quilligan (Saviours Crystal) Zach O’Hara (Paulstown) 5-0
  8. 56kg Conan Kearney (St Bridgets U) beat Dylan Rockett (Tramore) 5-0
  9. 59kg Broderic Abudiore (Jobstown) beat Rati Abuladze (Togher) AB3
  10. 59kg Cody Johnston (Holy Trinity) beat Jamie Ritchie (Gilford) 3-2
  11. 68kg Jamie Kennedy (Gorey) beat Danny O’Donohoe (Monkstown D) 5-0

Boy 2 Semi-Finals

  1. 29kg Thomas McFarlane (Immaculata A) beat Daithi McNamee (Two Castles) 5-0
  2. 31kg Robert Quinn (Clonard A) beat Jason Ward (Eagle) 5-0
  3. 33kg Mason Moran (Dungarvan) beat Noah Bacon (Saints) 5-0
  4. 35kg Kyle Duncan (Gorey) beat Emmett McGurn (Golden Star U) 5-0
  5. 35kg Michael O’Reilly (St Pauls M) beat Patrick O’Donnell (Cabra)
  6. 38.5kg Kurt Kinsella (Monkstown D) beat Jay Carling (Holy Trinity) 5-0
  7. 38.5kg Ryan Grimley (Armagh) beat Oisin Kiernan (Olympic L) 3-2
  8. 40kg Bradley McDonagh (Olympic C) beat Michael McInerny (St Michaels Athy) 4-0
  9. 40kg Harvey Cochrane beat Paddy Harty (Monkstown D) RSC1
  10. 41.5kg Warren Ormond (Whitechurch) W/O
  11. 41.5kg Jay Fee (Two Castles) beat Patrick Casey (Duhallow) 5-0
  12. 43kgPaddy McAleer (Oughterard) beat Gareth Hayes (St Mary’s D) 5-0
  13. 43kg Christian Doyle (Olympic L) beat James Casey (Sliabh Luachra) 4-1
  14. 44.5kg Christian Sweeney (Ballina) beat Timmy Reilly (Rathkeale) 4-1
  15. 44.5kg Eddie Corcoran (Olympic L) beat Brendan Farren (Holy Trinity) 5-0
  16. 46kg Kane Brannigan (Lisburn) beat Fionan Smith ( De Courcey) 5-0
  17. 46kg Brandon Geoghegan (Jobstown) beat Tom Stokes (Olympic L) 5-0

December 4th

Boy 1 Semi-Finals (11am)

29kg Jude Reilly (Immaculata A) W/O
29kg David Quigley (Cove) beat Keith O’Donoghue (St Michaels Athy) 3-2
31kg Conal Dunlop (St Pauls A) beat Alex Harris (Ballybough) RSC2
31kg Taylor Parke (Raphoe) Calvin Stokes (Olympic L) 5-0
33kg Kristian Jubani (Crumlin) beat Jase Green (Golden Gloves M) RSC!
33kg Lee Largey Snodden (Immaculata A) beat Simon O’Donnell (Olympic C) 3-2
35kg Tom McAleer (Oughterard) beat Gareth Doyle (Dunree) 3-2
35kg Mikey McDonagh (Avona)W/O
37kg Alex Delaney (Galway) W/O
37kg Kaleb Walsh (Wexford CBS) beat Charlie Kenny (Clonmel) 5-0
38.5kg David Nevin (Monkstown D) beat Lee Edward Walsh (Callan) 5-0
38.5kg Callum McAlinden (Banbridge) beat Eoghan Miller (Two Castles) RSC2
40kg Ronan McBreaty (Two Castles) W/O
40kg Owen McCann (Saints) beat Ronan Fitzsimmons (St Colmans) RSC3
41.5kg Fautas Gudaitis (Claremorris) W/O
41.5kg Liam Waters (Riverstown)beat Kasuis Dubinovichs (Portadown) 5-0
43kg Jimmy O’Brien (Kanturk) beat Conan McSorley (Two Castles) 4-1
43kg Jason Donoghue (Olympic L) beat Padraig Walsh (Immaculata A) 5-0
44.5kg Kai Daynes (Immaculata A) beat Con Desmond (Bantry ) 5-0
44.5kg Daithi Kelly (Frenchpark) beat Patrick Myers (Olympic L) RSC3
46kg Bernie McDonagh (Galway) beat Peter Travers (Gorey) 5-0
46kg Francis Regan (Immaculata A) beat Kian Quigley (Monkstown D) 4-1
48kg James Rooney (Gleann) W?O
48kg Tadgh McCarthy (Crumlin) beat John Faulkner (St Munchins) 5-0
50kg Padraig Scott (Glengormley) beat Ben Ryan (St Annes) 4-1
50kg Kingston Olumva (Riverstown) W/O
52kg Cameron Pearse (St Michaels Athy) beat Niall O’Driscoll (Muskerry) 4-1
54kg Michael Sweeney (Olympic C) beat Josh Beasley (Baldoyle) 5-0
56kg Shane Duke (Dukes) beat Cayden Cummins (Cookstown) 5-0
56kg Jack Gorman (St Monicas) beat Martin Collins (Baldoyle) 5-0
59kg Anthony Cridkard (Holy Trinity) Conor Collins (Neilstown) 4-1
62kg John McDonagh (Galway) W/O
65kg Aidan O’Connell (Paulstown) beat Zach Murray (Immaculata A) 4-1
65kg Simon McDonagh (St Annes) beat Jack Murphy (Dungarvan) 5-0
74kg Michael Downey (Muskerry) W/O

December 3rd

Boy 1 Quarter-Finals

33kg Simon O’Donnell (Olympic C) beat Hugh Duff (Carrickmore) 5-0
33kg Lee Largey Snodden (Immaculata A) beat Nicholas O’Rourke (St Michaels Athy) 5-0
37kg Charlie Kenny (Clonmel) beat Morgan Mallon (Holy Trinity) RSC!
38.5kg Callum McAlinden (Banbridge) beat Gerard McDonagh (Leeside Lough) 5-0
38.5kg Eoghan Miller (Two Castles) beat Tadgh Dally (St Annes) RSC1
40kg Ronan Fitzsimmons (St Colmans) beat Bobby Magee (Corinthians) 3-2
41.5kg Liam Waters (Riverstown) beat Nathan Clarke (Monkstown D) 4-1
43kk Padraig Walsh (Immaculata A) beat Andrew Sweeney (Olympic C) 5-0
44.5kg Patrick Myers (Olympic L) beat Edward O’Reilly (Cherry Orchard) 5-0
46kg Francis Regan (Immaculata A) beat Lucas McIvor (Oakleaf) 4-1
46kg Kian Quigley (Monkstown D) beat Daniel Walsh (St Colmans) 5-0
48kg Tadgh McCarthy (Crumlin) W/O
50kg Kingston Olumva (Riverstown) W/O
56kg Martin Collins (Baldoyle) W/O

Friday December 10th (6pm)

Boy 2 Semi-Finals

48kg James Hayden (Crumlin) V Willie Donoghue (Templemore)
48kg David Tennyson (Dungloe) V Francis McCullagh (McCullaghs)
50kg Sean Maughan (Ballina) V Max Finn (Gorey)
50kg Winner V Winner
52kg Arthur Doherty (Phoenix A) V Jim Mongans (OLOL)
52kg Winner V Winner
54kg Sean Henderson (Golden Star U) V Callum McFall (Townland)
54kg Kaylen Paisley (Ballybrack) V Winner

Saturday December 11th (11am)

Girl 1 Semi-Finals

43kg Layla Kelly (Baldoyle) V Ali Gorman (Setanta L)
43kg Aoibheann Kelly (St Annes) V Alannah Field (Northside)
45kg Sophie Lawlor (Wexford) V Claire Crowley (Riverstown)
45kg Lily Fitzpatrick (Rathfirland) V Sloan Preston (St Pappins )
51kg Scarlett Ball (Trojan) V Georgia Bolger (Monkstown D)
51kg Frances Bergin (Castlerea) V Paige Nickles (Banbridge)
53kg Mikayla Heapes (Jobstown) V Saoirse Walsh (Northside)
63kg Madina Bagirova (Smithfield) V Ellie Sinnott (South East)
Girl 2 Semi-Finals

41kg Georgia Doherty (Raphoe) V Lauren Doherty (
45kg Molly Joyce (Avona) V Shauna McCrudden (Riverside)
45kg Lauren Long (Tipperary Town) V Alannah O’Brien (Setanta L)
51kg Sarah Conlin (Golden Star U) V Chloe Murphy (Neilstown)
53kg Ellie Fenlon (Paulstown) V Robyn Carlyle (Crumlin)
55kg Tara Simmons (Golden Star U) V Tory Neill (Evolution A)
55kg Alana Harrington (De Courcey) V Claire Keating (Paulstown)
63kg Leah Moore (Ballybough) V Katie Little (Rathkeale)
63kg Kayleigh Byrne (Gorey) V Annjolie Maughan (Whitechurch

Saturday December 11th

Boy 1 Finals (3pm)

29kg Jude Reilly (Immaculata A) V Winner
31kg Winner V Winner
33kg Winner V Winner
35kg Winner V Winner
37kg Winner V Winner
38.5kg Winner V Winner
40kg Winner V Winner
41.5kg Winner V Winner
43kg Winner V Winner
44.5kg Winner V Winner
46kg Winner V Winner
48kg Winner V Winner
50kg Winner V Winner
52kg Darragh Ryan (Drimnagh) V Winner
54kg William Heaphy (Leeside Lough) V Winner
56kg Winner V Winner
59kg David Faulkner V Winner
62kg Senan Kennedy (Cabra) V Winner
65kg Winner V Winner
68kg Danny Hogan (Mulhuddart) W/O
74kg Jamie Barrett (Titans) V Winner
80kg Callum Barrett (Olympic C) W/O
86kg Reuben Kehoe (Wexford CBS) W/O

Sunday December 12th

Boy 2 Finals (11am)

27kg Gary McDonagh (Killcullen) W/O
29kg Louis Canning (Cherry Orchard) V Winner
31kg Michael Stokes (Oakleaf) V Winner
33kg Cody Golding (Cherry Orchard) V Winner
35kg Winner V Winner
37kg Cameron Kearns (Glasnevin) W/O
38.5kg Winner V Winner
40kg Winner V Winner
41.5kg Winner V Winner
43kg Winner V Winner
44.5kg Winner V Winner
46kg Winner V Winner
48kg Winner V Winner
50kg Winner V Winner
52kg Winner V Winner
54kg Winner V Winner
56kg Winner V Winner
59kg Winner V Winner
62kg Cody Goggin (Ballyduff) V Winner
65kg Jack Boyle (Dunfanaghy) V Winner
68kg Winner V Winner
72kg Jim Mongans (Rathkeale) V Winner
74kg Jude Fitzgerald (Dungarvan) V Tommy Myers (Sligo City)
76kg Winner V Winner
80kg Richard Kiely (Midleton) V Sean Kilcoyne (St Annes)
86kg Darren Dally (St Annes) W/O

Saturday December 18th

Girl 1 Finals (11am)

29kg Angeline Duffy (Glin) V Louise Joyce (Olympic L)
31kg Carly Voyle (Immaculata A) W/O
33kg Cara Taggart (St Pauls A) W/O
35kg Sonia Vilku (St Pappins) W/O
37kg Sophie Healy W/O
39kg Megan O’Sullivan (Tralee) W/O
41.5kg Ava Chism (Golden Star U) W/O
43kg Winner V Winner
45kg Winner V Winner
47kg Chloe Hasan (Cairn Lodge) V Holly Dineen (Muskerry)
49kg Kaysie Joyce (Clonmel) V Caitlin Scully (Monkstown D)
51kg Winner V Winner
53kg Ruby Sweeney (St Annes) V Winner
55kg Rachel Herron (Raphoe) W/O
57kg Faith Killeen (Jobstown) W/O
59kg Niamh Smith (Crumlin) V Michelle McDonagh (Sliabh Luachra)
63kg Kayla O’Connell V Winner
68kg Ailish Blake (Muskerry) V Katie Rasdake (Erne)
75kg Ava Lannan (Dungarvan) W/O
75+kg Carly Norris (Glin) V Ria Murphy (Portadown)

Girl 2 Finals

39kg Tracey McCarthy (Brian Dillons) V Jessica Foyle (Gleann)
41kg Elma Barry (Setanta L) V Winner
43kg Ellie O’Brien (Tramore) W/O
45kg Winner V Winner
47kg Chloe Cox (St Davids) W/O
51kg Shakira Cairns (Northside) V Winner
53kg Courtney Keating (Northside) V Winner
55kg Winner V Winner
57kg Grace Elstone (Knockmore/Fox) W/O
59kg Irene O’Neill (Charleville) W/O
63kg Winner V Winnner
66kg Alanna Kenny (Clonmel) V Rhianna Langan (Knockmore/Foxford)
68kg Lucy Coughlan (Midleton) W/O
76kg Abbey Hendricken (Neilstown) V Orla Ryan (Tipperary Town)

Jonny Stapleton

Irish-boxing.com contributor for 15 years and editor for the past decade. Have been covering boxing for over 16 years and writing about sport for a living for 19 years. Former Assistant Sports editor for the Gazette News Paper Group and former Tallaght Voice Sports Editor. Have had work published in publications around the world when working as a freelance journalist. Also co-founder of Junior Sports Media and Leinster Rugby PRO of the Year winner. email: editoririshboxing@gmail.com