DAY 1 RESULTS – Boy and Girl 1 and 2 Championships

Some of Ireland’s top young prospects served up a feast of boxing at the Drimnagh BC on Friday night.

Over twenty bouts were decided as the Boy and Girl 1 and 2 Championships gloved off.

The action continues over the weekend with Saturday and Sunday sessions scheduled for the same venue.

Fridays results are as follows:

Boy 1 Quarter-Finals

  1. 33kg Simon O’Donnell (Olympic C) beat Hugh Duff (Carrickmore) 5-0
  2. 33kg Lee Largey Snodden (Immaculata A) beat Nicholas O’Rourke (St Michaels Athy) 5-0
  3. 37kg Charlie Kenny (Clonmel) beat Morgan Mallon (Holy Trinity) RSC!
  4. 38.5kg Callum McAlinden (Banbridge) beat Gerard McDonagh (Leeside Lough) 5-0
  5. 38.5kg Eoghan Miller (Two Castles) beat Tadgh Dally (St Annes) RSC1
  6. 40kg Ronan Fitzsimmons (St Colmans) beat Bobby Magee (Corinthians) 3-2
  7. 41.5kg Liam Waters (Riverstown) beat Nathan Clarke (Monkstown D) 4-1
  8. 43kk Padraig Walsh (Immaculata A) beat Andrew Sweeney (Olympic C) 5-0
  9. 44.5kg Patrick Myers (Olympic L) beat Edward O’Reilly (Cherry Orchard) 5-0
  10. 46kg Francis Regan (Immaculata A) beat Lucas McIvor (Oakleaf) 4-1
  11. 46kg Kian Quigley (Monkstown D) beat Daniel Walsh (St Colmans) 5-0
  12. 48kg Tadgh McCarthy (Crumlin) W/O
  13. 50kg Kingston Olumva (Riverstown) W/O
  14. 56kg Martin Collins (Baldoyle) W/O

Boy 2 Quarter- Finals

  1. 35kg Patrick O’Donnell (Cabra) beat Jimmy Doherty (Holy Trinity) 5-0
  2. 35kg Michael O’Reilly (St Pauls M) W/O
  3. 38.5kg Oisin Kiernan (Olympic L) beat Alex Carroll Walsh (Spartan) 5-0
  4. 40kg Harvey Cochrane (Castle) beat Loughlainn Began (Sean Dorans) 5-0
  5. 40kg Paddy Harty (Tipperary Town) W/O
  6. 43kg James Casey (Sliabh Luachra) beat Karl Killyleagh (St Pauls A) 3-2
  7. 44.5 Brendan Farren (Holy Trinity) W/O
  8. 46kg Brandon Geoghegan (Jobstown) beat Jake Ardolino (Dukes) 5-0
  9. 46kg Tom Stokes (Olympic L) beat Martin Cleary (Olympic C) 5-0

Saturday December 4th

Boy 1 Semi-Finals (11am)

  1. 29kg Jude Reilly (Immaculata A) W/O
  2. 29kg David Quigley (Cove) V Keith O’Donoghue (St Michaels Athy)
  3. 31kg Conal Dunlop (St Pauls A) V Alex Harris (Ballybough)
  4. 31kg Calvin Stokes (Olympic L) V Taylor Parke (Raphoe)
  5. 33kg Kristian Jubani (Crumlin) V Jase Green (Golden Gloves M)
  6. 33kg Simon O’Donnell (Olympic C)V Lee Largey Snodden (Immaculata A)
  7. 35kg Tom McAleer (Oughterard) V Gareth Doyle (Dunree)
  8. 35kg Mikey McDonagh (Avona) V Sean Smyth Fryers (Corpus Christi A)
  9. 37kg Joe McGovern (St Pats Newry) V Alex Delaney (Galway)
  10. 37kg Kaleb Walsh (Wexford CBS) V Charlie Kenny (Clonmel)
  11. 38.5kg David Nevin (Monkstown D) V Lee Edward Walsh (Callan)
  12. 38.5kg Callum McAlinden (Banbridge)V Eoghan Miller (Two Castles)
  13. 40kg Justin Barrett (Olympic C) V Ronan McBreaty (Two Castles)
  14. 40kg Owen McCann (Saints) V Ronan Fitzsimmons (St Colmans)
  15. 41.5kg Charlie Norris (Kilcullen) V Fautas Gudaitis (Claremorris)
  16. 41.5kg Kasuis Dubinovichs (Portadown) V Liam Waters (Riverstown)
  17. 43kg Conan McSorley (Two Castles) V Jimmy O’Brien (Kanturk)
  18. 43kg Jason Donoghue (Olympic L) V Padraig Walsh (Immaculata A
  19. 44.5kg Con Desmond (Bantry ) V Kai Daynes (Immaculata A)
  20. 44.5kg Daithi Kelly (Frenchpark) V Patrick Myers (Olympic L)
  21. 46kg Bernie McDonagh (Galway) V Peter Travers (Gorey)
  22. 46kg Francis Regan (Immaculata A) V Kian Quigley (Monkstown D)
  23. 48kg James Rooney (Gleann) V Luca Keogh (Oughterard)
  24. 48kg John Faulkner (St Munchins) V Tadgh McCarthy (Crumlin)
  25. 50kg Padraig Scott (Glengormley) V Ben Ryan (St Annes)
  26. 50kg Tommy Stokes (Monkstown D) V Kingston Olumva (Riverstown)
  27. 52kg Niall O’Driscoll (Muskerry) V Cameron Pearse (St Michaels Athy)
  28. 54kg Michael Sweeney (Olympic C) V Josh Beasley (Baldoyle)
  29. 56kg Cayden Cummins (Cookstown) V Shane Duke (Dukes)
  30. 56kg Jack Gorman (St Monicas) V 56kg Martin Collins
  31. 59kg Conor Collins (Neilstown) V Anthony Cridkard (Holy Trinity)
  32. 62kg John Quilligan (Rathkeale) V John McDonagh (Galway)
  33. 65kg Zach Murray (Immaculata A) V Aidan O’Connell (Paulstown)
  34. 65kg Simon McDonagh (St Annes) V Jack Murphy (Dungarvan)
  35. 74kg Michael Downey (Muskerry) V JJ Gallagher (Sparticus

Sunday December 5th (11am)

Boy 2 Quarter-Finals

Boy 2 Quarter- Finals

35kg Patrick O’Donnell (Cabra) V Jimmy Doherty (Holy Trinity)
35kg Kieran McDonagh (Galway) V Michael O’Reilly (St Pauls M)
38.5kg Alex Carroll Walsh (Spartan) V Oisin Kiernan (Olympic L)
40kg Loughlainn Began (Sean Dorans) V Harvey Cochrane (Castle)
40kg Paddy Harty (Tipperary Town) V Jamie Kane (Monkstown D)
43kg Karl Killyleagh (St Pauls A) V James Casey (Sliabh Luachra)
44.5kg Aidan Lucaci (Avona) V Brendan Farren (Holy Trinity)
46kg Brandon Geoghegan (Jobstown) V Jake Ardolina (Dukes)
46kg Martin Cleary (Olympic C) V Tom Stokes (Olympic L
50kg Cillian Canning (Drimnagh) V Martin McDonagh (Rathkeale)
50kg Luke Hunter (Midland A) V Conor Whitehouse (Cookstown)
52kg Joe Cunningham (St Josephs U) V Danny Mahon (Fr Flanagans)
52kg Kieran Reilly (Baldoyle) V Charlie Sweeney (Gurteen)
54kg John Donoghue (Olympic L) V William Mc Donagh (Olympic C)
56kg Levi Mongan (Olympic C) V Simon Doherty (Phoenix A)
56kg Zach O’Hara (Paulstown) V Pat Quilligan (Saviours Crystal)
56kg Conan Kearney (St Bridgets U) V Dylan Rockett (Tramore)
59kg Rati Abuladze (Togher) V Broderic Abudiore (Jobstown)
59kg Cody Johnston (Holy Trinity) V Jamie Ritchie (Gilford)
68kg Danny O’Donohoe (Monkstown D) V Jamie Kennedy (Gorey)

Boy 2 Semi-Finals

29kg Thomas McFarlane (Immaculata A) V Daithi McNamee (Two Castles)
31kg Robert Quinn (Clonard A) V Jason Ward (Eagle)
33kg Noah Bacon (Saints) V Mason Moran (Dungarvan)
35kg Kyle Duncan (Gorey) V Emmett McGurn (Golden Star U)
35kg Patrick O’Donnell (Cabra) V Michael O’Reilly (St Pauls M
38.5kg Kurt Kinsella (Monkstown D) V Jay Carling (Holy Trinity)
38.5kg Ryan Grimley (Armagh) V Oisin Kiernan (Olympic L
40kg Bradley McDonagh (Olympic C) V Michael McInerny (St Michaels Athy)
40kg Harvey Cochrane (Castle) V Paddy Harty (Tipperary Town)
41.5kg Warren Ormond (Whitechurch) V Luke McAuley (Ormeau Road)
41.5kg Jay Fee (Two Castles) V Patrick Casey (Duhallow)
43kg Gareth Hayes (St Mary’s D) V Paddy McAleer (Oughterard)
43kg Christian Doyle (Olympic L) V James Casey (Sliabh Luachra)
44.5kg Timmy Reilly (Rathkeale) V Christian Sweeney (Ballina)
44.5kg Eddie Corcoran (Olympic L) V Brandon Geoghegan (Jobstown)
46kg Fionan Smith ( De Courcey) V Kane Brannigan (Lisburn)
46kg Winner V Winner

Friday December 10th (6pm)

Boy 2 Semi-Finals

48kg James Hayden (Crumlin) V Willie Donoghue (Templemore)
48kg David Tennyson (Dungloe) V Francis McCullagh (McCullaghs)
50kg Sean Maughan (Ballina) V Max Finn (Gorey)
50kg Winner V Winner
52kg Arthur Doherty (Phoenix A) V Jim Mongans (OLOL)
52kg Winner V Winner
54kg Sean Henderson (Golden Star U) V Callum McFall (Townland)
54kg Kaylen Paisley (Ballybrack) V Winner
Saturday December 11th (11am)

Girl 1 Semi-Finals (11am)

  1. 43kg Layla Kelly (Baldoyle) V Ali Gorman (Setanta L)
  2. 43kg Aoibheann Kelly (St Annes) V Alannah Field (Northside)
  3. 45kg Sophie Lawlor (Wexford) V Claire Crowley (Riverstown)
  4. 45kg Lily Fitzpatrick (Rathfirland) V Sloan Preston (St Pappins )
  5. 51kg Scarlett Ball (Trojan) V Georgia Bolger (Monkstown D)
  6. 51kg Frances Bergin (Castlerea) V Paige Nickles (Banbridge)
  7. 53kg Mikayla Heapes (Jobstown) V Saoirse Walsh (Northside)
  8. 63kg Madina Bagirova (Smithfield) V Ellie Sinnott (South East)

Girl 2 Semi-Finals

  1. 41kg Georgia Doherty (Raphoe) V Lauren Doherty (
  2. 45kg Molly Joyce (Avona) V Shauna McCrudden (Riverside)
  3. 45kg Lauren Long (Tipperary Town) V Alannah O’Brien (Setanta L)
  4. 51kg Sarah Conlin (Golden Star U) V Chloe Murphy (Neilstown)
  5. 53kg Ellie Fenlon (Paulstown) V Robyn Carlyle (Crumlin)
  6. 55kg Tara Simmons (Golden Star U) V Tory Neill (Evolution A)
  7. 55kg Alana Harrington (De Courcey) V Claire Keating (Paulstown)
  8. 63kg Leah Moore (Ballybough) V Katie Little (Rathkeale)
  9. 63kg Kayleigh Byrne (Gorey) V Annjolie Maughan (Whitechurch

Saturday December 11th

Boy 1 Finals (3pm)

29kg Jude Reilly (Immaculata A) V Winner
31kg Winner V Winner
33kg Winner V Winner
35kg Winner V Winner
37kg Winner V Winner
38.5kg Winner V Winner
40kg Winner V Winner
41.5kg Winner V Winner
43kg Winner V Winner
44.5kg Winner V Winner
46kg Winner V Winner
48kg Winner V Winner
50kg Winner V Winner
52kg Darragh Ryan (Drimnagh) V Winner
54kg William Heaphy (Leeside Lough) V Winner
56kg Winner V Winner
59kg David Faulkner V Winner
62kg Senan Kennedy (Cabra) V Winner
65kg Winner V Winner
68kg Danny Hogan (Mulhuddart) W/O
74kg Jamie Barrett (Titans) V Winner
80kg Callum Barrett (Olympic C) W/O
86kg Reuben Kehoe (Wexford CBS) W/O
Sunday December 12th

Boy 2 Finals (11am)

27kg Gary McDonagh (Killcullen) W/O
29kg Louis Canning (Cherry Orchard) V Winner
31kg Michael Stokes (Oakleaf) V Winner
33kg Cody Golding (Cherry Orchard) V Winner
35kg Winner V Winner
37kg Cameron Kearns (Glasnevin) W/O
38.5kg Winner V Winner
40kg Winner V Winner
41.5kg Winner V Winner
43kg Winner V Winner
44.5kg Winner V Winner
46kg Winner V Winner
48kg Winner V Winner
50kg Winner V Winner
52kg Winner V Winner
54kg Winner V Winner
56kg Winner V Winner
59kg Winner V Winner
62kg Cody Goggin (Ballyduff) V Winner
65kg Jack Boyle (Dunfanaghy) V Winner
68kg Winner V Winner
72kg Jim Mongans (Rathkeale) V Winner
74kg Jude Fitzgerald (Dungarvan) V Tommy Myers (Sligo City)
76kg Winner V Winner
80kg Richard Kiely (Midleton) V Sean Kilcoyne (St Annes)
86kg Darren Dally (St Annes) W/O
Saturday December 18th

Girl 1 Finals (11am)

  1. 29kg Angeline Duffy (Glin) V Louise Joyce (Olympic L)
  2. 31kg Carly Voyle (Immaculata A) W/O
  3. 33kg Cara Taggart (St Pauls A) W/O
  4. 35kg Sonia Vilku (St Pappins) W/O
  5. 37kg Sophie Healy W/O
  6. 39kg Megan O’Sullivan (Tralee) W/O
  7. 41.5kg Ava Chism (Golden Star U) W/O
  8. 43kg Winner V Winner
  9. 45kg Winner V Winner
  10. 47kg Chloe Hasan (Cairn Lodge) V Holly Dineen (Muskerry)
  11. 49kg Kaysie Joyce (Clonmel) V Caitlin Scully (Monkstown D)
  12. 51kg Winner V Winner
  13. 53kg Ruby Sweeney (St Annes) V Winner
  14. 55kg Rachel Herron (Raphoe) W/O
  15. 57kg Faith Killeen (Jobstown) W/O
  16. 59kg Niamh Smith (Crumlin) V Michelle McDonagh (Sliabh Luachra)
  17. 63kg Kayla O’Connell V Winner
  18. 68kg Ailish Blake (Muskerry) V Katie Rasdake (Erne)
  19. 75kg Ava Lannan (Dungarvan) W/O
  20. 75+kg Carly Norris (Glin) V Ria Murphy (Portadown)

Girl 2 Finals

  1. 39kg Tracey McCarthy (Brian Dillons) V Jessica Foyle (Gleann)
  2. 41kg Elma Barry (Setanta L) V Winner
  3. 43kg Ellie O’Brien (Tramore) W/O
  4. 45kg Winner V Winner
  5. 47kg Chloe Cox (St Davids) W/O
  6. 51kg Shakira Cairns (Northside) V Winner
  7. 53kg Courtney Keating (Northside) V Winner
  8. 55kg Winner V Winner
  9. 57kg Grace Elstone (Knockmore/Fox) W/O
  10. 59kg Irene O’Neill (Charleville) W/O
  11. 63kg Winner V Winnner
  12. 66kg Alanna Kenny (Clonmel) V Rhianna Langan (Knockmore/Foxford)
  13. 68kg Lucy Coughlan (Midleton) W/O
  14. 76kg Abbey Hendricken (Neilstown) V Orla Ryan (Tipperary Town)

irishboxing

Integral part of the Irish boxing community for over 13 years