Boy 4 and Youth 1 and 2 Championship final and semi final draws

The Boy 4 and Youth 1 & 2 Championships resume at the National Stadium in Dublin this Friday, April 24th.

Boxing begins at 5pm. The Youth 2 semi-finals and Boy 4 finals will be decided on Saturday, April 25th.

Weigh-ins from 8am to 9am and 12pm to 1pm this Friday and Saturday at the National Stadium.

The Youth 1 & 2 finals will be resolved on Friday, May 1st.

 

 

National Boy 4 and Youth 1 & 2 Championships

April 24th (5pm)

Youth 1 S/Finals

42kg Jordan Sheehan (Clonmel) V Stephen Johnston (St John Bosco)
42kg John Moran (Illies GG) V Michael Maughan (Avona)
46kg Jordan Halpin (St Pauls Wat) V Patrick Ward (St Michaels Athy)
46kg Trevor O’Brien (Fr Horgans) V Sean Kavanagh (Monkstown Dub)
70kg Brian Mullaney (Paulstown) V Cameron Bennett (Bracken)
48kg Pearse Marshall (Carrickmore) V Ronan Kelly (Athy)
48kg Joe Nevin (Kilcullen) V Eamer Coughlan (Riverstown)
80kg Tom Carroll (Bracken) V Martin Mongan (Ennis)
50kg Edward Barrett (Olympic) V Craig Condron (St Colmans)
50kg Cameron Fox (Monkstown Dub) V Tom Stokes (All Saints)
52kg Matty O’Leary (Bunclody) V Aaron McKenna (Old School)
52kg Luke Delaney (Riverstown) V Jordan Hamilton (Cairn Lodge)
54kg Dominic Bradley (Errigal) V Padriag Loughran (St Pauls)
54kg Nathan May (Docklands) V Sean Purcell (Marble City)
57kg Kyle McDaid (IlliesGG) V Paddy Donovan (O.L.O.L.)
57kg Pierce Nash (Sacred Heart Tol) V David Ward (Eagle)
60kg Patrick N Donovan (O.L.O.L.) V Patrick Nevin (Sparticus)
60kg Thomas McGuin (Bantry) V Michael Avetisian (Mulhuddart
63kg Ricky Moore (All Saints) V Aaron Gethins (Ballinacarrow)
63kg Peter McCartan (Bishop Kelly) V Jamie Harty (Rathkeale)
66kg Adam Taylor (Oliver Plunkett) V Jamie Kealy (Paulstown)
66kg Bryan McNamee (Convoy) V Jason Harty (Rathkeale)
70kg Tommy Hyde (Setanta) V Jordan Myers (St Pats Dromhaire)

Y2 75kg Jordan O’Donnell (St Francis) V Conor Vint (Gilford)

75kg Blaine O’Brien (Clonmel) V Dean Gunnery (Glin)
80kg Ryan Lennon (Holy Trinity) V Jimmy O’Reilly (Portlaoise)
86kg Christopher Flemming (Avona) V Martin J Mongan (Ennis)
86kg Martin McDonagh (Baldoyle) V Mark Stevens (Ballinacarrow)
91kg Connie McDonagh (Dungarvan) V Jason Maughan (Claremorris)

April 25th

Youth 2 S/Finals (10am)

48kg Conor Jordan (St Aidans) V Martin Sammon (Olympic)
48kg Jordan Leahy (Urlingford) V Thomas McCarthy (Mayfield)
50kg Sean Fryers (Immaculata) V Jordan Hutch (Corinthians)
50kg James O’Neill (Rathkeale) V Martin Delaney (Olympic)
52kg Terry McEntee (Old School) V Jack Shaw (Abbey Bangor)
52kg Sean Cusack (Eagle) V Shane Flavin (Paulstown)
54kg Barney Casey (Southside) V Michael O’Donnell (Crumlin)
54kg Conor McClarnon (Ardoyne) V Mark Corcoran (Corinthians)
57kg James McGivern (St Georges) V Matthew McCole (Dungloe)
57kg Oliver McCarthy (Brian Dillons) V Jamie Cullen (Paulstown)
60kg Glen Murray (Riverside) V Peter Cawley (Dungarvan)
60kg Caoimhin Ferguson (Gleann) V Christopher O’Brien (Olympic)
63kg Francis Stokes (Oakleaf) V Raymond Downey (Trojan)
63kg Sean Holmes (Docklands) V Conor Ivors (Marble City)
66kg Arthur McCarthy (Brian Dillons) V Patrick Coney (Loup)
66kg James Cahill (Enniskerry) V Kieran Molloy (Oughterard)
70kg Rhys Moran (St Pauls Wat) V Owen McCarthy (Olympic)
70kg Bretty McGinty (Oakleaf) V Michael Nevin (Portloaise)
75kg Christopher O’Reilly (Bracken) V Kevin Kehoe (Marble City)
80kg Nevan Fannon (Ballyhaunis) V Charlie McDonagh (St Johns M)
80kg Brian Kennedy (Daingean) V Rory Harford (Rush)
91kg Kevin Sheehy (O.L.O.L.) V Edward McDonagh (Titans)
91kg Martin Doherty (Twin Towns) V James Clarke (Kilnamanaghh)
91+kg Francis Carr (Ballinrobe) V Nathan Moore (Springtown)
91+kg Charlie Kelly (Bray) V Bernard McDonagh (Olympic)

Boy 4 Finals (3pm)

33kg Pearse Jordan (Ring) V Sean Mari (Monkstown Dub)
36kg Martin McDonagh (Ballina) V Cian Doyle (Crumlin)
39kg Conor Leneghan (Townland) V Terry Donoghie (St Michaels Athy)
42kg Brandon O’Brien (Bray) V Dylan Doyle (Monkstown Dub)
44kg Fergal De Faoite (Clonmel) V Owen Ward (Blue Stack)
46kg Owen McDonagh (Leeside Lough) V Eoin Larkin (Monkstown Dub)
48kg Brendan O’Hagan (Bishop Kelly) V Lorcan Hurley (Tramore)
50kg Edward Donovan (O.L.O.L.) V Francie O’Donnell (3 Bridges)
52kg Timmy Lee Casey (Southside) V Francie McDonagh (3 Bridges)
54kg Michael Delaney (Olympic) V Neil Mathers (St John Bosco New)
57kg Eunan McLaughlin (Raphoe) V Chrisian Preston (Corinthians)
60kg Jack Doherty (St Josephs) V Pierce O’Leary (Docklands)
63kg Sean Dempsey (Sacre Coeur) V Martin Quinn (Errigal)
66kg Nathan Rogers (Neilstown) V Kane Tucker (Phoenix)
70kg Luke Barrett (Rathkeale) V Dylan Cadwell (Portlaoise)
75kg Andrew Nolan (St Brigids Kildare) V Brendan McParland (St John Bosco)
80kg Michael Walsh (Holy Family Drog) V PJ Callaghan (Carndonagh)
86kg Joshua Cornally (Daingean) V Tommy Gavin (Edenmore)
91kg Pat Callaghan (Callan) V Darren Maughan (Ballyhaunis)

Results so far

April 18th

Youth 1 Prelims

50kg Craig Condon (St Colmans) beat Michael McElroy (Omagh) 2-0
50kg Cameron Fox (Monkstown) beat Dion Dwyer (Ballghaderreen) 3-0
50kg Tom Stokes (All Saints) W/O
54kg Nathan May (Dublin Docklands) beat Aaron O’Donoghue (Fr Horgans) 3-0
54kg Sean Purcell (Marble City) beat Luke Sheridan (Kilnamanagh) 3-0
57kg Paddy Donovan (OLOL) beat Kenneth Doyle (Monkstown) 2-1
57kg Pierce Nash (Sacred Heart K) beat Gustas Giritas (Sparticus) 3-0
57kg David Ward (Eagle) beat Aaron Duffy (Antrim) TKO1
60kg Patrick Nevin (Spartacus) beat Shane McClory (Sacred Heart) 2-1
60kg Thomas McGuin (Bantry) beat Ruairi Maskay (St Pauls A) 3-0
60kg Michael Avetisian (Mulhuddart) beat Matthew McDonagh (Geesala) 3-0
63kg Peter McCartan (Bishop Kelly) beat Paul Ryan (Bay City) 3-0
63kg Jamie Harty (Rathkeale) beat Airijus Vitlipas (St Davids) 2-1
66kg Brian McNamee (Convoy) beat Kasper Bura (St Annes) 3-0
66kg Jason Harty (Rathkeale) beat Karl O’Connor (Edenmore) TKO3
70kg Jordan Myers (St Pats) W/O
75kg Anthony Johnston (Gleann) beat Edward Barrett (Titans) 3-0
75kg Peter Keenan (Paulstown) beat Brian Elliott (Letterkenny) 3-0
80kg Martin Mongan (Ennis) beat Keenan Gibson (Convoy) 3-0

Youth 2 Prelims

48kg Thomas McCarthy (Mayfield) beat Conor Dempsey (Immaculata) 2-1
50kg Jordan Hutch (Corinthians) beat Tyrone McCay (Omagh) 3-0
50kg James O’Neill (Rathkeale) beat Sean McElroy (Whitechurch) 3-0
50kg Martin Delaney (Olympic) beat Christian O’Grady (Clann Nafoa) 2-1
52kg Shane Flavin (Paulstown) bat Nathan Walsh (St Francis) TKO2
54kg Conor McClarnon (Ardoyne) beat Ryan Lavery (Rathfriland) 2-1
54kg Mark Corcornan (Corinthians) beat Kyle Meehan (Kildare) 2-1
57kg Oliver McCarthy (Brian Dillons) beat Sean Gribbin (Monkstown) 3-0
57kg Jamie Cullen (Paulstown) beat John Joseph Nevin (Cavan) 3-0
60kg Peter Cawley (Dungarvan) W/O
60kg Coimhin Ferguson (Gleann) beat Oran Keddle (St Bronaghs) 3-0
60kg Christopher O’Brien (Olympic) beat Tyler O’Reilly (Dublin Docklands) 3-0
63kg Sean Holmes (Crumlin) beat Patrick McCormack (Toome) 3-0
63kg Conor Ivors (Marble City) beat Eugene McKeever (St Malachys) 2-1
66kg James Cahill (Enniskerry) beat Ryan McCormack (St John Bosco) 3-0
66kg Kieran Molloy (Oughterard) beat Patrick Maughan (St Saviours) TKO3
70kg Brett McGinty (Oakleaf) W/O
70kg Michael Nevin (Portlaoise) W/O
75kg Jordan O’Donnell (St Francis) W/O
75kg Conor Vint (Gilford) beat Barry Ward (Gurteen) 3-0
80kg Brian Kennedy (Daingean) beat Michael Coyle (Scorpion) 3-0
80kg Rory Harford (Rush) beat Patrick McConigley (Letterkenny) 3-0
91+kg Bernard McDonagh (Olympic) beat Michael Gailbraith (Darndale) 3-0

Boy 4 S/Finals

36kg Martin McDonagh (Ballina) beat Ronan Moore (Coothill) 3-0
36kg Cian Doyle (Crumlin) beat Sebh Kingerlee (Bantry) 3-0
39kg Conor Lenaghan (Sean Doran) beat Robyn Fitzpatrick (Athy) 3-0
39kg Terry Donoghue (Athy) beat Ryan Doherty (Churchlands) 3-0
42kg Brandon O’Brien (Bray) beat Christy Convery (All Saints) 3-0
42kg Dylan Doyle (Monsktown) beat Colm McGuire (Castleblaney) 3-0
44kg Fergal De Faoite (Clonmel) beat Oisin McAteer (Clonard) TKO1
44kg Owen Ward (Bluestack) beat John Nevin (Kildare) 3-0
46kg Owen McDonagh (Leeside Lough) beat Eddie Caffery (Clann Naofa) 3-0
46kg Eoin Larkin (Monsktown) beat Kian Bittles (Holy Trinity) 3-0
48kg Brendan O’Hagan (Bishop Kelly) beat Jordan Nolan (Tobar Phoadair) TKO2
48kg Lorcan Hurley (Tramore) beat Tyler McMulln (All Saints) 3-0
50kg Edward Donovan (OLOL) beat Barry McReynolds (Holy Trinity) 2-1
50kg Francie O’Donnell (3 Bridges) beat Christopher Myers (Spartacus) 2-1
52kg Timmy Lee Casey (Southside) beat Danny O’Reilly (St Bridgets) 2-1
52kg Francie McDonagh (3 Bridges) beat Matthew Lavin (Ballyhaunis) 3-0
54kg Michael Delaney (Olympic) beat Dean Brophy (Portlaoise) 2-1
54kg Neil Mathers (Newry) beat Sean Hannigan (Baldoyle) 3-0
57kg Eunan McLaughlin (Raphoe) beat Jordan Richards (St Michaels NR) 3-0
57kg Christopher Preston (Corinthians) beat Kenny Dillon (Clonmel) 2-1
60kg Jack Doherty (St Josephs) beat Thomas McInerney (Portlaoise) 2-1
60kg Pierce O’Leary (Docklands) beat Anthony Barrett (Titans) 3-0
63kg Sean Dempsey (Sacre Coeur) beat Edward Barrett (Olympic) 2-1
63kg Martin Quinn (Errigal) beat Paddy McKenzie (Arklow) 2-1
66kg Nathan Rogers (Neilstown) W/O
66kg Kane Tucker (Phoenix) beat Francie Stokes (3 Bridges) 3-0
70kg Luke Barrett (Rathkeale) beat David McDonagh (Clonoe) 3-0
70kg Dylan Cadwell (Portlaoise) beat James McDonagh (Crumlin) 3-0
75kg Brendan McParland (SH Newry) beat Martin Doherty (Darndale) 2-1
86kg Tommy Gavin (Edenmore) beat Shane Corcoran (Olympic) 2-1
91kg Darren Maughan (Ballyhaunis) W/O

April 17th

Boy 4 Prelims

36kg Cian Doyle (Monkstown) beat Jack O’Neill (Holy Trinity) 3-0
36kg Sebh Kingerlee (Bantry) beat Kevin Flynn (Brosna) W/O
42kg Christy Convery (All Saints) beat Oisin Lally (Geesala) 2-1
42kg Dylan Doyle (Monsktown) beat David Oliver Joyce (Ballymun) 2-1
42kg Colm McGuire (Castleblaney) beat Raymond Collins (Trojan) TKO2
44kg Owen Ward (Bluestack) beat Patrick O’Grady (Loughglynn) 3-0
46kg Owen McDonagh (Leeside Lough) beat John Cowman (St Pauls M) 3-0
46kg Eddie Caffery (Clann Naofa) beat Rory Baird (Ederney) 2-1
46kg Kian Bittles (Holy Trinity) beat Sean Daire (Loughlynn) 2-1
46kg Eoin Larkin (Monsktown) beat Jordan Wade (Drimnagh) WO
48kg Lorcan Hurley (Tramore) beat Andy Mullenny (Paulstown) 3-0
50kg Francie O’Donnell (3 Bridges) beat Thomas Doherty (Geesala) 2-1
50kg Christopher Myers (Spartacus) beat Francis Stokes (Cavan) 2-1
52kg Timmy Lee Casey (Southside) beat Seamus Mongan (Bay City) 2-1
52kg Danny O’Reilly (St Bridgets) beat Lee McKee (Star) 3-0
52kg Francie McDonagh (3 Bridges) beat Joe Whelan (St Ibars) 2-1
52kg Matthew Lavin (Ballyhaunis) beat Terence McDonagh (Omagh) 3-0
54kg Neil Mathers (Newry) beat Cilliane Spillane (Trojan) 3-0
54kg Sean Hannigan (Baldoyle) beat Jordan Taylor (Oliver Plunkett) W/O
57kg Kenny Dillon (Clonmel) beat Oisin Moran (St Annes) 2-1
57kg Christopher Preston (Corinthians) beat Edgar Vuskas (Glengormley) 2-1
60kg Pierce O’Leary (Docklands) beat Conal Ross (Dockers) 3-0
60kg Anthony Barrett (Titans) beat Patrick Dunne (Riverstown) 2-1
63kg Sean Dempsey (Sacre Coeur) beat Michael McCarthy (Brian Dillons) 3-0
63kg Edward Barrett (Olympic) beat Jack Conroy (Elite Mullingar) 2-1
63kg Paddy McKenzie (Arklow) beat Mannion Collins (Bay City) W/O
63kg Martin Quinn (Errigal) beat Caolan McKeown (Hillview) TKO1
66kg Francie Stokes (3 Bridges) beat Lewis Dickey (Scorpion) 3-0
66kg Kane Tucker (Phoenix) beat Pierre Stokes (St Josephs) 3-0
70kg David McDonagh (Clonoe) beat Owen McDonagh (St Annes) 3-0
70kg Dylan Cadwell (Portlaoise) beat Pearse Hughes (St Pauls A) 3-0
70kg James McDonagh (Crumlin) beat Patrick McDonagh (Olympic) 3-0

Youth 1 Prelims

42kg Michael Maughan (Avona) beat Martin Ward (Athy) 3-0
46kg Patrick Ward (Athy) beat Davil Duggan (Dungarvan) 3-0
46kg Trevor O’Brien (Fr Horgans) beat Kenneth Thorton (Holy Family) TKO2
46kg Sean Kavanagh (Monkstown) beat Zach Mallan (Old School) 2-1
48kg Joe Nevin (Kilcullen) beat Sean Corr (Holy Trinity) 3-0
48kg Eamer Coughlan (Riverstown) beat Michael Moorehouse (Monstown) TKO2

irishboxing

Integral part of the Irish boxing community for over 13 years