National Junior Cadet Championship Final Results

The 2022 National Junior Cadets Championship was completed at the National Stadium today, after 6 days of boxing involving almost 230 boxers.

  1. 31kg  Jude O’Reilly (Immaculata A) 5-0 Calvin Stokes (Olympic L)
  2. 33kg  Lee Largey Snodden (Immaculata A)5-0Conal Dunlop (St Pauls A)
  3. 35kg  Kristian Jubani (Crumlin) 5-0 Mikey McDonagh (Avona)
  4. 38kg  Tori Dillon (Dunboyne) 0-5 Carley O’Herron (Rochfordbridge)
  5. 38.5kg  Tommy Fitzpatrick (Marble City) 2-3Kurt Kinsella (Monkstown D)
  6. 40kg  Elma Barry (Setanta L) 5-0 Sophie Healy (Golden Gloves M)
  7. 40kg  Kalib Walsh (Wexford CBS) 3-2 Caoimhin Connolly (Twin Towns)
  8. 42kg  Lochlainn Began (Sean Dorans) 3-2 Liam Waters (Riverstown)
  9. 44kg  Jason Donoghue (Olympic L) 0-5 Daniel Joyce (Elite Mullingar)
  10. 46kg  Alanna O’Brien (Setanta L) 5-0 Lauren Long (Tipperary Town)
  11. 46kg  Jamesie Casey (Sliabh Luachra) 4-1 Eddie Corcoran (Olympic L)
  12. 48kg  Paige Nickles (Banbridge) 0-5 Mary Furlong (Na Fianna)
  13. 48kg  David Tennyson (Letterkenny) 0-5 Christian Doyle (Olympic L)
  14. 50kg  Brandon Geoghegan (Sacred Heart D) 4-1 Ritchie Gentle (Phoenix A)
  15. 52kg  Cian Stapleton (Marble City) 5-0 James Rooney (Gleann)
  16. 54kg  Danny Mahon (Fr Flanagans) 3-2 Joseph Ritchie (All Saints)
  17. 57kg  John Donoghue (Olympic L) 5-0 Darragh Ryan (Drimnagh)
  18. 60kg  Conan Kearney (St Bridgets U) 1-4 Edward Harty (Portlaoise)
  19. 66kg  Josh Dowling (Marble City) 1-4 Rocco Dempsey (Avona)
  20. 70kg  John Mongan (Rathkeale) RSC2 – RED WIN Tom Ward (Ballyhaunis)
  21. 75kg  Callum F Barrett (Olympic C) 3-2 Jude Fitzgerald (Dungarvan)
  22. 80kg Ricky Kiely (Midleton) RSC 2 RED WIN Michael Mongan (Westside)
  23. 83kg  Nicole Burnett (Nutgrove) W/O
  24. 88kg  Kelsey Nolan (Westside) W/O
  25. 90kg  Chulainn McDonnell (Whitechurch) 0-5 Jordie Cooke (Gleann)
  26. 106kg Anthony McDonagh (Navan) W/O

Finals boxed on Friday, June 18th:

75kg  Katie Rasdale (Erne) 1-4 Carly Norris (Glin)

60kg  Niamh Smith (Crumlin) 0-5 Cassie Henderson (Gilford)

64kg  Alannah Kenny (Clonmel)5-0 Leah Sheehan (Sliabh Luachra)

70kg  Chloe Poleon (Dunboyne) 5-0 Leah Moore (Ballybough)

Finals boxes on Saturday, June 18th:

  • 29kg  Daithi McNamee (Two Castles) 5-0 David Quigley (Cove)
  • 33kg  Cara Weatherall (St Pauls A) 0-5 Louise Joyce (Olympic L)
  • 42kg  Abbey Molloy (Sacred Heart D) RSC 2, Red win Kirstie McDaid (Phoenix D)
  • 44kg  Lauren Crinnion (Fr Horgans) 5-0 Keelyn O’Flynn (St Colmans)
  • 51kg  Molly Doyle (Templemore) 1-4 Donna Marie McCarthy (Mayfield)
  • 54kg  Robyn Carlyle (Crumlin) 5-0 Ellie Fenlon (Paulstown)
  • 57kg  Megan Dagg (Enniscorthy) 1-4 Faith Killeen (Jobstown)
  • 63kg  Fynn Niblock (Banbridge) RSC 3 – Blue win Broderick Adbuire (Jobstown)
  • 103kg John McGinley (Gateway) 5-0 Owen Piegza (St Teresa’s)

irishboxing

Integral part of the Irish boxing community for over 13 years