National Boy Championships – Day 3 Results & Day 4 Fixtures

Day 3 has come to a close at the National Boy Championships in Dublin.

One champion was crowned at the National Stadium, with Caolan Devlin beating Fionn Hickey in the Boy 1 59kg final.

The Boy 3 semi-finals begin tomorrow. Boxing begins at 10am.

The Boy 1 finals will also be decided on Friday. All Boy 1 finalists must weigh-in tomorrow, April 21st, between 8am and 9am and 12pm and 1pm at the National Stadium.

The Boy 2 and 3 finalists weigh-in on Saturday morning between 8am and 9am.

Only the finalists are required to weigh-in.

National Boy 1,2 & 3 Championships National Stadium Dublin

Thursday April 20th
Boy 2 S/Finals (10am)
29kg J Donohue (St Michaels Athy) beat Joe Lewis Reilly (St Pauls A) 5-0
29kg Paddy Cleary (Olympic) beat Gerry Pratt (St Pauls Nenagh) 5-0
31kg Gavin Ryan (Ratoath) beat Damian McGuigan (Gleann) 5-0
31kg David O’Neill (St Francis) beat Cealan Doherty (Two Castles) 5-0
33kg Dylan Sherry (Emyvale) beat Tony Casey (Southside) 4-1
33kg Martin Collins (Drimnagh) beat Cole Taylor (Oliver Plunkett) 5-0
35kg Martin Collins (Ardnaree) beat Adam Tyrell (Rathoath) 3-2
35kg Gareth Nugent (Sean Dorans) beat William McGuire (Leeside Lough) 4-1
37kg Jason Nevin (Olympic M/Gar) beat Guy Wallace (St Monicas) 4-1
37kg Michael Faulkner (Northside) beat Criostoir Browne (Oliver Plunkett) TKO2
38.5kg Carson Hanlon (Olympic Mullingar) beat Dean P Myers (Olympic) 5-0
38.5kg Ben Cooke (Maydown) beat Patrick Maughan (Crumlin) 3-2
40kg Thomas McDonnell (Bay City) beat John Keenan (Brian Dillons) 4-1
40kg Cale Brennan (St Michaels Athy) beat Daniel Elstrone (Ardnaree) 5-0
41.5kg Aidan McSorley (Two Castles) beat Tom O’Donnell (Bayymun) 4-1
41.5kg Donnacha Syers (Cashen Vale) beat Damien Aibolga (Arklow) 3-2
43kg Troy Norman (Cherry Orchard) beat Declan Tolan (Ardagh Crossmolina) 5-0
43kg Oran Carton (Maydown) beat Jonathan McDonagh (St Francis) 5-0
44.5kg Evan Kirwan (Westside) beat Jake Butler (All Saints) TKO1
44.5kg John O’Reilly (O.L.O.L.) beat Patrick Ward (Olympic) 3-2

Boy 2 S/Finals (2pm)
46kg Ciaran Coyne (Ballymore H/wood) beat Bernard Lawrence (Eagle) 5-0
46kg Jim Donovan (OLOL) beat Thomas McDonagh (Cavan) TKO2
48kg John Fay (Bracken) beat Jarlath McDonagh (Lumpini) 5-0
48kg Thomas McDonagh (OLOL) beat Cian Bergin (Castlerea) 5-0
50kg Thomas King (Avona) beat Martin Keenan (Glen) AB2
50kg James McGuinness (St Monicas) beat David McDonagh (Olympic) 4-1
52kg Wayne Joyce (Balydoyle) beat Charles McDonagh (Cookestown) 4-1
52kg Kyle Keohane (Duhallow) beat Declan Padden (Aglish) 5-0
54kg Tommy Lee (Bracken) beat Philip Donoghue (Birr) TKO1
56kg Joe Hutchinson (Neilstown) beat Sean Whelan (St Marys NR) 5-0
56kg Sam Davey (Townland) beat Thomas Maughan (Charlestown) 5-0
59kg Josh Olaniyan (Jobstown) beat Dylan O’Brien (Fr Horgans) 3-2
59kg Charlei Neill (Ballysillan) beat Liam McNally (Loughshore) 5-0
65kg Curtis Darcy (Callan) beat Jake Walker (Lisburn) TKO1
77kg Adam Geoghan (Clane) beat Patrick Sweeney (Olympic) 4-1

Boy 1 Final
59kg Caolan Devlin (Mark Heagney) beat Fionn Hickey (Paulstown) TKO2

Friday, April 21st
Boy 3 S/Finals (10am)
33kg Ben Manning (Esker) V Nathan Keegan (Mayfield)
33kg Tiernan O’Neill (St Pauls) V Jonathan McDonagh (Omagh Boys)
35kg Christopher McEvoy (Donore) V Colm Wilson (Dunmanway)
35kg Dylan M Browne (Letterkenny) V M Donoghue (St Michaels Athy)
37kg Scott Fay (Docklands) V William O’Reilly (St Francis)
37kg Michael Maughan (Olympic) V Aaron Treanor (Emyvale)
38.5kg John Ginty (Geesala) V Anthony Lynch (Paulstown)
38.5kg Kyle McGreevey (Holy Trinity) V Tiryan Mullan (Two Castles)
40kg Nathan O’Brien (Wexford CBS) V Jake Ward (Darndale)
40kg Eoin Kelly (Sacred Heart O) V Thomas J. McDonagh (Olympic)
41.5kg Rory Hetherington (Carrickmore) V Cory Byrne Dunbar (St Aidans)
43kg Stephen McCarthy (Charleville) V Cahir Gormley (Maydown)
43kg Arthur McInerney (Portlaoise) V Ryan Fitzpatrick (Monkstown)
44.5kg Cian Moran (Cabra) V John Thompson (Castle)
44.5kg Charles Corcoran (Carrickmore) V Suffie Edris (Monkstown)
46kg Chad Magill (Glengormely) V Paul Hutchenson (Birr)
46kg James Desmond (Bantry) V Patrick J. Sweeney (Olympic)

Boy 3 S/Finals (2pm)
48kg Thomas Maughan (Ballyhaunis) V Daniel Waugh (Rathfirland)
48kg James McDonagh (St Pauls W) V Sean Roche (Donore)
50kg Taylor Guiney (Drimnagh) V Marty McCullough (Gleann)
50kg Michael McCarthy (Mayfield) V Patrick Donovan (Olympic)
52kg Cian Lewis (Ballymun) V Martin Stokes (All Saints)
52kg Ryan Cullen (Ballagh) V William McCarthy (Mayfield)
54kg Jamie Johnson (Cookestown) V Harvey Hughes (B Abbey BA)
54kg Brian Barrett (Olympic) V Michael Ward (Johnstown)
56kg Michael Faulkner (O.L.O.L.) V Oisin Qallace (Dungloe)
56kg Peter Maughan (Ballyhaunis) V James Whelan (Docklands)
59kg Ben Burke (Kildare) V Bernard Agnew (Clonard)
59kg Eoghan Lavin (Ballyhaunis) V Hughie Doyle (Thurles)
62kg Sean Larkin (Bay City) V Colin Dickey (Scorpion)
62kg Mark Duffy (Charlestown) V Willima McDonagh (Olympic)
65kg Aaron McElligot (Cashen Vale) V Eoin Finglas (Tredagh)
68kg John Ward (Brosna) V Martin Ward (Clonard A)
68kg Patrick Daly (Ballyhaunis) V Sean Walsh (Trojan)
72kg Nathan Taylor (St Carthages) V John C McDonagh (St Annes)
72kg John Maughan (Omagh Boys) V David McDonagh (3 Bridges)
76kg Bernie Ward (Omagh Boys) V Fiachra Barrett (Geesala)
76kg Michael Keenan (Glen) V Darragh Farrell (St Josephs L)
82kg Bernard F McDonagh (St Annes) V Joseph Saunders (Ligoniel)

Boy 1 Finals (7pm)
27kg Patsy Joyce (Olympic, Mullingar) V Des McAleavey (St John Bosco N)
29kg Ashton Ruth (Cabra) V Tadgh Sheridan (Olympic, Mullingar)
31kg Anton Genocky (Docklands) V Danny McGill (Glengormely)
33kg Owen Cleary (Olympic) V Roy Colgan (Avona)
35kg Lee Gallagher (Ratoath) V Paul Hanna (Cookestown)
37kg Patrick Stokes (St Johns A) V Cian Dolan (Monivea)
38.5kg Andrew Ward (St Malachys) V Kyle Smith (Glengormely)
40kg Caolan Smith (Mourne All Blacks) V Terry Maughan (Crumlin)
41.5kg Bobbie Flood (Cabra) V Gary Conway (St Pats)
43kg Auzelis Deimantaus (Ballaghaderreen) V Senan Mullan (Cootehill)
44.5kg Clayton Nolan (Ballyhaunis) V Cole Byrne (Enniskerry)
46kg Conhuir Johnston (All Saints) V Ben Clarke (Cardonagh)
48kg David Collins (Darndale) V Andriyi Kulachenko (Arklow)
50kg Ben Murphy (Paulstown) V Joseph McDonagh (St Marys Dub)
52kg Joe Auliffe (Duhallow) V Rhys Wright (All Saints)
54kg Ryan Murphy (Neilstown) V Thomas C Ward (Dromhair)
56kg Patrick Delaney (Fermoy) V Sean J. Dinnegan (Elite Mullingar)
62kg John Mongan (O.L.O.L.) V Evan Farrelly (Crumlin)
65kg Cillian Byrne (Gorey) W/O
68kg Charlie P McDonagh (Olympic) W/O
72kg Leon Douglas (Mount Tallant) W/O
76+kg Edward C Sweeney ( Olympic) W/O

Saturday, April 22nd
Boy 2 Finals (11am)
27kg Dylan Foy (Banbridge) W/O
29kg J Donohue (St Michaels Athy) V Paddy Cleary (Olympic)
31kg Gavin Ryan (Ratoath) V Gavin O’Neill (St Francis)
33kg Dylan Sherry (Emyvale) V Martin Collins (Drimnagh)
35kg Martin Collins (Ardnaree) V Gareth Nugent (Sean Dorans)
37kg Jason Nevin (Olympic Mullingar) V Michael Faulkner (Northside)
38.5kg Carson Hanlon (Olympic Mullingar) V Ben Cooke (Maydown)
40kg Thomas McDonnell (Bay City) V Cale Brennan (St Michaels Athy)
41.5kg Aidan McSorley (Two Castles) V Donnacha Syers (Cashen Vale)
43kg Troy Norman (Cherry Orchard) V Oran Carton (Maydown)
44.5kg Evan Kirwan (Westside) V John O’Reilly (OLOL)
46kg Ciaran Coyne (Ballymore H/wood) V Jim Donovan (OLOL)
48kg John Fay (Bracken) V Thomas McDonagh (OLOL)
50kg Thomas King (Avona) V James McGuinness (St Monicas)
52kg Wayne Joyce (Balydoyle) V Kyle Keohane (Duhallow)
54kg Dominic O’Donnell V Tommy Lee (Bracken)
56kg Joe Hutchinson (Neilstown) V Sam Davey (Townland)
59kg Josh Olaniyan (Jobstown) V Charlei Neill (Ballysillan)
62kg Feidhlim Byrne (Kilcullen) W/O
65kg Dylan Bradly (Muskerry) V Curtis Darcy (Callan)
68kg Nathan Ward (Monivea) V Alan O’Neill (Charleville)
72kg Scott Stewart (St Nicholas) V Quinn Fisher (South Meath)
76kg Sean Trant (Glasthule) W/O
76+kg James Conway(Charlestown) V Adam Geoghan (Clane)
88kg Martin McDonagh (Ballyhaunis) W/O

Boy 3 Finals (3pm)
27kg John Lynn (St Canices) W/O
29kg Daniel Owens (Gleann) W/O
31kg Clepson dos Santos (Banbridge) V John Casey (Neilstown)
33kg Winner V Winner
35kg Winner V Winner
37kg Winner V Winner
38.5kg Winner V Winner
40kg Winner V Winner
41.5kg Davey O’Neill (Charleville) V Winner
43kg Winner V Winner
44.5kg Winner V Winner
46kg Winner V Winner
48kg Winner V Winner
50kg Winner V Winner
52kg Winner V Winner
54kg Winner V Winner
56kg Winner V Winner
59kg Winner V Winner
62kg Winner V Winner
65kg Dillon Maher (Castlebar) V Winner
68kg Winner V Winner
72kg Winner V Winner
76kg Winner V Winner
82kg Darren Darcy (Mullinahone) V Winner
86kg Thomas McDonnell (Crumlin) V Nojas Ivanauskas (Clane)
95kg Jamie Cotter (Charleville) W/O
100+kg Jack McDonagh (Frenchpark) W/O

Wednesday April 19th
Boy 3 Q/Finals
35kg M Donoghue (St Michaels Athy) beat Terri McGratton (Dockers) TKO1
37kg Michael Maughan (Olympic) beat Dylan Eagleson (B Abbey BA) 5-0
37kg Aaron Treanor (Emyvale) beat Daniel Feokrytov (Arklow) 5-0
38.5kgTirynn Mullan (Two Castles) beat Ben Williams (Drimnagh) 3-2
40kg Eoin Kelly (Sacred Heart O) beat Luke Price (St Francis) 4-1
40kg Thomas J McDonagh (Olympic) beat Patrick Mullan (Holy Trinity) 5-0
43kg Ryan Fitzpatrick (Monkstown) beat Peter Devine (Oliver Plunkett) 5-0
44.5kg John Thompson (Castle) beat Jack Neary (Castlebar) 4-1
44.5kg Charles Corcoran (Carrickmore) beat James Philips (Kildare) 5-0
44.5kg Suffie Edris (Monkstown) beat James Connors (Ennis) 5-0
46kg James Desmond (Bantry) beat Jamie Gray (St Monicas) 3-2
46kg Patrick J Sweeney (Olympic) beat Charlie Maughan (Avona) 5-0
48kg James McDonagh (St Pauls W) beat Rory O’Gorman (St Malachys) 5-0
48kg Sean Roche (Donore) beat Conall Treanor (Dealgan) 3-2
50kg Michael McCarthy (Mayfield) beat Jake Colleran (St Carthages) 5-0
50kg Patrick Donovan (Olympic) beat Tiernan Glennon (St Josephs U) 5-0
52kg Ryan Cullen (Ballagh) beat Odhran McGinley (Dunfanaghy) 5-0
52kg William McCarthy (Mayfield) beat Dylan Towey (Ballaghaderreen) 5-0
54kg Brian Barrett (Olympic) beat Devon Hanrahan (Sav/Crystal) 3-2
54kg Michael Ward (Johnstown) beat David Doyle (Thurles) 3-2
56kg Peter Maughan (Ballyhaunis) beat David Drennan (Paulstown) 5-0
56kg James Whelan (Docklands) beat Michael McCarthy (Sacred Heart Dub) 4-1
59kg Bernard Agnew (Clonard) beat Luka Guerizhidze (Togher) 4-1
59kg Eoghan Lavin (Ballyhaunis) beat Danny McHugh (Two Castles) 4-1
59kg Hughie Doyle (Thurles) W/O
62kg Mark Duffy (Charlestown) beat Brian Donovan (Charleville) 5-0
62kg William McDonagh (Olympic) W/O
68kg Sean Walsh (Trojan) beat Patrick Scott (Dunfanaghy) TKO1
72kg John C McDonagh (St Annes) beat Kieran Quinn (Emerald A) 5-0
72kg John Maughan (Omagh Boys) beat Anthony O’Mahoney (Muskerry) 5-0
72kg David McDonagh (3 Bridges) beat Michael McDonnell (Crumlin) 5-0
76kg Michael Keenan (Glen) beat Jordan Ward (Bay City) 5-0
76kg Darragh Farrell (St Josephs L) beat Nathan O’Neill (Emerald A) 5-0

Boy 1 S/Finals
27kg Patsy Joyce (Olympic Mullingar) beat Karl Reilly (Immaculata) 5-0
27kg Des McAleavey (St John Bosco N) beat Nathan Feene (Drimnagh) 5-0
29kg Ashton Ruth (Cabra) beat Jamie Faulkner (Rathkeale) 5-0
29kg Tadgh Sheridan (Olympic Mullingar) beat Mickey Delaney (Olympic) 3-2
31kg Anton Genocky (Docklands) beat Tom O’Reilly (O.L.O.L.) 3-2
31kg Danny Magill (Glengormley) beat Bailey Grimes (Two Castles) 4-1
33kg Owen Cleary (Olympic) beat Philip Feokrytov (Arklow) 5-0
33kg Roy Colgan (Avona) beat Patrick McDonagh (Rathkeale) 5-0
35kg Lee Gallagher (Ratoath) beat Michael Delaney (Olympic) TKO3
35kg Paul Hanna (Cookestown) beat Nicky Hatton (Donore) 3-2
37kg Patrick Stokes (St Johns A) beat Keane Dunne (Riverstown) 3-2
37kg Cian Dolan (Monivea) beat T O’Reilly (St Michaels Athy) 4-1
38.5kg Andrew Ward (St Malachys) beat David Mongan (Drimnagh) 3-2
38.5kg Kyle Smith (Glengormely) beat Patrick O’Driscoll (OLOL) 5-0
40kg Caolan Smith (Mourne All Blacks) beat Gerry Donoghue (Olympic) 5-0
40kg Terry Maughan (Crumlin) beat David Geoghan (Olympic Mullingar) 4-1
41.5kg Bobbie Flood (Cabra) beat Paul Duffin (All Saints) 5-0
41.5kg Gary Conway (St Pats) beat Martin O’Reilly (St Francis) 3-2

Boy 1 S/Finals
43kg Auzelis Deimantaus (Ballaghaderreen) beat Ben Dempsey (Achill) 5-0
43kg Senan Mullan (Cootehill) beat Charlie O’Brien (St Colmans) 4-1
44.5kg Clayton Nolan (Ballyhaunis) beat Sam Fitzgibbon (Monkstown D) 5-0
44.5kg Cole Byrne (Enniskerry) beat Emel Melville (Saints) 5-0
46kg Conhuir Johnston (All Saints) beat Nathan Conway (St Colmans) 5-0
46kg Ben Clarke (Cardonagh) beat James McDonagh (Dandale) 4-1
48kg David Collins (Dandale) beat Callum McGillion (Sacred Heart O) 5-0
48kg Andriyi Kulachenko (Arklow) beat Emmett O’Donnell (East Down) 4-1
50kg Ben Murphy (Paulstown) beat Evan Shine (Southside) 5-0
50kg Joseph McDonagh (St Marys Dub) beat Oisin Cassidy (Erne) 5-0
52kg Joe Auliffe (Duhallow) beat Tadgh Begley (Cherry Orchard) 5-0
52kg Rhys Wright (All Saints) beat Michael McCarthy (Urlingford) 4-1
54kg Thomas C Ward (Dromhair) beat Warren Murphy (Spartan) 4-1
56kg Sean J Dinnegan (Elite Mullingar) beat Patrick McDonagh (Ballyhaunis) 5-0
59kg Fionn Hickey (Paulstown) beat Troy Donnelly (Cherry Orchard) 5-0
59kg Caolan Devlin (Mark Heagney) beat Emmett Harrington (Loughglynn) 5-0
62kg Evan Farrelly (Crumlin) beat T McBride (St Michaels Athy) AB2

Tuesday April 18th
Boy 1 Q/Finals
27kg Des McAleavey (St John Bosco N) beat Owen Maughan (Castlebar) 3-2
29kg Mickey Delaney (Olympic) beat Cathal Cooke (Maydown) 4-1
31kg Bailey Grimes (Two Castles) beat Ronan Collins (Ballina) 5-0
31kg Danny Magill (Glengormley) beat Rory Glynn (Marble City) 5-0
33kg Roy Colgan (Avona) beat Bernie Stokes (Loughshore) 5-0
33kg Patrick McDonagh (Rathkeale) beat Joshua Johnston (Canal) 3-2
35kg Nicky Hatton (Donore) beat Caolan Monaghan (Immaculata) 5-0
35kg Paul Hanna (Cookestown) beat Samuel Harty (Rathkeale) 4-1
37kg Cian Dolan (Monivea) beat Odhran Clancy (Rathfirland) 5-0
37kg T O’Reilly (St Michaels Athy) beat Padriag Stapleton (Monkstown D) 5-0
38.5kg Kyle Smith (Glengormely) beat John P McDonagh (Ballyhaunis) 5-0
38.5kg Partick O’Driscoll (O.L.O.L.) beat Michael McInerney (Cloghan) 5-0
40kg David Geoghan (Olympic Mullingar) beat Tommy Casey (Southside) TKO2
41.4kg Gary Conway (St Pats) beat Bobby Brennan (Paulstown) 5-0
43kg Auzelis Deimantaus (Ballaghaderreen) beat Luke Hall (Rochforld Bridge) 5-0
43kg Senan Mullan (Cootehill) beat Calvin McAuley (Docklands) 5-0
43kg Charlie O’Brien (St Colmans) beat Shay Lavery (Rathfirland) 5-0
44.5kg Emel Melville (Saints) beat Leon Lenihan (Rathkeale) TKO3
46kg Ben Clarke (Carndonagh) beat D Joyce (St Michaels Athy) 4-1
46kg James McDonagh (Dandale) beat Jim J Mongan (Tobar Pheadair) 5-0
48kg Emmett O’Donnell (East Down) beat Christopher Mongans (Tralee) 5-0
52kg Michael McCarthy (Urlingford) Cathair Devanney (Oakleaf) 4-1
52kg Rhys Wright (All Saints) beat Michael Ward (Gurteen) 5-0
59kg Caolan Devlin (Mark Heagney) beat Charlie Fitzgerald (St Faustinas) 3-2

Boy 2 Q/Finals
29kg Paddy Cleary (Olympic) beat Craig McKeever (Crumlin) 5-0
31kg David O’Neill (St Francis) beat Darren Flynn (Castelrea) 5-0
31kg Cealan Doherty (Two Castles) beat Michael Connors (Cherry Orchard) 4-1
33kg Cole Taylor (Oliver Plunkett) beat Tadgh Jordan (Frenchpark) 4-1
33kg Martin Collins (Drimnagh) beat Michael Nugent (Elite Mullingar) 3-2
35kg Gareth Nugent (Sean Dorans) beat Keiron Doran (St Marys Dublin) 5-0
35kg William Maguire (Leeside Lough) beat Joshua Watson (Saints) 5-0
37kg Michael Faulkner (Northside) beat Jake Daly (Castlebar) 5-0
38.5kg Dean P Myers (Olympic) beat Terry Hanna (Townland) 5-0
38.5kg Patrick Maughan (Crumlin) beat Ryan Gill (Monkstown Dublin) 3-2
38.5kg Ben Cooke (Maydown) beat Conor Donovan (Clonmel) 4-1
40kg Daniel Elstrone (Ardnaree) beat Cormac Sharpe (Saints) 5-0
40kg Cale Brennan (St Michaels Athy) beat Bernie McDonagh (Dunfanaghy) 3-2
41.5kg Donnacha Syers (Cashen Vale) beat John Donoghue (Olympic) 4-1
43kg Jonathan McDonagh (St Francis) beat Eddie Loughran (Holy Family GG) 3-2
43kg Oran Carton (Maydown) beat Adam Boloski (Wexford CBS) 5-0
44.5kg Patrick Ward (Olympic) beat Michael Maughan (St Malachys) 3-2
46kg Jim Donovan (O.L.O.L.) beat Luke McDaid (Mulhuddart) 5-0
48kg Jarlath McDonagh (Lumpini) beat Brooklynn McDonagh (Cookestown) 4-1
48kg Cian Bergin (Castlerea) beat Corey Flanagan (St Agnes) 5-0
48kg Thomas McDonagh (O.L.O.L.) beat Tom Murphy (St Ibars) 5-0
50kg David McDonagh (Olympic) beat Tiernan Cassidy (Clann Naofa) 5-0
50kg James McGuinness (St Monicas) beat TJ Gallagher (Holy Family GG) 5-0
52kg Declan Padden (Aglish) beat Lorcan Hughes (Dockers) 3-2
52kg Kyle Keohane (Duhallow) beat Dean McAuley (Kilcullen) 5-0
56kg Thomas Maughan (Charlestown) beat Philip Rodzikowski (Clonmel) TKO2

Joe O'Neill

Reporting on Irish boxing the past five years. Work has appeared on irish-boxing.com, Boxing News, the42.ie, and local and national media. Provide live ringside updates, occasional interviews, and special features on the future of Irish boxing. email: joneill6@tcd.ie