National Boy 1,2, and 3 Championship results and fixtures

Day 1 of the  Boy 1,2,3 Championships has concluded the National Stadium in Dublin.

Two sessions of Boy 1 and 2 preliminaries were completed today.The tournaments resumes at 10am tomorrow. Three sessions are slated for decision.

 

National Boy 1,2, 3 Championships National Stadium Dublin

Tuesday April 22nd

Boy 1 Preliminaries (10am)

29kg Oisin Mulholland (Eastdown) beat Michael McDonagh (Titans) 3-0 29kg Karl Sheridan (Crumlin) beat John Joyce (St Michaels Athy) 2-1 31kg Jordan Byron (St Aidans) beat Jesse Callaghan (St Bridgets Dgl 3-0 31kg Padraig O’Cualain (Connemara) beat Seamus Mongan (Bay City) 3-0 33kg Thomas Orr (Lisburn)  beat Joe Joyce (St Seachnalls) 3-0 33kg Ciaran Delaney (St Saviours OBA) beat Gerard McDonagh (Glen) 2-1 36kg Charles Ward (Bay City) beat Conor Kenneway (Gleann) 3-0 36kg James Delaney (Olympic) beat Stephen Cairns (Loughmahon) 3-0 39kg Mike McNamara (Rathkeale) beat Martin O’Connor (Ballagh) 3-0 42kg Patrick Joyce (Phobsboro) beat Fiachra Knox (Callan) 3-0 42kg Eoghan Quinn (St Johns Ulster) beat Tony O’Reilly (Mitchelstown) 2-1 44kg Stephen Maughan (Ballyhaunis) beat Evan Williamson (Curragh) 3-0 46kg Francis Duffin (All Saints) beat Adam Healy (Sentanta) 2-1 46kg Patrick McDonagh (Clonoe) beat Anthony Gallagher (Knomore/Foxford) 3-0 48kg Luke Doyle (Callan) beat Emeka Onwuka (All Saints) 3-0 48kg Sever Grancea (Baldoyle) beat Patrick O’Reilly (O.L.O.L.) W/O

Boy 2 Preliminaries  (2pm)

31kg Ryan Downey (Cashen Vale) beat Nathan Horrigan (N7 3-0 33kg Myles Casey (Southside) beat Oisin Treanor (Emyvale) 2-1 33kg Jack Sheridan (Marble City) beat Roy Ryan (Lisburn) 3-0 36kg James Connors (Ballincollig) beat Timothy Fitzmaurice (Loughglynn) 3-0 36kg Tom Ward (Bluestack) beat Christopher Kennedy (Frenchpark) 2-1 39kg Michael Stokes (Mulhuddart) beat Liam Finnegan (Silverbridge) 3-0 39kg Luke Hurley (Tramore) beat  Jack McGivern (St Georges) 3-0 39kg Ross Carroll (St Brigids Kildare) beat Dean Clancy (Ballinacarrow) 3-0 42kg James McStravick (St Annes) beat Oran Wallace (Dungloe) 3-0 42kg Martin O’Donnell (St Matthews) beat Oisin Doherty (All Saints) 2-1 44kg Jake Tucker (St John Bosco) beat Ryan Kirwan (Sacre Coeur) 3-0 46kg Mike McGowan (Rathkeale) beat Edward McDonagh (Clonoe) 3-0 48kg Evan Ivers (Golden Gloves) beat Patrick Smith (St John Bosco) 2-1 50kg Jake Shaughnessey (Claremorris) beat Ciaran Vincent (Antrim) TKO2 50kg Liam Moore (Arklow) beat Nathan Reilly (Lucan) TKO2 50kg Sean McGenity (Silverbridge) beat David McDonagh (Spartacus) 3-0 54kg Peter O’Hagan (St Josephs) beat Lee Mackin (Dealgan) 3-0 54kg Martin Murray (St Francis) beat Odran Fitzgerald (Monkstown D) 3-0 57kg Mark Stringer (Ballinamore) beat Peter Keenan (Darndale) 2-1 60kg Martin O’Donnachadha (Dealgan) beat Mark Kelleher (Rylane) TKO1 63kg Michael McDonald (Darndale) beat Niall Carville (Old School) 3-0

Wednesday April 23rd

Boy 3 Preliminaries (10am)

31kg Pearse Jordan (Ring) V Jordan Muldoon (Ballina) 33kg Jamie Pearson (St John Bosco Dgl) V Martin McDonagh (Ballina) 36kg David Cummins (Frenchpark) V Seam McCormack (Southside) 36kg Dylan Doyle (Monkstown D) V Davy Joyce (St Seachnalls) 39kg Eoin Larkin (Monkstown D) V Owen McDonagh (Loughmahon) 42kg Francie O’Donnell (3 Bridges) V Conor Ranaghan (Sean Dorans) 42kg Jerry Owens (Holy Family L) V Andy Mullaney (Paulstown) 42kg James Devlin (St Bridgets Dgl) V Thomas Doherty (Geesala) 44kg Barry Potter (Frenchpark) V Lorcan Hurley (Tramore) 44kg Pearse Moore (Townland) V Danny O’Reilly (St Brigids Kildare) 44kg Tyler McMullan (Al Saints) V Brandon Newland (St Canices) 44kg Wayne Delaney (St Saviours OBA) V James Crean (Wexford) 46kg Barry Reynolds (Holy Trinity) V Ciaran Brogan (Knockmore/Foxford) 48kg Michael Delaney (Olympic) V Dean Brophy (Portloaise) 48kg Martin McDonagh (St Francis) V Cal O’Brien (Two Castles) 50kg Lee Harkin (Illies GG) V Dean Ward (St Ailbhes) 50kg Neil Mathers (St John Bosco Newry) V Patrick McDonagh (Darndale) 50kg Joe Whelan (St Ibars) V Seamus Mongan (Bay City) 50kg Conal Ross (Dockers) V Cillian Spillane (Trojan) 52kg Christian Preston (Corithians) V Lee Hansey (South Meath) 52kg Caolan McIntyre (St Canices) V Edward Barrett (Olympic) 54kg Tom McDonagh (Rathkeale) V Ryan Heraty (St Annes) 54kg Edgar Vuskans (Glengormely) V Anthony Barrett (Titans) 54kg Byron Barrett (St Brigids Kildare) V Martin Quinn (Errigal) 57kg Martin Sweeney (Dublin) V Alan Heaney (Thurles) 57kg Aidan Gaughan (Knockmore/FX) V Sean Dempsey (Realt na Mara) 60kg Paddy McKenzie (Arklow) V Adam Dempsey (Achill) 60kg Patrick Dunne (Riverstown) V Oisin O’Dowd (Gilford) 63kg Andrew Stokes (O’Hanlon Park) V Dillon Coen (Olympic) 66kg Nathan Rogers (Neilstown) V Pierre Stokes (Athlone) 70kg Brendan McParland (St John Bosco) V Jordan Joyce (St Francis)

April 23rd

Boy 1 S/Finals (4pm)

27kg Aaron Kirwan (Ballagh) V Padraig Cleary (Emerald) 27kg Mark Murphy Walsh (Riverstown) V Cian Moran (Illies GG) 29kg Jack Desmond (Bantry ) V Odhran McKenna (St Pauls A) 29kg Winner V Winner 31kg John McDonagh (Glen) V Joe O’Connell (Townland) 31kg Winner V Winner 33kg Patrick McShane (Letterkenny) V Dylan McDonagh (Champs Camp) 33kg Winner V Winner 36kg Darren Forbes (Springtown) V David Kinsella (St Anthonys/Pats) 36kg Winner V Winner 39kg Patrick Myers (Innisfree) V Eoin Burns (Oliver Plunkett) 39kg Cory Laughlin (St Canices) V Winner 42kg Thomas Doherty (Darndale) V Patrick Ward (Olympic) 42kg Winner V Winner

Boy 1 S/Finals (7pm)

44kg Matthew Tyndall (Monkstown D) V Sam McCullough (All Saints) 44kg Jason Irwin (Castleblaney) V Winner 46kg Jack Butler (Swords) V Gerard McDonagh (Ryston) 46kg Winner V Winner 48kg Michael O’Donnell (Letterkenny) V Darragh Kennedy (Oughterard) 48kg Winner V Winner 50kg Martin Ward (Ryston) V Jason Myers (Titans) 50kg Brian Donnegan (St Malachys) V Jordan Devereaux (Northside) 52kg Thomas Doherty (Gleann) V Patrick Mongan (O.L.O.L.) 54kg Jonathan Ward (Olympic) V Joe Joyce (Moate) 54kg Alex Raferty (Kilnamainham) V James Keenan (Loughmahon) 57kg Thomas Doherty (Baldoyle) V Tommy Hannafin (Connolly) 57kg DJ Weldon (Emerald A) V Martin Corcoran (Spartacus) 60kg Jack Marley (Monkstow D) V Conor McCarthy (Middleton) 63kg John Sweeney (Ennis) V Scott Boshell (Ballinrobe) 63kg Michael Laffin (St Ibars) V Martin Sweeney (Bundoran)

Thursday April 24th

Boy 2 S/Finals (10am)

29kg Liam Walsh (Ballagh) V Ian Hehir (St Colmans) 29kg Charles Delaney (Illies GG) V Ryan Dunne (Golden Cobra) 31kg Padraig Downey (St John Bosco) V John Wall (Grangecon) 31kg Jude Gallagher (Two Castles) V Winner 33kg Killian Geraghty (Neilstown) V Eoin McGarrell (Finn Valley) 33kg Winner V Winner 36kg JoJo McArdle (Ligoniel) V Brandon McCarthy (St Michaels Athy) 36kg Winner V Winner 39kg Bill Stokes (Neilstown) V Winner 39kg Winner V Winner 42kg Jake O’Brien (St Colmans) V Sean Crowley (Arklow) 42kg Winner V Winner 44kg Declan McDonagh (Claremorris) V Aaron Walsh (Bracken) 44kg Darren McGeown (Dockers) V Winner

Boy 2 S/Finals (2pm)

46kg Michael Myers (Crumlin) V Gavin Rafferty (St Cianans) 46kg Bernard Ward (Ballinasloe) V Winner 48kg Oran Devine (Raphoe) V Michael Doyle (Thurles) 48kg Dylan Maughan (Drimnagh) V Winner 50kg Ernest Dervinkis (St Pauls Nenagh) V Winner 50kg Winner V Winner 52kg Shaun Dinan (Portmarnock ) V Padraic McDonagh (Geesala) 52kg Jody Fitzpatrick (Paulstown) V Jack O’Sullivan (Cashen Vale) 54kg Owen McDonagh (St Annes) V Ryan Arbuthnot (Cairn Lodge) 54kg Winner V Winner 57kg James Drennan (Paulstown) V John Casey (Southside) 57kg Shane Gillespie (Bundoran) V Winner 60kg Stephen Maughan (Charlestown) V Bradley McDonagh (Ennis) 60kg Ben Bannon (Holy Family L) V Winner 63kg Adam O’Brien (St Johns M) V Jason Maughan (Castlebar) 63kg Brandon Stokes (Crumlin) V Winner 66kg Cathal Maher (Spartacus) V James McDonagh (St Annes) 66kg Cathal Crowley (Spartan) V Jordan Quigley (Old School) 70kg Rian Mulholland (St John Bosco U) V Ciaran Murphy (Townland) 70kg Rory Brennan (St Annes) V John O’Donovan (O.L.O.L.)

Friday April 25th

Boy 3 S/Finals (10am)

31kg Sean Mari (Whitechurch) V Kevin Lenelee (Bantry) 31kg Kevin Flynn (Brosna) V Winner 33kg Terry Donoghue (St Michaels Athy) V Jordan Ryan (St Francis) 33kg Sean McCann (St Georges) V Winner 36kg John Paul Hale (Star) V Comin Maguire (Castleblaney) 36kg Winner V Winner 39kg Conor Lenehan (Townland) V Brendan O’Hagan (Bishop Kelly) 39kg Sean Daire (Loughglynn) V Winner 42kg Martin McDonagh (Glen) V Winner 42kg Winner V Winner 44kg Winner V Winner 44kg Winner V Winner 46kg Tim Lee Casey (Southside) V Luke Carroll (Westside) 46kg Paul Higgins (Mourne All Blacks) V Winner

Boy 3 S/Finals (2pm)

48kg Colm Murphy (St Georges) V Michael Moorehouse (Enniskerry) 48kg Winner V Winner 50kg Winner V Winner 50kg Winner V Winner 52kg Cathal O’Meara (St Pauls Nenagh) V Oran McNaughton (Dockers) 52kg Winner V Winner 54kg Pierce O’Leary (Docklands) V Winner 54kg Winner V Winner 57kg Sean McDonagh (Omagh Boys) V Winner 57kg Winner V Winner 60kg Francie Stokes (3 Bridges) V Lewis Dickey (Churchlands) 60kg Winner V Winner 63kg Martin Doherty (Darndale) V Kane Tucker (St John Bosco) 63kg Lee McVeigh (St Agnes) V Winner 66kg Luke Barrett (Rathkeale) V James Lunt (Loughglynn) 66kg Oisin Keenan (Sean Dorans) V Winner 70kg Patrick McGinley (Connolly) V Shane Corcoran (Olympic) 70kg Luke Kelly (West Finglas) V Winner 75kg Dylan Cadwell (Portlaoise) V Michael Walsh (Holy Family L) 80kg Seamus Boyle (St Pauls Nenagh) V Ben McCallister (St Patricks Kilkenny)

irishboxing

Integral part of the Irish boxing community for over 13 years