National Youth 1 Youth 2 and Boy 4 results

The Youth 1 and Youth 2 preliminaries and Boy 4 semi-finals were decided at the National Stadium . Please scroll down for results.

The Youth 1 semi-finals will be decided next Friday. Boxing begins at 5pm. The Youth 2 semi-finals will be resolved next Saturday, beginning at 10am, followed by the Boy 4 finals at 3pm.

Weigh-ins from 8am to 9am and 12pm to 1pm next Friday and Saturday at the National Stadium.

The Youth 1 & 2 finals will be determined on May 1st.

 

 

National Boy 4 and Youth 1 & 2 Championships 2015

Saturday April 18th (10am)

Youth 1 Prelims

50kg Craig Condon (St Colmans) beat Michael McElroy (Omagh) 2-0
50kg Cameron Fox (Monkstown) beat Dion Dwyer (Ballghaderreen) 3-0
50kg Tom Stokes (All Saints) W/O
54kg Nathan May (Dublin Docklands) beat Aaron O’Donoghue (Fr Horgans) 3-0
54kg Sean Purcell (Marble City) beat Luke Sheridan (Kilnamanagh) 3-0
57kg Paddy Donovan (OLOL) beat Kenneth Doyle (Monkstown) 2-1
57kg Pierce Nash (Sacred Heart K) beat Gustas Giritas (Sparticus) 3-0
57kg David Ward (Eagle) beat Aaron Duffy (Antrim) TKO1
60kg Patrick Nevin (Spartacus) beat Shane McClory (Sacred Heart) 2-1
60kg Thomas McGuin (Bantry) beat Ruairi Maskay (St Pauls A) 3-0
60kg Michael Avetisian (Mulhuddart) beat Matthew McDonagh (Geesala) 3-0
63kg Peter McCartan (Bishop Kelly) beat Paul Ryan (Bay City) 3-0
63kg Jamie Harty (Rathkeale) beat Airijus Vitlipas (St Davids) 2-1
66kg Brian McNamee (Convoy) beat Kasper Bura (St Annes) 3-0
66kg Jason Harty (Rathkeale) beat Karl O’Connor (Edenmore) TKO3
70kg Jordan Myers (St Pats) W/O
75kg Anthony Johnston (Gleann) beat Edward Barrett (Titans) 3-0
75kg Peter Keenan (Paulstown) beat Brian Elliott (Letterkenny) 3-0
80kg Martin Mongan (Ennis) beat Keenan Gibson (Convoy) 3-0

Youth 2 Prelims

48kg Thomas McCarthy (Mayfield) beat Conor Dempsey (Immaculata) 2-1
50kg Jordan Hutch (Corinthians) beat Tyrone McCay (Omagh) 3-0
50kg James O’Neill (Rathkeale) beat Sean McElroy (Whitechurch) 3-0
50kg Martin Delaney (Olympic) beat Christian O’Grady (Clann Nafoa) 2-1
52kg Shane Flavin (Paulstown) bat Nathan Walsh (St Francis) TKO2
54kg Conor McClarnon (Ardoyne) beat Ryan Lavery (Rathfriland) 2-1
54kg Mark Corcornan (Corinthians) beat Kyle Meehan (Kildare) 2-1
57kg Oliver McCarthy (Brian Dillons) beat Sean Gribbin (Monkstown) 3-0
57kg Jamie Cullen (Paulstown) beat John Joseph Nevin (Cavan) 3-0
60kg Peter Cawley (Dungarvan) W/O
60kg Coimhin Ferguson (Gleann) beat Oran Keddle (St Bronaghs) 3-0
60kg Christopher O’Brien (Olympic) beat Tyler O’Reilly (Dublin Docklands) 3-0
63kg Sean Holmes (Crumlin) beat Patrick McCormack (Toome) 3-0
63kg Conor Ivors (Marble City) beat Eugene McKeever (St Malachys) 2-1
66kg James Cahill (Enniskerry) beat Ryan McCormack (St John Bosco) 3-0
66kg Kieran Molloy (Oughterard) beat Patrick Maughan (St Saviours) TKO3
70kg Brett McGinty (Oakleaf) W/O
70kg Michael Nevin (Portlaoise) W/O
75kg Jordan O’Donnell (St Francis) W/O
75kg Conor Vint (Gilford) beat Barry Ward (Gurteen) 3-0
80kg Brian Kennedy (Daingean) beat Michael Coyle (Scorpion) 3-0
80kg Rory Harford (Rush) beat Patrick McConigley (Letterkenny) 3-0
91+kg Bernard McDonagh (Olympic) beat Michael Gailbraith (Darndale) 3-0
Boy 4 S/Finals (5pm)

36kg Martin McDonagh (Ballina) beat Ronan Moore (Coothill) 3-0
36kg Cian Doyle (Crumlin) beat Sebh Kingerlee (Bantry) 3-0
39kg Conor Lenaghan (Sean Doran) beat Robyn Fitzpatrick (Athy) 3-0
39kg Terry Donoghue (Athy) beat Ryan Doherty (Churchlands) 3-0
42kg Brandon O’Brien (Bray) beat Christy Convery (All Saints) 3-0
42kg Dylan Doyle (Monsktown) beat Colm McGuire (Castleblaney) 3-0
44kg Fergal De Faoite (Clonmel) beat Oisin McAteer (Clonard) TKO1
44kg Owen Ward (Bluestack) beat John Nevin (Kildare) 3-0
46kg Owen McDonagh (Leeside Lough) beat Eddie Caffery (Clann Naofa) 3-0
46kg Eoin Larkin (Monsktown) beat Kian Bittles (Holy Trinity) 3-0
48kg Brendan O’Hagan (Bishop Kelly) beat Jordan Nolan (Tobar Phoadair) TKO2
48kg Lorcan Hurley (Tramore) beat Tyler McMulln (All Saints) 3-0
50kg Edward Donovan (OLOL) beat Barry McReynolds (Holy Trinity) 2-1
50kg Francie O’Donnell (3 Bridges) beat Christopher Myers (Spartacus) 2-1
52kg Timmy Lee Casey (Southside) beat Danny O’Reilly (St Bridgets) 2-1
52kg Francie McDonagh (3 Bridges) beat Matthew Lavin (Ballyhaunis) 3-0
54kg Michael Delaney (Olympic) beat Dean Brophy (Portlaoise) 2-1
54kg Neil Mathers (Newry) beat Sean Hannigan (Baldoyle) 3-0
57kg Eunan McLaughlin (Raphoe) beat Jordan Richards (St Michaels NR) 3-0
57kg Christopher Preston (Corinthians) beat Kenny Dillon (Clonmel) 2-1
60kg Jack Doherty (St Josephs) beat Thomas McInerney (Portlaoise) 2-1
60kg Pierce O’Leary (Docklands) beat Anthony Barrett (Titans) 3-0
63kg Sean Dempsey (Sacre Coeur) beat Edward Barrett (Olympic) 2-1
63kg Martin Quinn (Errigal) beat Paddy McKenzie (Arklow) 2-1
66kg Nathan Rogers (Neilstown) W/O
66kg Kane Tucker (Phoenix) beat Francie Stokes (3 Bridges) 3-0
70kg Luke Barrett (Rathkeale) beat David McDonagh (Clonoe) 3-0
70kg Dylan Cadwell (Portlaoise) beat James McDonagh (Crumlin) 3-0
75kg Brendan McParland (SH Newry) beat Martin Doherty (Darndale) 2-1
86kg Tommy Gavin (Edenmore) beat Shane Corcoran (Olympic) 2-1
91kg Darren Maughan (Ballyhaunis) W/O

 

Friday April 17th

Boy 4 Prelims (5pm)

36kg Cian Doyle (Monkstown) beat Jack O’Neill (Holy Trinity) 3-0
36kg Sebh Kingerlee (Bantry) beat Kevin Flynn (Brosna) W/O
42kg Christy Convery (All Saints) beat Oisin Lally (Geesala) 2-1
42kg Dylan Doyle (Monsktown) beat David Oliver Joyce (Ballymun) 2-1
42kg Colm McGuire (Castleblaney) beat Raymond Collins (Trojan) TKO2
44kg Owen Ward (Bluestack) beat Patrick O’Grady (Loughglynn) 3-0
46kg Owen McDonagh (Leeside Lough) beat John Cowman (St Pauls M) 3-0
46kg Eddie Caffery (Clann Naofa) beat Rory Baird (Ederney) 2-1
46kg Kian Bittles (Holy Trinity) beat Sean Daire (Loughlynn) 2-1
46kg Eoin Larkin (Monsktown) beat Jordan Wade (Drimnagh) WO
48kg Lorcan Hurley (Tramore) beat Andy Mullenny (Paulstown) 3-0
50kg Francie O’Donnell (3 Bridges) beat Thomas Doherty (Geesala) 2-1
50kg Christopher Myers (Spartacus) beat Francis Stokes (Cavan) 2-1
52kg Timmy Lee Casey (Southside) beat Seamus Mongan (Bay City) 2-1
52kg Danny O’Reilly (St Bridgets) beat Lee McKee (Star) 3-0
52kg Francie McDonagh (3 Bridges) beat Joe Whelan (St Ibars) 2-1
52kg Matthew Lavin (Ballyhaunis) beat Terence McDonagh (Omagh) 3-0
54kg Neil Mathers (Newry) beat Cilliane Spillane (Trojan) 3-0
54kg Sean Hannigan (Baldoyle) beat Jordan Taylor (Oliver Plunkett) W/O
57kg Kenny Dillon (Clonmel) beat Oisin Moran (St Annes) 2-1
57kg Christopher Preston (Corinthians) beat Edgar Vuskas (Glengormley) 2-1
60kg Pierce O’Leary (Docklands) beat Conal Ross (Dockers) 3-0
60kg Anthony Barrett (Titans) beat Patrick Dunne (Riverstown) 2-1
63kg Sean Dempsey (Sacre Coeur) beat Michael McCarthy (Brian Dillons) 3-0
63kg Edward Barrett (Olympic) beat Jack Conroy (Elite Mullingar) 2-1
63kg Paddy McKenzie (Arklow) beat Mannion Collins (Bay City) W/O
63kg Martin Quinn (Errigal) beat Caolan McKeown (Hillview) TKO1
66kg Francie Stokes (3 Bridges) beat Lewis Dickey (Scorpion) 3-0
66kg Kane Tucker (Phoenix) beat Pierre Stokes (St Josephs) 3-0
70kg David McDonagh (Clonoe) beat Owen McDonagh (St Annes) 3-0
70kg Dylan Cadwell (Portlaoise) beat Pearse Hughes (St Pauls A) 3-0
70kg James McDonagh (Crumlin) beat Patrick McDonagh (Olympic) 3-0

Youth 1 Prelims

42kg Michael Maughan (Avona) beat Martin Ward (Athy) 3-0
46kg Patrick Ward (Athy) beat Davil Duggan (Dungarvan) 3-0
46kg Trevor O’Brien (Fr Horgans) beat Kenneth Thorton (Holy Family) TKO2
46kg Sean Kavanagh (Monkstown) beat Zach Mallan (Old School) 2-1
48kg Joe Nevin (Kilcullen) beat Sean Corr (Holy Trinity) 3-0
48kg Eamer Coughlan (Riverstown) beat Michael Moorehouse (Monstown) TKO2

irishboxing

Integral part of the Irish boxing community for over 13 years