National U22 and U18 Championships – FINAL ENTRY LIST


The entry lists have been updated and confirmed for the National U22 Championships and U18 Open Competitions which start tomorrow night in Dublin.

The competitors were largely confirmed earlier in the week – however there are still some interesting additions.

At U22 level, Elite National and Ulster runner-up Brett McGinty has moved up in weight and entered at middleweight while European Youth bronze medalist Terry McEntee is in at 60kg.

At U18 level, World Bronze and European Silver medalist Caitlin Fryers has stepped up to flyweight ahead of her second year at Youth level.

New entries italicised.

UNDER 22

49kg – Men’s Light Flyweight
Connor Jordan (St Aidan’s)
John Moran (Illies GG)

52kg – Men’s Flyweight
Kane Marshall (Crumlin)
Conor Quinn (Clonard Belfast)

56kg – Men’s Bantamweight
Colum Culleton (Crumlin)
Jordan Moore (Glasnevin)
Jordan Smith (Holy Family Drogheda)
Caolan Mc Connell (Navan)
James Mc Carthy (Marble City)

60kg – Men’s Lightweight
Darryl O’Brien (St Catherines Dublin)
Ben Teeling (Holy Family Drogheda)
Harrison Jameson (Virginia)
Dillon Mc Donagh (Dublin Docklands)
Martin Sammon (Olympic Galway)
Shane Flavin (Paulstown)
Patryk Adamus (Drimnagh)
Jack Kavanagh (Swinford)
Francis Cleary (Ballina)
Vyank Maseke (Leo’s)
Terry McEntee (Old School)

64kg – Men’s Light Welterweight
Ryan O’Rourke (St Michaels Dublin)
Matthew Mc Donagh (Dublin Docklands)
Kenneth Doyle (Monkstown Dublin)
Karl O’Connor (Edenmore)
Aaron Daly (Castlebar)
Mosa Kambile (Holy Trinity)
Evan Fitzgerald (Esker)
Matthew Mc Cole (Dungloe)
Michael Kinsella St Anthonys/Pats)

69kg – Men’s Welterweight
Peter Carr (Crumlin)
Jake Patterson (Crumlin)
Michael Avetisian (Glasnevin)
Bryan Mc Namee (Convoy)
Patrick Mc Conigley (Letterkenny)
Stephen Chambers (Castlebar)
Patrick Donovan (OLOL)
Senan Dwyer (Kilnamanagh)
Liam Dillon (Bay City)
Luke Maguire (Esker)
Thomas Myers (Sligo City)
Mark Mc Cole (Dungloe)

75kg – Men’s Middleweight
Paddy Joyce (St Michaels Athy)
Christopher O’Reilly (Holy Family Drogheda)
Gabrielle Dossen (Olympic Galway)
Reese Kelly (Wicklow)
Shane Dooley (Clonard Wexford)
Brendan Kenny (Monivea)
Ighosa Igharo (Clann Naofa)
Sean Devrill (Grangecon)
Tony McGlynn (Crumlin)
Thomas O’Toole (Celtic Eagles)
Brett McGinty (Oakleaf)

81kg – Men’s Light Heavyweight
Brian Kennedy (St Marys Daingean)
Conor Wallace (Holy Family Drogheda)
Jason Clancy (Ballinacarrow)
Thomas Maughan (Virginia)
Keanan Gibson (Convoy)
Oran McNaughton (Dockers)
Sean Conroy (Ballinacarrow)
Cathal Browne (Illies GG)

91kg – Men’s Heavyweight
Peter Nosic (Brian Dillons)
Kevin Sheehy (St Francis)
Cormac Long (Rathkeale)
Kevin Cronin (Cashen Vale)
Sean Casey (Banbridge)
Martin Jim Mongans (Ennis)
James Clarke (Kilnamanagh)
Jake Patterson (Crumlin)

+91kg – Men’s Super Heavyweight
Cian O’Shaughnessy (Rathkeale)

48kg – Women’s Light Flyweight
Courtney Daly (Crumlin)
Shannon Sweeney (St Anne’s)
Emma Feeney (Virginia)
Victoria Harraghy (Swinford)

51kg – Women’s Flyweight
Lauren Hogan (St Brigid’s Edenderry)
Chloe O’Keeffe (Kanturk)
Nycole Hayes (Togher)
Niamh Early (Ryston)
Lois Walsh (Castlebar)

54kg – Women’s Bantamweight
Shauna Blaney (Navan)
Kellie Mc Loughlin (Drimnagh)

57kg – Women’s Featherweight
Mary Kate Slattery (St Michael’s Dublin)
Aishling Murray (Muskerry)

60kg – Women’s Lightweight
Amy Broadhurst (Dealgan)
Bella Hughes (Mount Tallant)
Nicole Moorehouse (Crumlin)

64kg – Women’s Light Welterweight
No Entries

69kg – Women’s Welterweight
Ciara Sheedy (Ardnaree)
Aoife O’Rourke (Castlerea)
Ciara Ginty (Geesala)

75kg – Women’s Middleweight
Samantha O’Grady (St Mary’s New Ross)
Labhaoise Clarke (Cairn)

81kg – Women’s Light Heavyweight
No Entries

+81kg – Women’s Heavyweight
Nell Fox (Rathkeale)

UNDER 18s

49kg – Men’s Light Flyweight
Terry O’Donohue (St Michael’s Athy)
Conor Leneghan (St Paul’s Antrim)
Sean Mari (Monkstown Dublin)
Adam Hession (Monivea)
Jude Gallagher (Two Castles)
Diarmuid Toland (Phoenix)

52kg – Men’s Flyweight
Owen McDonagh (Leeside Lough)
John Cowman (St Paul’s Waterford)
Jerry Owens (Holy Family Drogheda)
Dean Clancy (Ballinacarrow)
Sean Kelly (Dunfanaghy)
Dylan Doyle (Monkstown Dublin)
Kian Bittles (Holy Trinity)
Timmy Fitzmaurice (Loughglynn)

56kg – Men’s Bantamweight
Killian Geraghty (Crumlin)
Kevin Coakley (Palmerstown)
Brendan McCarthy (St Michaels Athy)
Colm Murphy (St George’s)
Darragh Buckley (Saviours Crystal)
Gareth Dillon (St Bridgid’s Kildare)
Michael Hutchinson (Tipperary Town)
Daniel Khereddine (Bracken)
David Oliver Joyce (Ballymun)
John Paul Hale (Star)
Oisin Lally (Geesala)
Martin McDonagh (Ballina)
Jamie Lynch (Kilnamanagh)
Fionan Rodgers (Dungloe)
Luke Hurley (Tramore)
Eddie Corcoran (Cloghan)

60kg – Men’s Lightweight
Declan McDonagh (Crumlin)
Michael Moorehouse (Enniskerry)
Alex Higgins (Fr Horgan’s)
Davey Joyce (Holy Family Drogheda)
Chris Myers (Sparticus)
Davy Keenan (Rathkeale)
Ciaran White (Monivea)
Lee McKee (Star)
Callum Walsh (Riverstown)
Seamus Mongan (Bay City)
Barry McReynolds (Holy Trinity)
Derek Murray (Muskerry)
Sean Dempsey (Sacre Cour)

64kg – Men’s Light Welterweight
Peter Vrinceanu (Crumlin)
Anthony Cassidy (Sacred Heart Dublin)
Jamie Murphy (Ballybrack)
Conall Ross (St George’s)
Lee Mackin (Dealgan)
Nichita Iurco (Maynooth)
Denis Miculas (Maynooth)
Pierce O’Leary (Dublin Docklands)
Regan Ward (Convoy)
James Power (Legacy)
Tiernan Duffy (Clonard Belfast}
Luke Burke (Grangecon)
Sean Butler (Riverstown)
John Paul Fitzpatrick (Bay City)
Conor Reneghan (Sean Doran’s Keady)
Will Hazel (Tramore)

69kg – Men’s Welterweight
Christian Preston (Glasnevin)
Nathan Mongan (Virginia)
Mike Joyce (Baldoyle)
Mikey McDonagh (Navan)
Cian McCrudden (Bracken)
Edward Donovan (OLOL)
Rokas Boltrzakainis (Clane)
Owen Devine (St David’s)

75kg – Men’s Middleweight
Martin Joseph Ward (Olympic Galway)
Jack Lawlor (Thurles)
Kane Tucker (Holy Trinity)
Conor McCarthy (Clane)
Mduduzi Ndlovu (Sligo)
Ighosa Igharo (Clann Naofa)

81kg – Men’s Light Heavyweight
Ryan Bolger (Crumlin)
Dean O’Driscoll (St Michael’s Athy)
Michael Walsh (Holy Family Drogheda)
Adam Dempsey (Achill)
Edward Barrett (Olympic Galway)
Jason Ward (Monivea)
Oran McNaughton (Dockers)

91kg – Men’s Heavyweight
Cathal Crowley (Spartans)
Owen McDonagh (St Anne’s)
Pierre Stokes (Leo’s)
Tommy Gavin (Darndale)
Sean Casey (Banbridge)
Conall McErlean (Moneyglass)

+91kg – Men’s Super Heavyweight
Edward Francis Mcdonagh (Lumpini)
Owney McDonagh (St Anne’s)
Zack Brennan (Belfast Kronk)

48kg – Women’s Light Flyweight
Megan Joyce (Ardagh Crossmolina)
Daina Moorehouse (Enniskerry)
Jessica Connolly (Ballaghaderreen)
Ciara Walsh (Smithfield)
Ciara Brien (St David’s)

51kg – Women’s Flyweight
Megan Coleman (Baldoyle)
Catherine Blaney (Navan)
Kirsten Cresham (Castlebar)
Shannon McKenna (Holy Trinity)
Orinta Ringyte (Riverstown)
Caitlin Fryers (Immaculata)

54kg – Women’s Bantamweight
Mai Nguyen (Maynooth)
Mary Geraghty (Baldoyle)

57kg – Women’s Featherweight
Abbie Doyle (Enniskerry)
Ellie Preston (Baldoyle)
Ciara Craig (Dunfanaghy)
Danielle McSweeney (Riverstown)
Déarbhla Rooney (Sean McDermott’s)
Zara Breslin (Tramore)

60kg – Women’s Lightweight
Margeurita Nevin (St Brigid’s Kildare)
Shauna O’Callaghan (Clann Naofa)
Carmen Mavrodin (Baldoyle)
Tiffany O’Reilly (Curragh)
Aoife Ginty (Geesala)

64kg – Women’s Light Welterweight
Katelynn Phelan (St Brigid’s Kildare)
Evelyn Igharo (Clann Naofa)
Eileen McDonald (Johnstown)
Elice Elliott (South Meath)

69kg – Women’s Welterweight
Nadine Dermody (Raging Bull)
Roisin Gannon (Connemara)

75kg – Women’s Middleweight
Lauren Kelly (St Brigids Edenderry)
Aoibhe Carabine (Geesala)

81kg – Women’s Light Heavyweight
Sophie Thornton (Togher)

+81kg – Women’s Heavyweight
Alannah Nolan (Ballyhaunis)
Alisha Finney (Ballybrack)

Joe O'Neill

Reporting on Irish boxing the past five years. Work has appeared on irish-boxing.com, Boxing News, the42.ie, and local and national media. Provide live ringside updates, occasional interviews, and special features on the future of Irish boxing. email: joneill6@tcd.ie