National Senior (Intermediate) Championships – Finals Results

Frankie Cleary capped a memorable and historic November for the Olympic BC – Gabriel Dossen, also of the Olympic BC, claimed bronze at the AIBA World Youths in Russia this week –  after winning the National Senior, formerly Intermediate, 60kg title at the National Stadium tonight.

The Galway lightweight beat Dylan Duffy in a cracking three-rounder at the home of Irish boxing, his third victory en route to gold in Dublin.

Former AIBA World Junior champion Ciara Ginty, a Youth Olympics silver medallist, also won. Boxing at light-welter, Ginty, of Geesala BC fame, decisioned Nicole Moorehouse of the Clonard club.

The meeting with Moorehouse was Ginty’s first Championship outing in 18 months because she was doing her Leaving Cert. Coach Pat McDonagh hailed her display.

“Ciara performed very well, she kept it long and rangy and we’re absolutely delighted with the win. Nicole also performed well tonight and it was a great final,” he said.

Earlier this evening, Ashley Browne denied Cork’s Douglas BC a flyweight double after beating Shakira Coonghe, whose Duhallow team-mate, Thomas Carthy, beat Jason Smith, while Tommy Casey edged Shane Flavin on a split.

Conor Ivors, Tony McGlynn and Brian Kennedy also divided the judges in their favour versus Thomas O’Toole, Kelyn Cassidy and Ryan Donnelly, while McGlynn’s Crumlin BC team-mate Leona Houlihan completed a double for the Dubliners on a walkover.

Eugene McKeever, Carol Coughlan, Conor Kearney, Emma Flannery, and Saibh Greene had their hands raised in victory, while Connie Vaughan and Amanda Coughlan received walkovers.

Cormac Long beat Marcin Skalski and Martin Keenan completed a double for the Rathkeale BC versus Damien Sullivan in the 99th and final bout of the tournament to seal an excellent night for Limerick.

National Senior Men’s and Women’s Championships 2016
November 25th
48kg Carol Coughlan (Monkstown) beat Chloe Fleck (Canal) 3-0
49kg Conor Kearney (Holy Family GG) W/O
51kg Emma Flannery (Baldoyle) beat Nadine Maguire (Mulhuddart) 3-0
52kg Thomas McCarthy (Douglas) beat Jason Smith (Blessington) 3-0
54kg Ashley Browne (Corpus Christi) beat Shakira Coonghe (Douglas) 3-0
56kg Tommy Casey (St Francis) beat Shane Flavin (Paulstown) 2-1
57kg Amanda Coughlan (Paulstown) W/O
60kg Saidhbh Greene (St Brigets ) beat Ciara Dowling (Carrickmacross) 3-0
60kg Frankie Cleary (Olympic) beat Dylan Duffy (Pegasus) 3-0
64kg Ciara Ginty (Geesala) beat Nicole Moorehouse (Clonard) 3-0
64kg Eugene McKeever (Holy Family D) beat Vinny Esler (All Saints) 3-0
69kg Conni Vaughan (Duhallow) W/O
69kg Conor Ivors (Thurles) beat Thomas O’Toole (Celtic Eagles) 2-1
75kg Tony McGlynn (Crumlin) beat  Kelyn Cassidy (Saviours Crystal) 2-1
81kg Leona Houlihan (Crumlin) W/O
81kg Brian Kennedy (St Marys Daingean) beat Ryan Donnelly (Two Castles) 2-1
91kg Cormac Long (Rathkeale) beat Marcin Skalski (Leos) 3-0
91+kg Martin Keenan (Rathkeale) beat Damien Sullivan (Emerald U) 3-0

November 19th
S/Finals
52kg Jason Smith (Blessington) beat Dean McCormack (Kilnamanagh) 2-1
56kg Tommy Casey (St Francis) beat Patryk Adamus (Drimnagh) 3-0
56kg Shane Flavin (Paulstown) beat Terry McEntee (Old  School) 3-0
60kg Ciara Dowling (Carrickmacross) beat  Rivers McCormack (St Saviours OBA) 3-0
60kg Dylan Duffy (Pegasus) beat Gary McDonald (Corrib) 3-0
60kg Frankie Cleary (Olympic) beat Stephen Lockhart (Baldoyle) TKO2
64kg Ciara Ginty (Geesala) W/O
64kg Nicole Moorehouse (Clonard) beat  Siobhan O’Leary (Corpus Christi) 3-0
64kg Eugene McKeever (Holy Family D) beat Joseph Kelly (St Canices) 3-0
64kg Vinny Esler (All Saints) beat Teo Alin (Cookstown) 3-0
69kg Conor Ivors (Thurles) beat  John Maughan St Marys D) 2-1
69kg Thomas O’Toole (Celtic Eagles) beat Dan Houlihan (Kilcullen) 2-1
75kg Tony McGlynn (Crumlin) beat Chris McClean (Two Castles) 3-0
75kg Kelyn Cassidy (Saviours Crystal) beat Conal Deeny (Carrickmore) 2-1
81kg Ryan Donnelly (Two Castles) beat  David McDonnell (Crumlin) 2-1
81kg Brian Kennedy (St Marys Daingean) beat  John McDonagh (Letterkenny) 3-0
91kg Cormac Long (Rathkeale) beat  Patrick Reilly (Crumlin) 3-0
91kg Marcin Skalski (Leos) beat Davit Tsotoria (Illies GG) 2-1
91+kg Martin Keenan (Rathkeale) beat Mick McKeever (Crumlin) TKO1
91+kg Damien Sullivan (Emerald U) beat Eamon Tighe (Ballinacarrow) 3-0

November 18th
Q/Finals
56kg Shane Flavin (Paulstown) beat Shane White (St Pauls Waterford) TKO3
56kg Terry McEntee (Old  School) beat Christian Cekiso (Portlaoise) 2-1
69kg Conor Ivors (Thurles) beat Orin McDermott (Raphoe)  2-1
69kg John Maughan St Marys D) beat Darren Timlin (Geesala) 3-0
69kg Thomas O’Toole (Celtic Eagles) beat Nathan Watson (Saints) 2-1
69kg Dan Houlihan (Kilcullen)  beat Owen Bergin (Portlaoise) 2-1
75kg Tony McGlynn (Crumlin) beat Paul Kelly (Twin Towns) 2-1
75kg Chris McClean (Two Castles) beat Ryan Cleary (Cookstown) 2-1
75kg Conal Deeny (Carrickmore) beat  James Daly (St Annes) 3-0
75kg Kelyn Cassidy (Saviours Crystal) beat Peter Carr (Crumlin) 2-1
81kg Ryan Donnelly (Two Castles) beat  Garbhan Friel (Illies GG) 2-1
81kg David McDonnell (Crumlin) beat Karol Delugosz (Scorpion) 2-1
81kg Brian Kennedy (St Marys Daingean) beat Philip Hickey (Paulstown) 3-0
81kg John McDonagh (Letterkenny) beat Michael Frayne (St Marys Dublin) 3-0

November 12th
Prelims
60kg Gary McDonald (Corrib) beat  Jason Scully (Portlaoise) 2-1
60kg Dylan Duffy (Pegasus) beat Finbar Thompson (Southside) 3-0
60kg Frankie Cleary (Olympic) beat Piaras Casey (St Johns Derry) TKO1
60kg Stephen Lockhart (Baldoyle) beat Christopher Riggs(Mulhuddart) 2-1
64kg Jade Gibbons (Crumlin) W/O
64kg Joseph Kelly (St Canices) beat  Niall O’Connor (Monkstown) 3-0
64kg Eugene McKeever (Holy Family D) beat  Martin McDonagh (Olympic) 2-1
64kg Vinny Esler (All Saints) beat  Thomas Myers (Sligo City) 3-0
64kg Teo Alin (Cookstown) beat Casey Berry (Bray) 2-1
69kg Orin McDermott (Raphoe) beat James Cahill (St Teresas) 3-0
69kg Conor Ivors (Thurles) beat Sean Hunt (Palmerstown) 2-1
69kg John Maughan (St Mary’s Dublin) beat Foad Baghban (Dunboyne) 3-0
69kg Darren Timlin (Geesala) beat Craig Bonney (Trinity Boys) 2-1
69kg Thomas O’Toole (Celtic Eagles) beat Karl Kinga (Maynooth) 3-0
69kg Nathan Watson (Saints) beat Dylan Barnes (Saviours Crystal) 3-0
69kg Dan Houlihan (Kilcullen) beat Peter Fabian (St Marys Dublin) 3-0
69kg Owen Bergin (Portlaoise) beat Eoin Duffy (Crumlin) 2-1
75kg Paul Kelly (Twin Towns) beat Niall McDermott (Ballinacarrow) TKO3
75kg Tony McGlynn (Crumlin) beat  Jason Clancy (Ballinacarrow) 2-1
75kg Chris McClean (Two Castles) beat Michael McDonagh (Kilnamanagh) 2-1
75kg Ryan Cleary (Cookstown) beat  Stephen Chambers (Castlebar) 2-1
75kg Conal Deeny (Carrickmore) beat Martin Lynch (Illies GG) 2-1
75kg James Daly (St Annes) beat Adam Keenan (Gorey) 2-1
75kg Peter Carr (Crumlin) beat Barry Kennedy (Ballincarrow) 3-0
75kg Kelyn Cassidy (Saviours Crystal) beat David Bicevas (St Saviours OBA) 3-0
81kg Garbhan Friel (Illes GG) beat Shane O’Brien (Corpus Christi) TKO2
81kg David McDonnell (Crumlin) beat Pierce Sherry (Johnstown) 3-0
81kg Karol Delugosz (Scorpion) beat Andrei Moranu (Dunboyne)  TKOI1
81kg Brian Kennedy (St Marys Daingean) beat  Robert Burke (Glasnevin) 3-0
81kg Philip Hickey (Paulstown) beat  Dylan Devine (St Davids) 2-1
81kg Michael Frayne (St Marys Dublin) beat Graham O’Shea (Corpus Christi) TKO1
81kg John McDonagh (Letterkenny) beat Brian Ward (Olympic) KO2
91+kg Martin Keenan (Rathkeale) beat Patrick Nevin (St Michaels Dublin) 3-0
91+kg Damien Sullivan (Emerald U) beat Aidan O’Neill (Paulstown) 3-0
91+kg Eamon Tighe (Ballinacarrow) beat  Thomas Conroy (Celtic Eagles) 3-0

November 11th
Prelims
64kg Joseph Kelly (St Canices) beat Ben Teeling (Bracken) 3-0
64kg Niall O’Connor (Monkstown) beat  Erik Batuk (Ballina) 3-0
64kg Eugene McKeever (Holy Family D) beat Levani Antia (St Teresas) 3-0
64kg Martin McDonagh (Olympic) beat Colm Quinn (Castebar) 3-0
64kg Vinny Esler (All Saints) beat Michael O’Domhnaill (Conamara) 3-0
64kg Thomas Myers (Sligo City) beat  Aidan Metcalfe (Crumlin) TKO3
64kg Casey Berry (Bray) beat Jamie Long (Muskerry) 2-1
64kg Teo Alin (Cookstown) beat Matthew Murnion (St Bronaghs) 3-0
69kg Dan Houlihan (Kilcullen) beat Senan Dwyer (Kilnamanagh) 2-1
69kg Owen Bergin (Portlaoise) beat James Lynch (Ballinacarrow) 2-1
69kg Eoin Duffy (Crumlin) beat  Dylan Philips (Glasnevin) 3-0
75kg Kelyn Cassidy (Saviours Crystal) beat Darragh Finn (Claremorris) TKO3

Joe O'Neill

Reporting on Irish boxing the past five years. Work has appeared on irish-boxing.com, Boxing News, the42.ie, and local and national media. Provide live ringside updates, occasional interviews, and special features on the future of Irish boxing. email: joneill6@tcd.ie