Open Senior Cadet Championships – FULL DRAW


The National Open Senior Cadet Championships begin this weekend and will run over the course of a bumper March for Irish boxing.

Over 200 fighters have entered across 33 weights, up from the 31 classes contested last year.

The full draw for the competition has been made with action to get underway at the preliminary stage tomorrow.

The entered field features a number of decorated boxers including 2018 European Junior medallists Breda Quilligan, Michael Donohue, and Kaitlyn Doyle, as well as European Schoolboys/girls medallists Brooklyn Saunders, Jake Charles, Cahir Gormley, Paddy Donovan, Cain Lewis (a two-time medallist at that level), Eoghan Lavin, Sean Walsh, John Ward, Michael Faulkner, Robyn Kelly, James Donovan, Robyn Murran, Yasmin Meredith, John Fay, Winnie McDonagh, Tyler Meade, Dearbhla Tinnelly, and Curtis Darcy.

Six champions already look set to be crowned, with Gerard Pratt, Georgia Lavery, Kaylin O’Hanlon Geary, Shauna Maguire, Sophie Burk, and Brittany Stokes just being required to weigh in to claim walkover wins.

The IABA are using the Open as part of their selection process for the European Junior Boys and Girls Championships in Galati, Romania in May and early June.

Last year’s competition saw Ireland’s best ever performance at the level with 13 out of a possible 26 medals being won.

Senior Boys and Girls Open Cadet Championships
March 8th
Preliminaries (6pm)
42kg Tiernan O’Neill (St Pauls A) V Oisin Worsencroft (St Colman’s)
46kg Oisin Sheridan (Olympic Mullingar) V Raymond Joyce (Clonmel)
46kg Edward Collins (Crumlin) V Jack Magee (Clane)
46kg Aaron Treanor (Emyvale) V Dylan Eagleson (St Pauls Antrim)
46kg Ben Williams (Drimnagh) V Ciaran Doran (St Marys Dublin)
46kg Bernard Pio Cleary (Dungarvan) V Cian O’Toole (St Davids)
46kg William O’Reilly (St Francis) V Ronan Mongan (Gilford)
46kg John Donoghue (St Micheals Athy) V Toby Ogogua (Tramore)
46kg Daniel Feokrytov (Arklow) V Nathan Keegan (Mayfield)
48kg Nathan O’Farrell (Cherry Orchard) V Brooklyn Saunders (Docklands)
48kg Sean Flemming (Arklow) V Peter Maughan (Cavan)
54kg Suffie Edris (Monkstown Dublin) V Daniel Fox (Arklow)
57kg Tiernan Cassidy (Clann Naofa) V Daniel Keogh (Liberty)
57kg Eamonn Maughan (Cavan) V Conal Treanor (Dealgan)
60kg Evan Kirwan (Drimnagh) V Colm O’Driscoll (Muskerry)
60kg Killian Clarke (Rathnew) V Christopher Joyce (Ballymun)
60kg John Fay (Swords) V Jerry Tiba (St David’s)
60kg Kai Davis (Tullow) W/O
60kg James Connors (Ennis) V Luke McDaid (Mulhuddart)
60kg Ryan Cullen (Ballagh) V Michael McCarthy (Mayfield)
60kg Ethan Douglas (Cairn Lodge) V Jamie Doyle (Gilford)
60kg Jack Neary (Castlebar) V James O’Donoghue (Urlingford)
60kg Harris Crowley (Erne) V Patrick Sweeney (Titans)
63kg Daniel Waugh (Rathfirland) V Liam Walsh (Sliabh Luachra)
63kg Rory O’Gorman (St Malachy’s) V Patrick A Ward (Riverside) 

Saturday March 9th
Prelims (1pm)
50kg Patrick Corcoran (Cloghan) V Tiernan Connell (St Canices)
50kg William Faulkner (Rathkeale) V Jack Egan (Wexford CBS)
50kg Ben Hourican (Monkstown Dub) V Michael Maughan (St Michaels Athy)
50kg Jason Nevin (Olympic Mullingar) V Brendan O’Hagan (Oakleaf)
50kg Dan Murphy (Fr Flanagans) V Danny Morgan (St Conleths)
50kg Mark Reneghan (Armagh) V Joshua Moloney (Kilfenora)
50kg Conor O’Donovan (Clonmel) V Dylan Sinnott (Rathnew)
52kg John Ross O’Reilly (Rathkeale) V James Donovan (O.L.O.L.)
52kg Cahir Gormley (Illies GG) V Tommy McDowell (Bay City)
52kg Michael O’Reilly (Urlingford) V John Ginty (Geesala)
52kg Shane O’Brien (Raging Bull) V Colm Folan (Conamara)
52kg Cody O’Reilly (Curragh) V Geoff Thomas (Tramore)
52kg Bernie McDonagh (Dunfanaghy) W/O
52kg Caleb Butler (St Nicholas) V Donagh Keary (Rathfirland)
52kg Charlie Whelan (Crumlin) V James Collins (Baldoyle)
54kg Cale Brennan (St Michaels Athy) V Nathan O’Brien (Wexford CBS)
54kg Colin Fitzpatrick (Ennis) V Christy McDonagh (Navan)
54kg Sean Brennan (Muskerry) W/O
54kg Davey O’Neill (Charleville) V Jordan O’Donnell (St Georges)
54kg Chad Magill (Glengormley) V Raymond Scully (Glasnevin)
54kg Adrian Bialowski (St Ibars/Josephs) V Stephen McCarthy (Rathkeale)
54kg Jamie Gray (St Monicas) V Brandon Griffin (Shadows)
54kg Euan Donnelly (Midleton) V Winner
57kg Oran Carton (Star of the Sea) V Timothy Twohig (Riverstown)
57kg Thomas McDonagh (Navan) V Thomas McDonagh (Crumlin)
57kg Cain Lewis (Ballymun) V Patrick Dinnegan (Rochfordbridge)
57kg Michael Mongan (Ennis) V Jake Charles (Mullingar Elite)
57kg Troy Norman (Cherry Orchard) V Tiernan Glennon (St Josephs Derry)
57kg Martin McCullough (Gleann) V Michael Lambe (Setanta L)
57kg Gavin O’Dowd (Wexford CBS) V James McDonagh (St Pauls Waterford)
57kg Winner V Winner

Saturday March 9th
Prelims (7pm)
60kg Jordan Goggin (Ballyduff) V Charles McDonagh (Cookstown)
60kg Patrick Donovan (Olympic Galway) V Ciaran Bergin (Castlerea)
60kg Cian Kelly (Cherry Orchard) V James McVicker (Castleblaney)
60kg Mohammad Naseer (Mullingar Elite) V Winner
60kg Winner V Winner
60kg Kai Davis (Tullow) V Winner
60kg Winner V Winner
60kg Winner V Winner
63kg William McCarthy (Mayfield) V TJ King (Ratoath GG)
63kg Eoin Mannion (Conemara) V Patrick O’Reilly (Urlingford)
63kg Adam McDaid (St Bridgets U) V Sean Roche (Donore)
63kg Wesley Okorwanta (Drimnagh) V James Uzell (Drimnagh)
63kg Jack Geoghan (Olympic Mullingar) V David Drennan (Paulstown)
63kg Mark O’Connor (St Colmans) V Oliver Dinnegan (Mullingar Elite)
63kg James McGuinness (St Monicas) V James Reilly (Docklands)
63kg Winner V Winner
66kg James Whelan (Docklands) V Jamie Hoey (Tobar Pheadair)
66kg Luke Gureshidze (Togher) V Jimmy Doyle (St Ailbhes)
66kg Taylor Guiney (Drimnagh) V David Doyle (Urlingford)
66kg Sean Whelan (St Mary’s NR) V Michael Ward (Johnstown)
66kg Sean Brennan (Corinthians) V Nathan Brody (Kilfenora)
66kg Jimmy Ward (St Brigids Kildare) V Daniel Campbell (St Bridgets U)

Friday March 15th
Q/Finals (5pm)
39kg William Casey (Charleville) V Gerard Delaney (Raging Bull)
42kg Gavin Ryan (Ratoath GG) V Jake Daly (Castlebar)
42kg Davy O’Neill (St Francis) V Bryce Collins (East Down)
42kg Michael Connors (Cherry Orchard) V Corey Taylor (Gleann)
42kg Dean Myers (Olympic Galway) V Winner
44kg Soni Gaffney (Bantry) V Joshua Flannery (Tipperary Town)
44kg Cealan Doherty (Two Castles) V Adam Tyrell (Ratoath GG)
46kg Winner V Winner
46kg Winner V Winner
46kg Winner V Winner
46kg Winner V Winner
48kg Dylan Stokes (Crumlin) V Michael Donoghue (St Michael’s Athy)
48kg Michael Faulkner (Northside) V Kian Duff (Bracken)
48kg James O’Loughlin (Castlebar) V Jack Dempsey (Wexford CBS)
48kg Winner V Winner
50kg Luke Price (St Francis) V Winner
50kg Winner V Winner
50kg Winner V Winner
50kg Winner V Winner
75kg Tyler Meade (Hyland BA) V Aaron McElligot (Sliabh Luachra)
75kg John McDonagh (Navan) V Dylan Bradley (Muskerry)
75kg Curtis Darcy (Callan) V Sean Walsh (Trojan)
75kg Winner V Winner
80kg Lennon Meade (Hyland BA) V Peter Maughan (Ballyhaunis)
80kg Qudus Narudeen (Raging Bull) V Robert Zagajwski (Muskerry)
80kg John Ward (Brosna) V Paddy McDonnell (Docklands)
80kg Dillon Maher (Castlebar) V Francie Reilly (Dealgan)
80+kg Bernard McDonagh (St Annes) V Francis Ryan (Donore)
80+kg Nojus Ivanouskas (Clane) V Paddy McDonagh (St Brigids Kildare)
80+kg David McDonagh (Avona) V Anthony O’Mahony (Muskerry)
80+kg Thomas McDonnell (Docklands) V Winner

Friday March 22nd
Q/Finals (5pm)
48kg Robyn Kelly (Ballynacargy) V Deanna Parke (Antrim)
52kg Shakira O’Donoghue (St Ailbhes) V Leah O’Keeffe (Kanturk)
52kg Winner V Winner
52kg Winner V Winner
52kg Winner V Winner
52kg Winner V Winner
52kg Lou Cawley (St Ailbhes) V Kelly Heffernan (Geesala)
54kg Yasmin Meredith (Corinthians) V Kalelyn Horan (Sliabh Luachra)
54kg Elizabeth Lloyd (Ballyhaunis) V Caia Crowley (St Ailbhes)
54kg Mya Price (St Francis) V Lily Coffey (Riverstown)
54kg Michaela Donoghue Daly (Clane) V Aaliyah Butler (Monivea)
54kg Winner V Winner
54kg Winner V Winner
54kg Winner V Winner
54kg Winner V Winner
57kg Winner V Winner
57kg Winner V Winner
57kg Winner V Winner
57kg Winner V Winner
60kg Shelby Myers (Crumlin) V Ava Fitzmaurice (Sliabh Luachra)
60kg Winner V Winner
60kg Winner V Winner
60kg Winner V Winner
60kg Winner V Winner
63kg Mollie Sheppard (Rathfirland) V Lillie Keogh (Docklands)
63kg Winner V Winner
63kg Winner V Winner
63kg Winner V Winner
63kg Winner V Winner
66kg Brooke Roche (Donore) V Tiegan Farrell (Arklow)
66kg James Desmond (Bantry) V Jimmy Ahern (Tobar Pheadair)
66kg Winner V Winner
66kg Winner V Winner
66kg Winner V Winner
70kg Hughie Doyle (St Ailbhes) V Joshua Balfe (Fr Flanagans)
70kg Michael Moffitt (St Marys NR) V Eoghan Lavin (Ballyhaunis)

Saturday March 23rd
Semi-finals (10am)
36kg Daniel Owens (Holy Trinity) V Paddy Cleary (Olympic Galway)
36kg Jamie McCann (Whitechurch) V Jason Lynch (Illies GG)
39kg Michael O’Reilly (Saviours Crystal) V Dylan Sherry (Emyvale)
39kg Martin Collins (Drimnagh) V Winner
42kg Winner V Winner
42kg Winner V Winner
44kg Terry O’Reilly (Saviours Crystal) V Michael Nugent (Olympic Mullingar)
44kg Winner V Winner
46kg Niamh Duncan (Rochfordbridge) V Breda Quilligan (Rathkeale)
46kg Winner V Winner
46kg Winner V Winner
48kg Georgina Sheridan (Tipperary Town) V Holly Connolly (Ballaghaderreen)
48kg Aoife Williamson (Curragh) V Winner
48kg Winner V Winner
48kg Winner V Winner
50kg Chloe Gabriel (Mulhuddart) V Labhaoise Glynn (Cloghan)
50kg Connie Gibbons (St Bronagh’s) V Roisin Mahony (Callan)
50kg Winner V Winner
50kg Winner V Winner
52kg Robyn Murran (St Brigid’s Kildare) V Rachel Lawless (Portlaoise)
52kg Winner V Winner
52kg Winner V Winner
52kg Winner V Winner
54kg Winner V Winner
54kg Winner V Winner
54kg Winner V Winner
54kg Winner V Winner
57kg Nicole O’Sullivan (Corinthians) V Leah McDonagh (Geesala)
57kg Saoirse Roche (Legacy) V Cori Gleeson (St Francis)
57kg Winner V Winner
57kg Winner V Winner

Saturday March 23rd
S/Finals (5pm)
60kg Alex Kinahan (Birr) V Aine Doyle (St Marys NR)
60kg Aoife O’Callaghan (Glen) V Winner
60kg Winner V Winner
60kg Winner V Winner
63kg Winnie McDonagh (Neilstown) V Molly Bennett (Swords)
63kg Amy Carey (Geesala) V Winner
63kg Winner V Winner
63kg Winner V Winner
66kg Rachel Fenlon (Paulstown) V Sinead Gielty (Aglish)
66kg Kym O’Reilly (Riverside) V Winner
66kg Winner V Winner
66kg Winner V Winner
70kg Devon Hanrahan (Saviours Crystal) V Conor Dargan (Whitechurch)
70kg Winner V Winner
75kg Dearbhla Tinnelly (Clann Naofa) V Clodagh O’Meara (Cloghan)
75kg Winner V Winner
75kg Winner V Winner
80kg Winner V Winner
80kg Winner V Winner
+80kg Winner V Winner
+80kg Winner V Winner

Friday March 29th
Finals (5pm)
33kg Gerard Pratt (Olympic Galway) W/O
36kg Winner V Winner
39kg Winner V Winner
41kg Kaylin O’Hanlon Geary (Emyvale) W/O
42kg Winner V Winner
43kg Nicole Buckley (St Carthage’s) V Donna O’Reilly (Saviours Crystal)
44kg Winner V Winner
46kg Georgia Lavery (Rathfirland) V Winner
46kg Winner V Winner
48kg Winner V Winner
48kg Winner V Winner
50kg Winner V Winner
50kg Winner V Winner
52kg Winner V Winner
52kg Winner V Winner
54kg Winner V Winner
54kg Winner V Winner
57kg Winner V Winner
57kg Winner V Winner
60kg Winner V Winner
60kg Winner V Winner
63kg Winner V Winner
63kg Winner V Winner
66kg Winner V Winner
66kg Winner V Winner
70kg Shauna Maguire (Sacred Heart Dub) W/O
70kg Winner V Winner
75kg Kaitlyn Doyle (St Brigid’s Kildare) V Winner
75kg Winner V Winner
80kg Brittany Stokes (Callan) W/O
80kg Winner V Winner
80+kg Sophie Burke (Tobar Pheadair) W/O
80+kg Winner V Winner

Joe O'Neill

Reporting on Irish boxing the past five years. Work has appeared on irish-boxing.com, Boxing News, the42.ie, and local and national media. Provide live ringside updates, occasional interviews, and special features on the future of Irish boxing. email: joneill6@tcd.ie