Nine new champions- under 18 results to date

Nine female – and one male – champions were crowned this afternoon, with ex AIBA World Junior gold medalist Ciara Ginty, pictured above, beating Chloe Grey. European medallists Amy Broadhurst and Jacqui Lynch and Saidhbh Greene, Shannon Edge,  Saoirse Dignam, Aoife Burke, Nell Fox, Katie O’Rourke, also had their hands raised in victory.

Limerick’s Cormac Long earned a split decision over Brian Kennedy in the 81kg final.

A second former AIBA World Junior champion, Willie Donoghue, also won today, while the Olympic BC in Galway celebrated a hat-trick, courtesy of wins for Martin Delaney, Frankie Cleary, and James Cleary.

The Championships resumes next Saturday, June 6th, at the National Stadium at 11am. One female and nine male finals will be decided to bring the curtain down on the 2015 edition of the tournament.

Next Saturday’s weigh-ins – 8am to 9am.

National U/18 Championships National Stadium Dublin

May 30th (11am)

Semi Finals

48kg Emma Flannery (Baldoyle) beat Caitlin Ryan (Midleton) TKO3
48kg Shannon Sweeney (St Annes) beat Chloe Fleck (Canal) 3-0
49kg Stephen McKenna (Old School) beat Kieran Lally (Ardnaree) 3-0
49kg Martin Delaney (Olympic) beat Michael Sweeney (Drimnagh) 3-0
52kg Willie Donohue (St Michaels Athy) beat Nathan Young (Northside) 3-0
52kg Niall Farrell (St Annes) beat Shane Flavin (Paulstown) 3-0
56kg Jack Kelly (Cherry Orchard) beat David Quinn (Ballinacarrow) 3-0
56kg Frankie Cleary (OIympic) beat Cori Madden (Star) TKO2
60kg James McGivern (St Georges) beat Andy McDonagh (St Pauls W) 3-0
60kg Tiernan Bradley (Sacred Heart O) beat Eugene McKeever (St Malachys) 3-0
64kg James Cleary (Olympic) beat Kieran Molloy (Oughterard) 3-0
64kg Adam Kelly (Mullingar Elite) beat Stephen Chambers (Castlebar) 2-1
69kg Michael Nevin (Portlaoise) beat Colm Quinn (Castlebar) TKO2
69kg Martin Stokes (Holy Family Drog) beat Brett McGinty (Oakleaf) 3-0
75kg Patrick Doherty (St Josephs Derry) beat Tony McGlynn (Crumlin) 3-0
75kg John Joe Joyce (St Michaels Athy) beat Christopher O’Reilly (Bracken) 3-0
91kg Pierce Sherry (Johnstown) beat Padraig Malone (Kilfenora) 2-1
91kg Wayne Rafferty (St Cianans) beat Thomas Mongan (Titans) 3-0
91+kg Denis Gifford (Bracken) beat Francis Carr (Ballinrobe) 3-0
91+kg Christopher McCloskey (St John Bosco) beat Bernard McDonagh (Olympic) 2-1

Finals
51kg Jacqui Lynch (Golden Gloves) beat Caitlin Sweeney (St Brgids Kildare) 3-0
54kg Saidhbh Greene (Ballinacarrow) beat Clodagh McComiskey (Gilford) 2-0
57kg Shannon Edge (St Bridgets Eden) W/O
60kg Amy Broadhurst (Dealgan) beat Renee Roche (Castlebar) W/O
64kg Ciara Ginty (Geesala) beat Chloe Grey (Bracken) 3-0
69kg Saoirse Dignam (Sacre Coeur) beat Samantha O’Grady (St Marys NR) 3-0
75kg Aoife Burke (St Marys Dublin) beat Aoife O’Rourke (Castlerea) 3-0
81kg Nell Fox (Rathkeale) W/O
81kg Cormac Long (Rathkeale) beat Brian Kennedy (St Marys Daingean) 2-1
81+kg Katie O’Rourke (Brosna) W/O

May 29th

Q/Finals and S/Finals

48kg Caitlin Ryan (Midleton) beat Eve Carr (Enniskerry) TKO1
48kg Emma Flannery (Baldoyle) beat Philly Hickey (Trojan) 3-0
48kg Chloe Fleck (Canal) beat Niamh Carthy (St Brigids Kildare) 3-0
48kg Shannon Sweeney (St Annes) beat Tiegan O’Sullivan (Ballincollig) 3-0
54kg Clodagh McComiskey (Gilford) beat Natasha Logan (St Bridgets E) W/O
54kg Saidhbh Greene (Ballinacarrow) beat Talitha Bray Hegarty (Kanturk) TKO2
60kg Amy Broadhurst (Dealgan) beat Maria Cronin (Rathkeale) TKO1
60kg Renee Roche (Castlebar) beat Clodagh Greene (South Meath) 3-0
60kg James McGivern (St Georges) beat Craig Knowles (Neilstown) 3-0
60kg Andy McDonagh (St Pauls W) beat Niall McAlinder (Holy Family GG) 3-0
60kg Tiernan Bradley (Sacred Heart O) beat Raymond Downey (Trojan) 3-0
60kg Eugene McKeever (St Malachys) beat Ryan Hurley (Tramore) 3-0
64kg Chloe Grey (Bracken) beat Lauren Casserly (Riverstown) 3-0
64kg Ciara Ginty (Geesala) beat Ciara Sheedy (Aglish) 3-0
69kg Saoirse Dignam (Sacre Coeur) beat Stacey Curran (Olympic) TKO1
69kg Samantha O’Grady (St Marys NR) beat Carly Mavrondin (Bay City) 2-0
81kg Brian Kennedy (St Marys Daingean) beat Sean Conroy (Ballyhaunis) 3-0

May 23rd

Prelims

60kg Craig Knowles (Neilstown) beat Terry O’Brien (Rathkeale) 3-0
60kg James McGivern (St Georges) beat Cian Fitzsimons (Baldoyle) 3-0
60kg Niall McAllinden (Holy Family GG) W/O
60kg Andy McDonagh (St Pauls Wat) beat Vasyl Chekanskyy (Holy Family Drog) 2-1
60kg Tiernan Bradley (Sacred Heart Om) beat Oliver McCarthy (Brian Dillons) 2-1
60kg Raymond Downey (Trojan) beat Casey Berry (Bray) 2-1
60kg Eugene McKeever (St Malachys) beat Jakub Florczak (St Daivds Naas) 3-0
60kg Ryan Hurley (Tramore) beat Oran Keddle (St Bronaghs) 2-1
64kg James Cleary (Olympic) beat Ivan Khlpochick (Tramore) TKO3
64kg Kieran Molloy (Oughterard) beat Daniel Houlihan (Kilcullen) 3-0
64kg Adam Kelly (Mullingar Elite) beat John Maughan (Westside) 3-0
64kg Stephen Chambers (Castlebar) beat Mike McDonagh (Kilnamanagh) 3-0
69kg Colm Quinn (Casltebar) beat Padriag Finnan (Tipperary) TKOI3
69kg Michael Nevin (Portloaise) W/O
69kg Brett McGinty (Oakleaf) beat Thomas Toole (Connemara) 3-0
69kg Martin Stokes (Holy Family Drogheda) beat Lewis Crocker (Holy Trinity) 3-0
75kg Patrick Doherty (St Josephs) W/O

May 22nd

Prelims

48kg Shannon Sweeney (St Annes) beat Ciara Anderson (Twin Towns) 2-1
49kg Martin Delaney (Olympic) beat Aaron Daly (Castlebar) 2-1
49kg Michael Sweeney (Drimnagh) beat Conor Jordamn (St Aidans) 2-1
52kg Willie Donohue (St Michaels Athy) W/O
52kg Nathan Young (Gilford) beat Nathan O’Connell (Northside) 2-1
52kg Shane Flavin (Paulstown) beat Conor Bianconi (Twintowns) TKO2
52kg Naill Farrell (St Annes) beat Terry McEntee (Old School) 2-1
56kg Jack Kelly (Cherry Orchard) beat Eoin Meaney (Clara) 3-0
56kg David Quinn (Ballinacarrow) beat Darragh Feerick (Ballinrobe) 2-1
56kg Cori Madden (Star) beat Stephen Lockhard (Baldoyle) 3-0
56kg Frankie Cleary (Olympic) beat Matthew McCole (Dungloe) 2-1
60kg Clodagh Greene (South Meath) beat Dawn Byrne (Sacre Coeur) 2-1
60kg Jakub Florczak (St Daivds Naas) W/O
60kg Eugene McKeever (St Malachys) beat Thomas Myers (St Pats Dromhair) 3-0
60kg Oran Keddle (St Bronaghs) beat Martin Stokes (Bay City) 3-0
60kg Ryan Hurley (Tramore) beat Ben Teeling (Bracken) 2-1
64kg Ciara Sheedy (Aglish) beat Ciara Lavin (Ballinamore) TKO3
64kg John Maughan (Westside) beat Kieran McCole (Dungloe) 3-0
64kg Adam Kelly (Mullingar Elite) beat Aidan Walsh (Holy Family GG) 2-1
64kg Michael McDonagh (Kilnamanagh) beat Sean McGuirk (Whitechurch) 2-1
64kg Stephen Chambers (Castlebar) beat Cormac Judge (Clane) 3-0
69kg Carly Mavrodin (Bay City) beat Nuala Connelly (Aglish) 3-0
69kg Martin Stokes (Holy Family Drogheda) beat Karl Lambe (Smithfield) 3-0
75kg Warren Murray (St Broghans) beat Matthew McDonagh (Claremorriss) 3-0
75kg Tony McGlynn (Crumlin) beat Michael Faulkner (Ballincollig) 2-1
75kg Christopher O’Reilly (Bracken) beat Dylan Devine (Clane) TKO2
75kg John Joe Joyce (St Michaels Athy) beat Brian Ward (Tuam)3-0

irishboxing

Integral part of the Irish boxing community for over 13 years