New Irish Champions – National Boy 1 Final results

The Boy 1 finals were decided at the Boy and Girl 1 & 2 Championships at the Drimnagh boxing club today.

Twenty six finals were resolved.

The Girl 1& 2 semi finals were also decided this afternoon.

Boxing resumes in the monrning at 11am with the Boy 2 finals.

National Boy and Girl 1 & 2 Championships Drimnagh Boxing Club

Saturday December 11th

Girl 1 Semi-Finals (11am)

43kg Ali Gorman (Setanta L) W/O
43kg Alannah Field (Northside) beat Aoibheann Kelly (St Annes) 5-0
45kg Claire Crowley (Riverstown) beat Sophie Lawlor (Wexford) 5-0
45kg Sloan Preston (St Pappins) beat Lily Fitzpatrick (Rathfirland) 3-2
51kg Scarlett Ball (Trojan) W/O
51kg Paige Nickles (Banbridge) beat Frances Bergin (Castlerea) 5-0
53kg Mikayla Heapes (Jobstown) beat Saoirse Walsh (Northside) 5-0
63kg Ellie Sinnott (South East) beat Madina Bagirova (Smithfield)

Girl 2 Semi-Finals

41kg Lauren Doherty (——) beat Madina Bagirova (Smithfield) RSC2
45kg Molly Joyce (Cabra) beat Shauna McCrudden (Riverside) 3-2
45kg Alannah O’Brien (Setanta L) W/O
51kg Chloe Murphy (Neilstown) beat Sarah Conlin (Golden Star U) RSC2
53kg Robyn Carlyle (Crumlin) beat Ellie Fenlon (Paulstown) 5-0
55kg Tara Simmons (Golden Star U) W/O
55kg Claire Keating (Paulstown) beat Alana Harrington (De Courcey) 5-0
63kg Leah Moore (Ballybough) beat Katie Little (Rathkeale) RSC2
63kg Kayleigh Byrne (Gorey) beat Annjolie Maughan (Whitechurch) RSC3

Boy 1 finals (3pm)

29kg Jude Reilly (Immaculata A) beat David Quigley (Cove) RSC2
31kg Conal Dunlop (St Pauls A) beat Taylor Parke (Raphoe) 4-1
33kg Lee Largey Snodden (Immaculata A) beat Kristian Jubani (Crumlin) 4-1
35kg Mikey (McDonagh (Avona) beat Gareth Doyle (Dunree) 5-0
37kg Kaleb Walsh (Wexford CBS) Alex Delaney (Galway) 5-0
38.5kg Callum McAlinden (Banbridge) beat David Nevin (Monkstown) 5-0
40kg Owen McCann (Saints) beat Ronan McBreaty (Two Castles) 5-0
41.5kg Liam Waters (Riverstown) beat Faustas Gudiatis (Claremorris) 5-0
43kg Jason Donoghue (Olympic L) beat Jimmy O’Brien (Kanturk) 5-0
44.5kg Kai Daynes (Immaculata A) beat Daithi Kelly (Frenchpark) RSC3
46kg Francis Regan (Immaculata) beat Bernie McDonagh (Galway) 3-2
48kg James Rooney (Gleann) beat Tadgh McCarthy (Crumlin) 5-0
50kg Padraig Scott (Glengormley) beat Kingston Olumva (Riverstown)RSC3
52kg Darragh Ryan (Drimnagh) beat Cameron Pearse (St Michaels Athy) 5-0
54kg William Heaphy (Leeside Lough) beat Micheal Sweeney (Olympic C) 4-1
56kg Shane Duke (Dukes) beat Jack Gorman (St Monicas) 5-0
59kg Anthony Crickard (Holy Trinity) beat David Faulkner 4-1
62kg Senan Kennedy (Cabra) beat John McDonagh (Galway) RSC1
65kg Aidan O’Connell (Paulstown) beat Simon McDonagh (St Annes) RSC2
68kg Danny Hogan (Mulhuddart) W/O
74kg Jamie Barrett (Titans) beat Michael Downey (Muskerry) 4-1
80kg Callum Barrett (Olympic C) W/O
86kg Reuben Kehoe (Wexford CBS) W/O

Friday December 10th

Boy 2 semi-finals (6pm)

48kg Willie Donoghue (Templemore) beat James Hayden (Crumlin) 3-2
48kg David Tennyson (Dungloe) beat Francis McCullagh (McCullaghs) 5-0
50kg Sean Maughan (Ballina) beat Max Finn (Gorey) 3-2
50kg Conor Whitehouse (Cookstown) beat Martin McDonagh (Rathkeale) 5-0
52kg Arthur Doherty (Phoenix A) beat Jim Mongans (OLOL) 5-0
52kg Charlie Sweeney (Gurteen) beat Joe Cunningham (St Josephs U) 5-0
54kg Sean Henderson (Golden Star U) W/O
54kg John Donoghue (Olympic L) beat Kaylen Paisley (Ballybrack) RSC2
56kg Levi Mongan (Olympic C) beat Callum Cummins (Sacred Heart D) 4-1
56kg Conor Kearney (St Brigids) beat Pat Quilligan (Saviours Crystal) 5-0
59kg Ben Reid (Tolerton) beat Eamon Maguire (Claremorris) 4-1
59kg Brodric Abdudiore (Jobstown) W/O
65kg Finlay Niblock (Banbridge) W/O
68kg Martin Keenan (Glen) W/O
68kg Jamie Kennedy (Gorey) beat Brian Ward (Gurteen) RSC1
72kg Johnny Doherty (Baldoyle) beat Ruairi Fitzsimmons (Immaculata A) AB2
76kg Lewis Hackett (Clonmel) W/O
76kg Chulainn (McDonnell (Whitechurch) W/O

Sunday December 12th

Boy 2 finals (11am)

27kg Gary McDonagh (Killcullen) W/O
29kg Louis Canning (Cherry Orchard) V Thomas McFarlane (Immaculata A)
31kg Michael Stokes (Oakleaf) V Robert Quinn (Clonard A)
33kg Cody Golding (Cherry Orchard) V Mason Moran (Dungarvan)
35kg Kyle Duncan (Gorey) V Michael O’Reilly (St Pauls M)
37kg Cameron Kearns (Glasnevin) W/O
38.5kg Kurt Kinsella (Monkstown D) V Ryan Grimley (Armagh)
40kg Bradley McDonagh (Olympic C) V Harvey Cochrane (Castle)
41.5kg Warren Ormond (Whitechurch) V Jay Fee (Two Castles)
43kg Paddy McAleer (Oughterard) V Christian Doyle (Olympic L)
44.5kg Christian Sweeney (Ballina) V Eddie Corcoran (Olympic C)
46kg Kane Brannigan (Lisburn) V Brandon Geoghegan (Jobstown)
48kg Willie Donoghue (Templemore) V David Tennyson (Dungloe)
50kg Sean Maughan (Ballina) V Conor Whitehouse (Cookstown)
52kg Arthur Doherty (Phoenix A) V Charlie Sweeney (Gurteen)
54kg Sean Henderson (Golden Star U) V John Donoghue (Olympic L)
56kg Levi Mongan (Olympic C) V Conor Kearney (St Brigids)
59kg Ben Reid (Tolerton) V Brodric Abdudiore (Jobstown)
62kg Cody Goggin (Ballyduff) V Winner
65kg Jack Boyle (Dunfanaghy) V Finlay Niblock (Banbridge)
68kg Martin Keenan (Glen) V Jamie Kennedy (Gorey)
72kg Jim Mongans (Rathkeale) V Johnny Doherty (Baldoyle)
74kg Jude Fitzgerald (Dungarvan) V Tommy Myers (Sligo City)
76kg Lewis Hackett (Clonmel) V Chulainn (McDonnell (Whitechurch)
80kg Richard Kiely (Midleton) V Sean Kilcoyne (St Annes)
86kg Darren Dally (St Annes) W/O

Jonny Stapleton

Irish-boxing.com contributor for 15 years and editor for the past decade. Have been covering boxing for over 16 years and writing about sport for a living for 19 years. Former Assistant Sports editor for the Gazette News Paper Group and former Tallaght Voice Sports Editor. Have had work published in publications around the world when working as a freelance journalist. Also co-founder of Junior Sports Media and Leinster Rugby PRO of the Year winner. email: editoririshboxing@gmail.com