National Senior (Intermediate) Finals line-up

Top Pro Gif Ad
There is a huge night of boxing ahead this evening at the conclusion of the National Senior (formerly Intermediate) Championships.

16 champions will be decided across the 20 male and female weights tonight. Light heavyweight Leona Houlihan and light flyweight Conor Kearney have received walkovers, while there were no women’s middleweight or heavyweight entries.

National Senior Men’s and Women’s Championships 2016

November 25th
Finals (7pm)
48kg Chloe Fleck (Canal) V Carol Coughlan (Monkstown)
49kg Conor Kearney (Holy Family GG) W/O
51kg Emma Flannery (Baldoyle) V Nadine Maguire (Mulhuddart)
52kg Thomas Carthy (Douglas) V Jason Smith (Blessington)
54kg Shakira Coonghe (Douglas) V Ashley Browne (Corpus Christi)
56kg Tommy Casey (St Francis) V Shane Flavin (Paulstown)
57kg Emma O’Neill (St Nicholas) V Amanda Coughlan (Paulstown)
60kg Saidhbh Greene (St Brigets ) V Ciara Dowling (Carrickmacross)
60kg Dylan Duffy (Pegasus) V Frankie Cleary (Olympic)
64kg Ciara Ginty (Geesala) V Nicole Moorehouse (Clonard)
64kg Eugene McKeever (Holy Family D) v Vinny Esler (All Saints)
69kg Gillian Duffy (Bray) V Connie Vaughan (Duhallow)
69kg Conor Ivors (Thurles) V Thomas O’Toole (Celtic Eagles)
75kg Tony McGlynn (Crumlin) V Kelyn Cassidy (Saviours Crystal)
81kg Leona Houlihan (Crumlin) W/O
81kg Ryan Donnelly (Two Castles) V Brian Kennedy (St Mary’s Daingean)
91kg Cormac Long (Rathkeale) V Marcin Skalski (Leo’s)
91+kg Martin Keenan (Rathkeale) V Damien Sullivan (Emerald U)

November 19th
S/Finals (11am)
52kg Jason Smith (Blessington) beat Dean McCormack (Kilnamanagh) 2-1
56kg Tommy Casey (St Francis) beat Patryk Adamus (Drimnagh) 3-0
56kg Shane Flavin (Paulstown) beat Terry McEntee (Old School) 3-0
60kg Ciara Dowling (Carrickmacross) beat Rivers McCormack (St Saviours OBA) 3-0
60kg Dylan Duffy (Pegasus) beat Gary McDonald (Corrib) 3-0
60kg Frankie Cleary (Olympic) beat Stephen Lockhart (Baldoyle) TKO2
64kg Ciara Ginty (Geesala) W/O
64kg Nicole Moorehouse (Clonard) beat Siobhan O’Leary (Corpus Christi) 3-0
64kg Eugene McKeever (Holy Family D) beat Joseph Kelly (St Canices) 3-0
64kg Vinny Esler (All Saints) beat Teo Alin (Cookstown) 3-0
69kg Conor Ivors (Thurles) beat John Maughan St Marys D) 2-1
69kg Thomas O’Toole (Celtic Eagles) beat Dan Houlihan (Kilcullen) 2-1
75kg Tony McGlynn (Crumlin) beat Chris McClean (Two Castles) 3-0
75kg Kelyn Cassidy (Saviours Crystal) beat Conal Deeny (Carrickmore) 2-1
81kg Ryan Donnelly (Two Castles) beat David McDonnell (Crumlin) 2-1
81kg Brian Kennedy (St Marys Daingean) beat John McDonagh (Letterkenny) 3-0
91kg Cormac Long (Rathkeale) beat Patrick Reilly (Crumlin) 3-0
91kg Marcin Skalski (Leos) beat Davit Tsotoria (Illies GG) 2-1
91+kg Martin Keenan (Rathkeale) beat Mick McKeever (Crumlin) TKO1
91+kg Damien Sullivan (Emerald U) beat Eamon Tighe (Ballinacarrow) 3-0

November 18th
Q/Finals (7pm)
56kg Shane Flavin (Paulstown) beat Shane White (St Pauls Waterford) TKO3
56kg Terry McEntee (Old School) beat Christian Cekiso (Portlaoise) 2-1
69kg Conor Ivors (Thurles) beat Orin McDermott (Raphoe) 2-1
69kg John Maughan St Marys D) beat Darren Timlin (Geesala) 3-0
69kg Thomas O’Toole (Celtic Eagles) beat Nathan Watson (Saints) 2-1
69kg Dan Houlihan (Kilcullen) beat Owen Bergin (Portlaoise) 2-1
75kg Tony McGlynn (Crumlin) beat Paul Kelly (Twin Towns) 2-1
75kg Chris McClean (Two Castles) beat Ryan Cleary (Cookstown) 2-1
75kg Conal Deeny (Carrickmore) beat James Daly (St Annes) 3-0
75kg Kelyn Cassidy (Saviours Crystal) beat Peter Carr (Crumlin) 2-1
81kg Ryan Donnelly (Two Castles) beat Garbhan Friel (Illies GG) 2-1
81kg David McDonnell (Crumlin) beat Karol Delugosz (Scorpion) 2-1
81kg Brian Kennedy (St Marys Daingean) beat Philip Hickey (Paulstown) 3-0
81kg John McDonagh (Letterkenny) beat Michael Frayne (St Marys Dublin) 3-0

November 12th
Prelims
60kg Gary McDonald (Corrib) beat Jason Scully (Portlaoise) 2-1
60kg Dylan Duffy (Pegasus) beat Finbar Thompson (Southside) 3-0
60kg Frankie Cleary (Olympic) beat Piaras Casey (St Johns Derry) TKO1
60kg Stephen Lockhart (Baldoyle) beat Christopher Riggs(Mulhuddart) 2-1
64kg Jade Gibbons (Crumlin) W/O
64kg Joseph Kelly (St Canices) beat Niall O’Connor (Monkstown) 3-0
64kg Eugene McKeever (Holy Family D) beat Martin McDonagh (Olympic) 2-1
64kg Vinny Esler (All Saints) beat Thomas Myers (Sligo City) 3-0
64kg Teo Alin (Cookstown) beat Casey Berry (Bray) 2-1
69kg Orin McDermott (Raphoe) beat James Cahill (St Teresas) 3-0
69kg Conor Ivors (Thurles) beat Sean Hunt (Palmerstown) 2-1
69kg John Maughan (St Mary’s Dublin) beat Foad Baghban (Dunboyne) 3-0
69kg Darren Timlin (Geesala) beat Craig Bonney (Trinity Boys) 2-1
69kg Thomas O’Toole (Celtic Eagles) beat Karl Kinga (Maynooth) 3-0
69kg Nathan Watson (Saints) beat Dylan Barnes (Saviours Crystal) 3-0
69kg Dan Houlihan (Kilcullen) beat Peter Fabian (St Marys Dublin) 3-0
69kg Owen Bergin (Portlaoise) beat Eoin Duffy (Crumlin) 2-1
75kg Paul Kelly (Twin Towns) beat Niall McDermott (Ballinacarrow) TKO3
75kg Tony McGlynn (Crumlin) beat Jason Clancy (Ballinacarrow) 2-1
75kg Chris McClean (Two Castles) beat Michael McDonagh (Kilnamanagh) 2-1
75kg Ryan Cleary (Cookstown) beat Stephen Chambers (Castlebar) 2-1
75kg Conal Deeny (Carrickmore) beat Martin Lynch (Illies GG) 2-1
75kg James Daly (St Annes) beat Adam Keenan (Gorey) 2-1
75kg Peter Carr (Crumlin) beat Barry Kennedy (Ballincarrow) 3-0
75kg Kelyn Cassidy (Saviours Crystal) beat David Bicevas (St Saviours OBA) 3-0
81kg Garbhan Friel (Illes GG) beat Shane O’Brien (Corpus Christi) TKO2
81kg David McDonnell (Crumlin) beat Pierce Sherry (Johnstown) 3-0
81kg Karol Delugosz (Scorpion) beat Andrei Moranu (Dunboyne) TKOI1
81kg Brian Kennedy (St Marys Daingean) beat Robert Burke (Glasnevin) 3-0
81kg Philip Hickey (Paulstown) beat Dylan Devine (St Davids) 2-1
81kg Michael Frayne (St Marys Dublin) beat Graham O’Shea (Corpus Christi) TKO1
81kg John McDonagh (Letterkenny) beat Brian Ward (Olympic) KO2
91+kg Martin Keenan (Rathkeale) beat Patrick Nevin (St Michaels Dublin) 3-0
91+kg Damien Sullivan (Emerald U) beat Aidan O’Neill (Paulstown) 3-0
91+kg Eamon Tighe (Ballinacarrow) beat Thomas Conroy (Celtic Eagles) 3-0

November 11th
Prelims
64kg Joseph Kelly (St Canices) beat Ben Teeling (Bracken) 3-0
64kg Niall O’Connor (Monkstown) beat Erik Batuk (Ballina) 3-0
64kg Eugene McKeever (Holy Family D) beat Levani Antia (St Teresas) 3-0
64kg Martin McDonagh (Olympic) beat Colm Quinn (Castebar) 3-0
64kg Vinny Esler (All Saints) beat Michael O’Domhnaill (Conamara) 3-0
64kg Thomas Myers (Sligo City) beat Aidan Metcalfe (Crumlin) TKO3
64kg Casey Berry (Bray) beat Jamie Long (Muskerry) 2-1
64kg Teo Alin (Cookstown) beat Matthew Murnion (St Bronaghs) 3-0
69kg Dan Houlihan (Kilcullen) beat Senan Dwyer (Kilnamanagh) 2-1
69kg Owen Bergin (Portlaoise) beat James Lynch (Ballinacarrow) 2-1
69kg Eoin Duffy (Crumlin) beat Dylan Philips (Glasnevin) 3-0
75kg Kelyn Cassidy (Saviours Crystal) beat Darragh Finn (Claremorris) TKO3

Joe O'Neill

Reporting on Irish boxing the past five years. Work has appeared on irish-boxing.com, Boxing News, the42.ie, and local and national media. Provide live ringside updates, occasional interviews, and special features on the future of Irish boxing. email: joneill6@tcd.ie