National Girls and Youth Championships results

Please scroll down for Day 1 results from the National Girls 1,2,3,4 and Youth 1 & 2 Championships at Dublin’s National Stadium.

Boxing resumes tomorrow morning, May 3rd, at 10am.

 

 

National Girls 1,2,3,4 and Youth 1 & 2 Championships

Saturday May 2nd (10am)

Prelims

Girl 1

33kg Deanna Parke (Coleraine) beat Mia Dobbin (Curragh) TKO1
36kg Choe Blake (Ardagh Cross) beat Roisin Fox (Virginia) 2-1
36kg Rachel Lawless (Portarlington) beat Emma Nolan (Sacre Coeur) 2-1
39kg Kayleigh Donoghue (St Michaels Athy) beat Georgina Sheridan (Tipperary) 3-0
39kg Ava Fitzmaurice (Sliabh Luachra) beat Amy O’Brien (Bray) 2-1
39kg Allayah Butler (Monivea) beat Saoirse Roche (Sunnyside) 3-0
42kg Aoife Williamson (Curragh) beat Shannon Swords (Kildare) 2-1
44kg Shannon Kelly (Lucan) beat Hayley Garvey (Clann Naofa) 2-1
44kg Chloe Gabrielle (Mulhuddart) beat Modesta Raudyte (Duhallow) 3-0
48kg Katelyn Horan (Sliabh Luachra) beat Kathlyn Recks (Clara) 2-1
50kg Mia Neill (Canal) beat Lillie Keogh (East Meath) 3-0
50kg Francesca Maughan (Mount Tallant) beat Abbie Sutton (Drimnagh) 2-1
50kg Leah McNamee (Olympic Mullingar) beat Miadach McSwine (Oakleaf) 3-0

Girl 2

33kg Fiona O’Keefe (Rahtkeale) beat Chantelle Robinson (St Nicholas) 3-0
36kg Cigfa McCoy (Silverbridge) beat Erin McHugh (Swinford) 2-1
36kg Kyla Gates (Tolerton) beat Saoirse Morrissey (Fr Horgans) 3-0
39kg Alanna Sweeney (Twintowns) beat Chloe Toal (Emerald) 2-1
39kg Molly Kearns (St Anthonys/Pats) beat Nicole Scallan O’Brien (Na Fianna) W/O
39kg Maria O’Reilly (Kildare) beat Martina Ward (Gurteen) 3-0
39kg Molly Rowley (Swinford) beat Leah McCoy (Crumlin) 3-0
42kg Tara Daly (O.L.O.L.) beat Ava Donoghue (Johnstown) 3-0
42kg Linda Desmond (Rylane) beat Seanna McAndrew (Geesala) TKO3

Girl 2 (3pm)

44kg Sinainn Glynn (Cloghan) beat Nicola Butler (Monivea) 3-0
50kg Lauren Dempsey (Kildare) beat Clara Walsh (Paulstown) 2-1
50kg Doireann Coogan (Tolerton) beat Amy Harrington (Lucan) 3-0
52kg Grainne Gallagher (Two Castles) beat Aoife Nolan (Sacre Coeur) 3-0
54kg Megan Kellett (Killany) beat Erika McMahon (O.L.O.L.) 2-1
54kg Kaci Rock (Bray) beat Eliie Garthland (Clonmel) 2-1
57kg Leah Richardson (St Michaels NR) beat Eve Woods (St Bernadettes) 3-0
57kg Chloe Barrett (Rylane) beat Erin Bennett (Geesala) TKO1
60kg Tiernagh Maguire (Immaculata) beat Aoife Durkan (Kildare)
63kg Leanne Doyle (Arklow) beat Ciara Hickey (Connemara) TKO2
63kg Erin Moore (St Francis) beat Shannah Tioffany (Bundoran) 3-0
70kg Alana O’Connor (Rathkeale) beat Leanne Cottuli (Clane) 2-1

Girl 3

44kg Anne Daly (South Meath) beat Megan Logan (Bray) 2-1
44kg Ciara O’Brien (St Davids Naas) beat Chloe Molloy (Southside) 2-1
46kg Sara Edge (St Brigids Edenderry) beat Saoirse Brennan (Kildare) 3-0
48kg Sara Edris (Monkstown Dublin) beat Caroline McDonagh (Ballina) 2-1
52kg Emer McKee (Toome) beat Chelsea Buckley (Clara) TKO2
52kg Michaela Murphy (Ardagh Cross) beat Chloe Kennedy (Drogheda) 3-0
54kg Aishling Maguire (Tredagh) beat Megan Lavin (Ballinamore) 2-1
60kg Rachel Dixon (Cardonagh) beat Jade Horan (Sacre Coeur) TKO1
60kg Maney O’Reilly (St Francis) beat Shantelle Ritchie (Gilford) 3-0
60kg Emma Downey (Dunboyne) beat Saoirse Meaney (Marble City) W/O
60kg Rebecca McGoldrisk (Saints) beat Mary Balley (Connemara) 3-0
66kg Gabrielle Simkute (Drogheda) beat Olivia Craig (Eglington) 3-0
66kg Martina Mongan (Kilfenora) beat Paula Gallagher (Sean McDermott) 2-1
66kg Aoibhe Carrabine (Geesala) beat Alexia Downey (Neilstown) TKO1

Sunday May 3rd

Quarter and Semi-finals (10am)

Girl 1

36kg Carly Connolly (Curragh) V Grace Rowley (Swinford)
36kg Rose McDonagh (Ballina) V Maria Mongan (Whitechurch)
36kg Hannah Delaney (Fermoy) V Shauna Flynn (Castlerea)
36kg Choe Blake (Ardagh Cross) V Rachel Lawless (Portarlington)
39kg Shelby Myers (Crumlin) V Kayleigh Donoghue (St Michaels Athy)
39kg Ava Fitzmaurice (Sliabh Luachra) V Allayah Butler (Monivea)
42kg Aoife Kane (Neilstown) V Shania McCloskey (Carndonagh)
42kg Leah McDonagh (Geesala) V Kelly Heffernan (Golden Gloves)
42kg Rebecca Worriskey (Achill) V Elizabeth Lloyd (Ballyhaunis)
42kg Sophie Clancy (St Josephs Eden) V Aoife Williamson (Curragh)
50kg Katelyn Doyle (Kildare) V Mia Neill (Canal)
50kg Francesca Maughan (Mount Tallant) V Leah McNamee (Olympic Mullingar)

Girl 2

39kg Alanna Sweeney (Twintowns) V Molly Kearns (St Anthonys/Pats)
39kg Maria O’Reilly (Kildare) V Molly Rowley (Swinford)
44kg Jade Freeman (Cahsel) V Chloe McDaid (Illies GG)
44kg Chantelle Spencer (Golden Cobra) V Sinainn Glynn (Cloghan)
46kg Kelly Cresham (Castebar) V Zoe McGlone (Emerald U)
46kg Leah Gallen (Finn Valley ) V Aoife Burke (Pegasus)
50kg Emma Bourke (St Francis) V Zoe Purcell (Spartacus)
50kg Lauren Dempsey (Kildare) V Doireann Coogan (Tolerton)
52kg Nicole Dillon (Dunboyne) V Rebecca Touhey (Esker)
52kg Amy Cahill (Enniskerry) V Grainne Gallagher (Two Castles)
54kg Lisa O’Rourke (Castlerea) V Charlie Horgan (Ryston)
54kg Megan Kellett (Killany) V Kaci Rock (Bray)

Semi-Finals (3pm)

Girl 3
39kg Catherine Blaney (Navan) V Serena McHugh (Swinford)
42kg Nicole Maguire (Castleblaney) V Georgina Kirkwood (Carryduff)
42kg Caitlyn Loughrey (Ryston) V Patricia O’Brien Quigley (Finn Valley)
44kg Daina Moorehouse (Enniskerry) V Jessica Rooney (Ballina)
44kg Anne Daly (South Meath) V Ciara O’Brien (St Davids Naas)
46kg Alexandra Lynch (Gleann) V Leanne Kelly (St Michaels Athy)
46kg Danielle O’Neill (Sliabh Luachra) V Sara Edge (St Brigids Edenderry)
48kg Cliodhna Hardy (St Johns Bosco N) V Mary Kate Nevin (Elite Mullingar)
48kg Olivia Grant (Carryduff) V Sara Edris (Monkstown Dublin)
50kg Ieva Jonaityte (Ryston) V Courtney McCrudden (Emerald U)
50kg Melanie O’Connor (Leeside Lough) V Sally Joyce (Ballymun)
52kg Niamh O’Neill (Ballyhaunis) V Jasmyn O’Leary (Sacre Coeur)
52kg Emer McKee (Toome) V Michaela Murphy (Ardagh Cross)
54kg Tiffany O’Reilly (St Bridgets Eden) V Denise Campion (Marble City)
54kg Kate Daly (O.L.O.L.) V Aishling Maguire (Tredagh)
57kg Aoife Ginty (Geesala) V Zara Carey (Cherry Orchard)
57kg Chantelle Dixon (Carndonagh) V Evelynn Igharo (Clann Naofa)
60kg Rachel Dixon (Cardonagh) V Maney O’Reilly (St Francis)
60kg Emma Downey (Dunboyne) V Rebecca McGoldrisk (Saints)
66kg Natalie Byrne (Arklow) V Gabrielle Simkute (Drogheda)
66kg Martina Mongan (Kilfenora) V Aoibhe Carrabine (Geesala)
80kg Keely Jenkinson (Bay City) V Clara Norris (St Nicholas)

irishboxing

Integral part of the Irish boxing community for over 13 years