National Boy Championships Day 3 Results

Please scroll down for Day 3 results from the Boy 1, 2 & 3 Championships at Dublin’s National Stadium.

The Boy 2 semi-finals were completed today. The Boy 1 finals and Boy 3 semi-finals will be resolved tomorrow, followed by the Boy 2 and 3 finals on Saturday.

132 bouts have ben completed so far.

Boxing resumes at 10am tomorrow morning. Three sessions will be decided on the penultimate day of the tournament featuring Ireland’s 2024 Olympic prospects.

Note: Weigh-ins for Boy 1 finals tomorrow from 8am to 9am and 12pm to 1pm at National Stadium.

Saturday weigh-ins for Boy 2 and Boy 3 finals from 8am to 9am at National Stadium.

National Boy 1,2 & 3 Championships National Stadium Dublin

Tuesday March 29th

Boy 1 Prelims (10am)

27kg John Donohue (St Michaels Athy) beat Darragh Connor (St Michaels Antrim) 3-0
27kg Michael Connors (Cherry Orchard) beat G Pratt (St Pauls Nenagh) 3-0
29kg David O’Neill (St Francis) beat Darren Flynn (Castlerea) 2-1
29kg David O’Brien (Monkstown) beat Cody O’Reilly (St Brigids Eden) 3-0
31kg Bernard Cleary (Olympic) beat Gavin Ryan (Ratoath) 2-1
31kg Martin Collins (Drimagh) beat Mark McKee (St Agnes) 3-0
33kg Guy Wallace (St Monicas) beat Christoir Browne (Oliver Plunkett) 3-0
33kg Jason Nevin (Olympic Mullingar) beat Wayne Joyce (Esker) TKO3
36kg Bernie McDonagh (Dunfanaghy) beat Joshua Watson (Saints) TKO3
36kg Brian Wright (St Pauls Waterford) beat Carson Hanlon (Olympic Mullingar) 3-0
39kg John O’Reilly (O.L.O.L.) beat Sean McDonagh (Swinford) 3-0
39kg Christopher Joyce (Ballymun) beat Dylan McCullagh (Sacred Heart Omagh) 3-0
42kg Lee Corcoran (Olympic) beat Tommy Lee Casey (Craigavon) 3-0
44kg D Sayers (Cashen Vale) beat Liam Crawford (Raphoe) 2-1
46kg Adam Boyle (Dungloe) beat Michael Stokes (Darndale) TKO1
46kg Nikita Bonoverev (St Michaels Athy) beat Corey Flanagan (St Agnes) 3-0
48kg Stephen McDonagh (Cavan) beat John Joe McCarthy (Paulstown 3-0
48kg Tommy Lee (Bracken) beat Sam Mark (All Saints) 3-0
50kg Scott Stokes (Dealgan) beat Pearse Lennon (Holy Trinity) 3-0

Boy 2 Prelims (2pm)

33kg Dylan Browne-McMonagle (Letterkenny) beat Charlie Whelan (Crumlin) 3-0
36kg Tomas McDonagh (Titans) beat Mark Reneghan (Sean Dorans Keady) 3-0
36kg Dylan Eagleson (Abbey) beat D O’Neill (Charleville) 3-0
36kg Corey Byrne-Dunbar (St Aidens) beat Kyle McGreevey (Holy Trinity) 2-1
36kg Rocky McDonagh (Sparticus) beat Ben Williams (Drimnagh) 2-1
39kg S McCarthy (Charleville) beat Suffie Edris (Monkstown) 3-0
39kg Colm McCann (St Agnes) beat John McDonagh (St Annes) 3-0
42kg J McDonagh (St Pauls Waterford) beat Oisin Treacy (Monkstown) 2-1
42kg Patrick Sweeney (Titans) beat Connor McGillion (Omagh Boys & Girls) 3-0
44kg Sean Roche (Mount Tallant) beat Chad McGill (Glengormley) 3-0
44kg W McCarthy (Mayfield) beat Patrick Donovan (Olympic) 2-1
46kg Killian Clarke (Rathnew) beat Noel Varadi (Patsy Quinn) 3-0
46kg Oisin Wallace (Dungloe) beat Michael McCarthy (Sacred Heart Dublin) 3-0
46kg James Whelan (Docklands) beat M McDonagh (Ennis) 3-0
48kg Dylan Twoey (Ballaghderreen) beat Odhran McGinley (Dunfanaghy) 3-0
48kg D Doyle (Thurles) beat Dylan Greene (Baldoyle) 3-0
48kg Michael Ward (Johnstown) beat Bernard Agnew (Clonard) 2-1
50kg Ben Burke (Ballymore Hollywood) beat Rhys McCarthy (St Pappins) 3-0
54kg Stephen Dermody (Paulstown) beat Evan O’Reilly (St Matthews) 3-0
54kg Danny McHugh (Two Castles) beat Charlie Ward (Ballinsloe) 3-0
57kg Pauric O’Donnell (Dungloe) beat Jack Connolly (Clonmel) 3-0
57kg Jack Burke (St Brigids Kildare) beat Ross Toland (Ormeau Road) W/O
63kg A McElligot (Cashen Vale) beat Bernie Ward (Omagh Boys & Girls) 3-0
66kg D Darcy (Mullinhone) beat John Maughan (Omagh Boys & Girls) TKO1

Wednesday March 30th

Boy 3 Prelims (10am)

33kg Aaron Doyle (Ballagh) beat Karl Sheridan (Crumlin) 2-1
36kg Jake Rapple (Monkstown) beat Padraig Cleary (Ardoyne Holy Cross) 2-1
36kg MJ O’Brien (Fr Horgans) beat Kevin Fahy (Oughterard) 3-0
39kg Patrick Folan (Connemara) beat Joe Joyce (Ballymun) 3-0
39kg Jon McConnell (Townland) beat Aodhan Byrne (Kilcullen) 2-1
42kg Jonathan Hughes (Jobstown) beat Peter Clarke (Errigal) 3-0
42kg Keelyn Roche (St Aidens) beat Tiernan Conway (St Pats T) 3-0
42kg Dylan McDonagh (Olympic) beat G McDonagh (Glen) 3-0
44kg Shane Stokes (St Johns U) beat Sean Ruth (Marble City) 3-0
46kg Adam Kinsella (St Marys Newross) beat Conor Horrigan (Cherry Orchard) TKO2
46kg Anthony Johnson (Sacred Heart D) beat K Quinn (Ennis) 3-0
46kg Eoghan Quinn (St Johns U) beat Tristen Flaherty (Oughterard) 3-0
48kg Barry O’Connor (Sliabh Luachra) beat Ben Johnson (St Pauls) 2-1
50kg Francis Maughan (St Marys D) beat Liam McMonagle (Raphoe) 3-0
50kg Charles Ward (Drimnagh) beat Mikey McGregor (Holy Trinity 3-0
50kg Patrick Myers (Sligo City) beat A O’Keeffe (Kanturk) 3-0
52kg Jack Donnelly (Sacred Heart O) beat Darragh Gilroy (Ballymore Hollywood) 2-1
52kg Oran Gethins (Sean McDermott) beat Fiachra Knox (Callan) 3-0

Boy 1 and 3 (2pm)

Boy 3 Prelims

54kg Tiernan Mayse (Two Castes) beat Sean Dunleavy (Charlestown) 3-0
54kg Patrick Doyle (Sparticus) beat P Lawlor (Brian Dillons) 2-1
54kg Thomas Doherty (Trinity Boys) beat William Maughan (Crumlin) 3-0
57kg Patrick Joyce (Phibsboro) beat Martin Ward (Ryston) 3-0
57kg Patrick Quinn (Errigal) beat M Lynch (Mullinahone) 3-0
60kg Martin O’Connor (Enniscorthy) beat Seamus Doherty (Charlestown) 3-0
60kg Patrick McDonagh (Clonoe) beat P Reilly (O.L.O.L.) 3-0
60kg Matthew Tyndall (Monkstown) beat Conor McKernan (Castleblaney) 2-1
63kg William Hayden (Crumlin) beat A O’Reilly (O.L.O.L.) 2-1

Boy 1 S/Finals

27kg Paddy Cleary (Olympic) beat Brendan McConnell (Old School) 2-1
27kg John Donohue (St Michaels Athy) beat Michael Connors (Cherry Orchard) 3-0
29kg Cealan Doherty (Two Castles) beat Damien McGuigan (Gleann) 3-0
29kg David O’Neill (St Francis) beat David O’Brien (Monkstown) 2-1
31kg Dylan Sherry (Emyvale) beat T Casey (South Side) 2-1
31kg Martin Collins (Drimagh) beat Bernard Cleary (Olympic) 3-0
33kg M Faulkner (Northside) beat Colm Folan (Connemara) 3-0
33kg Jason Nevin (Olympic Mullingar) beat Guy Wallace (St Monicas) 2-1
36kg Jake Daly (Castlebar) beat Edward Collins (Crumlin) 3-0
36kg Bernie McDonagh (Dunfanaghy) beat Brian Wright (St Pauls Waterford) 3-0

Boy 1 S/Finals (7pm)

39kg Michael Lambe (Ryston) beat Matthew McCavanagh (All Saints) 3-0
39kg John O’Reilly (O.L.O.L.) beat Christopher Joyce (Ballymun) 2-1
42kg J Donovan (O.L.O.L.) beat Jamie Diver (Immaculata) 3-0
42kg Lee Corcoran (Olympic) beat Thomas Murphy (St Ibars) 3-0
44kg Wayne Joyce (Phibsboro) beat Daniel McMullen (Balymore) 3-0
44kg Thomas McDonagh (Titans) beat D Sayers (Cashen Vale) 2-1
46kg Jarlath McDonagh (Lumpini) beat A Faulkner (Rathkeale) 3-0
46kg Nikita Bonoverev (St Michaels Athy) beat Adam Boyle (Dungloe) 3-0
48kg Martin Keenan (Glen) beat David McDonagh (Olympic) 2-1
48kg Tommy Lee (Bracken) beat Stephen McDonagh (Cavan) TKO2
50kg Joe Hutchinson (Neilstown) beat S Keating (Spartan) 3-0
50kg Nathan McDonagh (Cookstown) beat Scott Stokes (Dealgan) 3-0
52kg Jamie McDonagh (Cookstown) beat James Sweeney (Lumpini) 3-0
52kg Sam Davy (Townland) beat D Ryan (Tramore) 3-0
54kg Curtis Darcy (Callan) beat Stan Rosca (Dublin) TKO1
54kg Josh Olniyan (Jobstown) beat Tiernan Morris (St John Bosco) TKO1
60kg Quinn Fisher (South Meath) beat M Connors (Rathkeale) TKO2
60kg Thomas Maughan (Charlestown) beat Kyle McGonigle (St Bridgets) 2-1
70kg Charlie Kearney (Sacre Ceour) beat Dylan Boggs (Mourne GG) W/O

Thursday March 31st

Boy 2 S/Finals (10am)

31kg Michael Donohue (St Michaels Athy) beat Dairmuid Bradley (Holy Trinity) 2-1
31kg Nathan Keenan (Glen) beat Aaron Treanor (Emyvale) 2-1
33kg Michael Maughan (Olympic) beat Daniel Feokrytov (Arklow) TKO2
33kg Dylan Browne-McMonagle (Letterkenny) beat William O’Reilly (St Francis) 3-0
36kg Dylan Eagleson (Abbey) beat Tomas McDonagh (Titans) 2-1
36kg Corey Byrne-Dunbar (St Aidens) beat Rocky McDonagh (Sparticus) 3-0
39kg Cahir Gormely (Maydown Olympic) beat Nathan O’Brien (Wexford CBS) 2-1
39kg Stephen McCarthy (Charleville) beat Colm McCann (St Agnes) 2-1
42kg Caolan Fennell (St Agnes) beat Sean Plunkett (St Teresas) 2-1
42kg Patrick Sweeney (Titans) beat James McDonagh (St Pauls Waterford) 2-1
44kg Jack Geoghegan (Olympic M) beat Odhran Doogan (Dunfanaghy) 2-1
44kg Sean Roche (Mount Tallant) beat W McCarthy (Mayfield) 3-0
46kg Brian Barrett (Titans) beat Killian Clarke (Rathnew) 3-0
46kg James Whelan (Docklands) beat Oisin Wallace (Dungloe) 2-1
48kg Dylan Twoey (Ballaghderreen) beat Martin McCullough (Gleann) W/O
48kg David Doyle (Thurles) beat Michael Ward (Johnstown) 2-1

Boy 2 S/Finals (2pm)

50kg Paul Travers (Rathfirland) beat Tom Sweeney (Gurteen) TKO1
50kg Luca Geredze (Togher) beat Ben Burke (Ballymore,Hollywood) 3-0
52kg William McDonagh (Dungarvan) beat Peter Maughan (Ballyhaunis) 2-1
52kg Darragh Redden (St Davids Naas) beat Eoin McGovern (Cavan) 3-0
54kg Hugh Doyle (Thurles) beat Mark Duffy (Charlestown) 3-0
54kg Danny McHugh (Two Castles) beat Stephen Dermody (Paulstown 3-0
57kg Eoghan Lavin (Ballyhaunis) beat Lee Maughan (Bay City) TKO2
57kg Pauric O’Donnell (Dungloe) beat Jack Burke (St Brigids Kildare) 2-1
60kg John Ward (Brosna) beat Martin Ward (Clonard) 3-0
60kg Sean Walsh (Trojan) beat Dillon Maher (Castlebar) 3-0
63kg Patrick McDonnell (Crumlin) beat Kian Andrews (Monkstown) 3-0
63kg Aaron McElligot (Cashen Vale) beat Lewis Phelan (St Brigids Kildare) 3-0
66kg Darragh Farrell (St Josephs Eden) beat M Keenan (Glen) TKO3
66kg Jack Kilkenny (Castlerea) beat D Darcy (Mullinhone) 2-1
70kg James Gunnery (Bracken) beat Fiachra Barrett (Geesala) 2-1
75kg Ben O’Connell (St Johns U) beat Blake O’Connor (Edemore) 3-0
75kg Edward Barrett (Titans) beat Thomas McDonnell (Crumlin) 2-1

Friday April 1st

Boy 3 S/Finals (10am)

31kg Mark Doherty (Oakleaf) V Eric Walsh (Marble City)
33kg Shea Neeson (Moneyglass) V Odhran McKenna (St Pauls)
33kg J Desmond (Bantry) V Aaron Doyle (Ballagh
36kg Jonathan O’Donnell (3 Bridges) V Paddy McShane (Letterkenny)
36kg Jake Rapple (Monkstown) V MJ O’Brien (Fr Horgans)
39kg J Lee (Douglas) V Jack Connors (Ryston)
39kg Patrick Folan (Connemara) V Jon McConnell (Townland)
42kg Michael Stokes (All Saints) V Jonathan Hughes (Jobstown)
42kg Keelyn Roche (St Aidens) V Dylan McDonagh (Olympic)
44kg Ethan Sharkey (Castlerea) V Eoin Burns (Oliver Plunkett)
44kg S Cairns (Loughmahon) V Shane Stokes (St Johns U)
46kg Thomas Orr (Lisburn) V Adam Kinsella (St Marys Newross)
46kg Anthony Johnson (Sacred Heart D) Eoghan Quinn (St Johns U)
48kg Shane O’Gorman (St Malachys) V Tommy Cleary (Ballyhaunis)
48kg Jack Murphy (St Ibars) V Barry O’Connor (Sliabh Luachra)
50kg Thomas McCann (St Pauls Antrim) V Francis Maughan (St Marys D)
50kg Charles Ward (Drimnagh) V Patrick Myers (Sligo City)

Boy 3 S/Finals (2pm)

52kg Sam McCullough (All Saints) V Jack Sammon (Ballymore Hollywood)
52kg Jack Donnelly (Sacred Heart O) V Oran Gethins (Sean McDermott)
54kg Matthew James (Oliver Plunkett) V Tiernan Mayse (Two Castes)
54kg Patrick Doyle (Sparticus) V Thomas Doherty (Trinity Boys)
57kg John McDonagh (Lumpini) V Frank Duffin (All Saints)
57kg Patrick Joyce (Phibsboro) V Patrick Quinn (Errigal)
60kg Emeka Onwuka (All Saints) V Martin O’Connor (Enniscorthy)
60kg Patrick McDonagh (Clonoe) V Matthew Tyndall (Monkstown)
63kg Jason Irwin (Castleblaney) V Thomas Doherty (Gleann)
63kg Stephen Maughan (Ballyhaunis) V William Hayden (Crumlin)
66kg Charles Maughan (Cookstown) V A Healy (Setanta)
66kg Raul Enache (Smithfield) V Paddy O’Reilly (Marble City)
70kg Jason Myers (Titans) V Jake Cox (Enniscorthy)
75kg Thomas Doherty (Baldoyle) V Barry Donnelly (Carrigart)
75kg Martin McDonagh (3 Bridges) V Brian Keogh (Ballymore Hollywood)
80kg Reece Russell (Canal) V James Sweeney (Titans)
86kg Thomas Rose (St Annes ) V Malachy Duffy (Virginia)

Boy 1

Finals (7pm)

25kg Joe Reilly W/O
27kg Paddy Cleary (Olympic) V John Donohue (St Michaels Athy)
29kg Cealan Doherty (Two Castles) V David O’Neill (St Francis)
31kg Dylan Sherry (Emyvale) V Martin Collins (Drimagh)
33kg M Faulkner (Northside) V Jason Nevin (Olympic Mullingar)
36kg Jake Daly (Castlebar) V Bernie McDonagh (Dunfanaghy)
39kg Michael Lambe (Ryston) V John O’Reilly (O.L.O.L.)
42kg J Donovan (O.L.O.L.) V Lee Corcoran (Olympic)
44kg Wayne Joyce (Phibsboro) V Thomas McDonagh (Titans)
46kg Jarlath McDonagh (Lumpini) V Nikita Bonoverev (St Michaels Athy)
48kg Martin Keenan (Glen) V Tommy Lee (Bracken)
50kg Nathan McDonagh (Cookstown) V Nathan McDonagh (Cookstown)
52kg Jamie McDonagh (Cookstown) V Sam Davy (Townland)
54kg Curtis Darcy (Callan) V Josh Olniyan (Jobstown)
57kg Feidhlim Behan (Kilcullen) V John McDonagh (Ballyhaunis)
60kg Quinn Fisher (South Meath) V Thomas Maughan (Charlestown)
63kg Jack Crampton (St Brigids Eden) V T Corkery (Muskerry)
66kg A O’Neill (Charleville) W/O
70kg Patrick Sweeney (Titans) V Charlie Kearney (Sacre Ceour)
80kg Martin McDonagh (Ballyhaunis) W/O
91kg Coelman Barrett (Titans) W/O

Saturday April 2nd

Boy 2 Finals (11am)

27kg Daniel Owens (Gleann) V Philip Walsh (St Brigids Kildare)
29kg John Casey (Westside) V Clepson Dos Santos (Banbridge)
31kg Michael Donohue (St Michaels Athy) V Nathan Keenan (Glen)
33kg Michael Maughan (Olympic) V Dylan Browne-McMonagle (Letterkenny)
36kg Dylan Eagleson (Abbey) V Corey Byrne-Dunbar (St Aidens)
39kg Cahir Gormely (Maydown Olympic) V Stephen McCarthy (Charleville)
42kg Caolan Fennell (St Agnes) V Patrick Sweeney (Titans)
44kg Jack Geoghegan (Olympic M) V Sean Roche (Mount Tallant)
46kg Brian Barrett (Titans) V James Whelan (Docklands)
48kg Dylan Twoey (Ballaghderreen) V David Doyle (Thurles)
50kg Paul Travers (Rathfirland) V Luca Geredze (Togher)
52kg William McDonagh (Dungarvan) V Darragh Redden (St Davids Naas)
54kg Hugh Doyle (Thurles) V Danny McHugh (Two Castles)
57kg Eoghan Lavin (Ballyhaunis) V Pauric O’Donnell (Dungloe)
60kg John Ward (Brosna) V Sean Walsh (Trojan)
63kg Patrick McDonnell (Crumlin) V Aaron McElligot (Cashen Vale)
66kg Darragh Farrell (St Josephs Eden) V Jack Kilkenny (Castlerea)
70kg Ciaran Quinn (Emerald Antrim) V James Gunnery (Bracken)
75kg Ben O’Connell (St Johns U) V Edward Barrett (Titans)
80kg Nojus Iuanauskas (Clane) V Max Ceban (Bracken)
86kg J Cotter (Charleville) W/O

Boy 3 Finals (3pm)

31kg Ned Carthy (St Michaels Athy) V Winner
33kg Winner V Winner
36kg Winner V Winner
39kg Winner V Winner
42kg Winner V Winner
44kg Winner V Winner
46kg Winner V Winner
48kg Winner V Winner
50kg Winner V Winn
52kg Winner V Winner
54kg Winner V Winner
57kg Winner V Winner
60kg Winner V Winner
63kg Winner V Winner
66kg Winner V Winner
70kg Michael McDonagh (3 Bridges) V Winner
75kg Winner V Winner
80kg J Sweeney (Ennis)
86kg J Heaphy (Fr Horgans) V Winner
91kg Kenneth Dempsey (Achill) W/O

irishboxing

Integral part of the Irish boxing community for over 13 years