Boy 1, 2 and 3 Championship Results to date

Please scroll down for today’s Boy 2 semi-final results from the National Boy 1, 2 & 3 Championships at Dublin’s National Stadium.

The Boy 3 semi-finals and Boy 1 finals will be completed over three sessions on Friday. Friday’s boxing commences at 10am.

The weigh-ins for Friday’s Boy 1 finals will be held between 8am and 9am at the National Stadium. The weigh-ins for Saturday’s Boy 2 and Boy 3 finals will be held between 8am and 9am at the National Stadium.

National Boy 1,2 & 3 Championships

Boy 2

April 9th (S/Finals: 10am)

29kg Kirwan Doyle (Ballagh) beat Odhran McKenna (St Pauls A) 3-0
31kg Jack Desmond (Bantry) beat John Joyce (St Michaels Athy) 3-0
31kg Jonathan O’Donnell (3 Bridges) beat Oisin Mulholland (East Down) 3-0
33kg Jon McConnell (Townland) beat Jerome Lonergan Garthland (Clonmel) 3-0
33kg Karl Sheridan (Crumlin) beat Patrick McShane (Letterkenny) 3-0
36kg Steven Cairns (Fr Horgans) beat Tiernan Conway (St Pats) 3-0
36kg Keelin Roche (St Aidans) beat Ciaran Delaney (St Saviours OBA) 3-0
39kg James Delaney (Olympic) beat Adam Kinsella (St Marys NR) 3-0
39kg Barry O’Connor (Sliabh Luachra) beat Dyan Donherty (Churchlands) 3-0
42kg Eoghan Quinn (St Johns U) beat Thomas McCann (St Pauls A) 3-0
42kg Patrick Myers (St Pats Dromhaire) beat Charles Ward (Bay City) 2-1
44kg Patrick McInerney (Portloaise) beat Ben Johnson (Emerald A) TKO2
44kg Cory McLaughlin (Errigal) beat Tony Reilly (Mitchelstown) 3-0
46kg Fiachra Knox (Callan) beat Sam McCullough (All Saints) 3-0
46kg Michael McNamara (Rathkeale) beat Paddy Quinn (Errigal) 3-0
48kg Oran Gethins (Sean McDermott) beat Martin O’Connor (Enniscorthy) 2-1
48kg Patrick Joyce (Phibsboro) beat Jamie Lee Ward (St Malachys) 3-0

Boy 2

S/Finals (2pm)
50kg Alex Porter (Loup) beat Seamus Doherty (Charlestown) 3-0
50kg Francis Duffin (All Saints) beat Adam Healy (Setanta) 3-0
52kg Patrick McDonagh (Clonoe) beat Michael Lynch (Mullinahone) 3-0
52kg Matthew Tyndall (Monkstown D) beat Adam Dyemlov (Connolly) TKO2
54kg Luke Byrne Doyle (Callan) beat Jack Butler (Swords) TKO2
54kg Conor McKernan (Castleblaney) beat Emeka Onwuka (All Saints) 2-1
57kg Thomas Doherty (Baldoyle) beat Kieran O’Neill (Paulstown) 3-0
57kg Jason Irwin (Castleblaney) beat Jordan Devereaux (Northside) TKO1
60kg Martin McDonagh (Dungarvan) beat Aaron O’Brien (Gorey) 3-0
60kg William Hayden (Crumlin) beat Keelan Reilly (St Annes) TKO1
63kg Jason Myers (Titans) beat Michael J Keenan (Leeside Lough) 3-0
63kg Jamie Edwards (Sacred Heart Dub) beat Thomas Doherty (Gleann) TKO1
66kg Michael McDonagh (3 Bridges) beat Scott Boshell (Ballinrobe) 3-0
70kg John Sweeney (Ennis) beat Thomas Ward (Knockmore/Fox) 3-0
75kg Thomas Rose (St Annes) beat Sean Falvey (Clonmel) TKO1
75kg Nikadim McKiernan (Erne) beat Joseph Stokes (Crumlin) W/O

Boy 3

April 10th (S/Finals: 10am)
31kg Ian Hehir (St Colmans) V Darragh Russell (Holy Family GG)
31kg Paul Harcourt (Monkstown Dub) V Liam Walsh (Ballagh)
33kg John Carty (Paulstown) V Padraig Downey (St John Bosco A)
36kg Eoin Mc Garrell (Finn Valley) V Oisin Treanor (Emyvale)
36kg Jude Gallagher (Two Castles) V David Nevin (Elite Mullingar)
39kg David Mc Keavney (Saints) V Daniel Duffy (Immaculata, Strabane)
39kg Brandon McCarthy (St Michaels Athy)V Nathan Jeynes (Dungarvan)
42kg Dean Clancy (Ballinacarrow) V Liam Finnegan (Silverbridge)
42kg Callum Walsh (Riverstown) V Bill Stokes (Neilstown)
44kg Johnny Donoghue (Portlaoise) V Ruairi Killoran (Bishop Kelly)
44kg Declan Mc Donagh (Ballyhaunis) V Martin O’Donnell (Cherry Orchard)
46kg Jake Spencer (Docklands) V Luke Hurley (Tramore)
46kg Oisin McHugh (Finn-Valley) V Jakub Brazezinski (Paulstown)
48kg Sean Mc Genity (Silverbridge) V Michael Myers (Crumlin)
48kg Christopher Fisher (Oliver Plunkett) V Brandon Mongan (Olympic)
50kg Jonathan Adams (Antrim) V Killian Blood (Doolin)
50kg Kyril Shydenko (Drimnagh) V Sean Crowley (Arklow)

Boy 3

S/Finals (2pm)
52kg Patrick Smith (St John Bosco Bel) V Jake Tucker (Phoenix)
52kg Oran Carty (Sacre Coeur) V Nathan Jacob (Crumlin)
54kg Patsy Finnegan (Silverbridge) V Darren Gough (Gleann)
54kg Michael McGowan (Rathkeale) V Gavin Rafferty (St Cianans)
57kg Cameron Elliot (Crumlin) V Michael Doyle (Thurles)
57kg Padraig McDonagh (Geesala) V Thomas Connor (Kilcullen)
60kg Shaun Dinan (Portmarnock) V James Power (Macroom)
60kg Liam Moore (Arklow) V Ethan Mc Guckin (Cookstown)
63kg Adam Matthews (Monkstown D) V Francis Quinn (Cookstown)
63kg Mark Stringer (Ballinamore) V Ben Bannon (Holy Family Drog)
66kg Shane Gillespie (Bundoran) V Peter Keenan (Darndale)
66kg Dylan Mischenko (Connolly) V Bradley McDonagh (O.L.O.L.)
70kg Ciaran Murphy (Toome) V Rory Brennan (St Annes)
70kg John Donovan (O.L.O.L.) V Michael McDonald (Darndale)

April 10th

Boy 1 (Finals: 7pm)
25kg Philip Walsh (St Brigids Kildare) V Daniel Owens (Cairn Lodge)
27kg Michael Donoghue (St Michaels Athy) V David Nolan (O.L.O.L.)
29kg Nathan Keenan (Mayfield) V Oisin Sheridan (Olympic Mullingar)
31kg Ned Connors (Monkstown D) V Rock Mc Donagh (Sparticus)
33kg Mark Renaghan (Sean Doran Keady) V Andrew Cawley (Baldoyle)
36kg Patrick Sweeney (Titans) V Stephen McCarthy (Charleville)
39kg Martin McCullough (Gleann) V James Desmond (Bantry)
42kg Martin Stokes (All Saints) V Michael McCarthy (Sacred Heard D)
44kg Peter Maughan (Ballyhaunis) V David Doyle (Thurles)
46kg Patrick O’Reilly (Mitchelstown) V Peter Convery (St Johns)
48kg Eoghan Lavin (Ballyhaunis) V Brian O’Donovan (Charleville)
50kg John Nathan McAtamney (Gilford) V John Ward (Brosna)
52kg Stephen Dermody (Paulstown) V John McDonagh (St Annes)
54kg Martin Mongans (O.L.O.L.) V Dillon Maher (Castlebar)
57kg Martin Ward (Clonard U) V Charlie Ward (Tuam)
60kg Michael Keenan (Glen) V Conor Mc Donagh (Lumpini)
63kg Edward Ward (Olympic) V Darren Darcy (Mullinahone)
66kg Ben Mark O’Connell (St Johns A) V Darren Farrell (St. Josephs L.)
70kg John Mc Donagh (Omagh B & G) V Blake O’Connor (Edenmore)
75kg Thomas McDonnell (Crumlin) W/O
81kg Patrick Ward (St. Marys Daingean) V Jamie Cotter (Charelville)

April 11th

Boy 2 (Finals 10am)
29kg Kirwan Doyle (Ballagh) V TBC
31kg Jack Desmond (Bantry) V Jonathan O’Donnell (3 Bridges)
33kg Jon McConnell (Townland) V Karl Sheridan (Crumlin)
36kg Steven Cairns (Fr Horgans) V Keelin Roche (St Aidans)
39kg James Delaney (Olympic) V Barry O’Connor (Sliabh Luachra)
42kg Eoghan Quinn (St Johns U) V Patrick Myers (St Pats Dromhaire)
44kg Patrick McInerney (Portloaise) V Cory McLaughlin (Errigal)
46kg Fiachra Knox (Callan) V Michael McNamara (Rathkeale)
48kg Oran Gethins (Sean McDermott) V Patrick Joyce (Phibsboro)
50kg Alex Porter (Loup) V 50kg Francis Duffin (All Saints)
52kg Patrick McDonagh (Clonoe) V Matthew Tyndall (Monkstown D)
54kg Luke Byrne Doyle (Callan) V Conor McKernan (Castleblaney)
57kg Thomas Doherty (Baldoyle) V Jason Irwin (Castleblaney)
60kg Martin McDonagh (Dungarvan) V William Hayden (Crumlin)
63kg Jason Myers (Titans) V Jamie Edwards (Sacred Heart Dub)
66kg Michael McDonagh (3 Bridges) V TBA
70kg John Sweeney (Ennis) V TBA
75kg Thomas Rose (St Annes) V Nikadim McKiernan (Erne)

Boy 3 (Finals: 2pm)

———–

April 8th

Boy 3 – (Prelims:10am)
31kg Liam Walsh (Ballagh) beat Charlie McDonagh (Bluestack) 2-1
33kg Ryan Downey (Cashen Vale) beat Nathan Horrigan (N7) 3-0
36kg Oisin Treanor (Emyvale) beat James Connors (Westside) 3-0
36kg Jude Gallagher (Two Castles) beat Jordan Reynolds (Mayfield) 3-0
36kg David Nevin (Elite Mullingar) beat Bernard Colligan (St Pauls A) TKO3
39kg Nathan Jeynes (Dungarvan) beat Tomthy Fitzmaurice (Loughglynn) 3-0
42kg Dean Clancy (Ballinacarrow) beat Gareth Dowling (Docklands) 3-0
42kg Liam Finnegan (Silverbridge) beat Daniel Connelly (Loughglynn) 3-0
42kg Callum Walsh (Riverstown) beat Paul Loonam (St Carthages) 3-0
42kg Bill Stokes (Neilstown) beat Jack McGivern (St Georges) 3-0
44kg Declan McDonagh (Ballyhauns) beat Peter Molloy (Southside) 3-0
44kg Martin O’Donnell (Cherry Orchard) beat Eoin Neeson (Pegasus) 3-0
46kg Oisin McHugh (Finn Valley) beat Diarmuid Monaghan (Clonard U) TKO2
46kg Jakub Brazezinski (Paulstown) beat Jonathan Henry (Ballaghaderreen) TKO2
48kg Christopher Fisher (Oliver Plunkett) beat Sean Butler (Riverstown) 3-0
48kg Brandon Mongan (Olympic) beat David Nevin (Holy Family) 3-0
50kg Sean Crowley (Arklow) beat Eddie McDonagh (Omagh B&G) 3-0
52kg Nathan Jacob (Crumlin) beat James McStravick (St Annes) 3-0
54kg Gavin Rafferty (St Cianans) beat Ciaran Doherty (Geesala) 3-0
57kg Padraig McDonagh (Geesala) beat Nathan Reilly (Esker) 3-0
57kg Thomas Connor (Kilcullen) beat Ben Corcoran (Carrickmore) 3-0
60kg Ethan McGuckin (Cookstown) beat Owen McDonagh (St Annes) 3-0
66kg Dylan Michenko (Connolly) beat Ethan Smyth (Ormoeau Road) W/O
66kg Bradley McDonagh (O.L.O.L.) beat Cathal Maher (Sparticus) W/O
75kg Oisin Brennan (St Annes) beat Jack McGivern (Gilford) W/O
75kg Brandon Stokes (Crumlin) beat Michael Patrick Ward (Bluestack) KO1

Boy 1 (S/Finals: 2:30pm)
29kg Nathan Keegan (Mayfield) beat Andy Mannion (Connemara) TKO1
29kg Oisin Sheridan (Olympic Mullingar) beat Diarmuid Bradley (Holy Trinity) 2-1
31kg Ned Connors (Monkstown D) beat Darren Groarke (Ballyhaunis) 3-0
31kg Rock McDonagh (Sparticus) beat William O’Reilly (St Francis) 2-1
33kg Mark Renaghan (Sean Dorans) beat John Ginty (Geesala) 3-0
33kg Andrew Cawley (Baldoyle) beat Michael Maughan (St Michaels Athy) 2-1
36kg Patrick Sweeney (Titans) beat Eimhin McCormack (Arklow) TKO2
36kg Stephen McCarthy (Charleville) beat Cahir Gormley (Eglinton) 2-1
39kg Martin McCullough (Gleann) beat Lewis Cain (Ballymun 3-0
39kg James Desmond (Bantry) beat Michael Ward (Johnstown) 2-1
42kg Martin Stokes (All Saints) beat Gracjin Fasciszewski (St Annes) 3-0
42kg Michael McCarthy (Sacred Heard D) beat Thomas Doyle (Urlingford) 3-0
44kg Peter Maughan (Ballyhauis) beat David Drennan (Paulstown) 3-0
44kg David Doyle (Thurles) beat Adam Fitzgerald (Monkstown Dub) 3-0
46kg Patrick O’Reilly (Mitchelstown) beat Ben McFadden (Errigal) TKO3
46kg Peter Convery (St Johns) beat Evan O’Reilly (St Matthews) 2-1

Boy 1 (S/Finals 7pm)
48kg Eoghan Lavin (Ballyhaunis) beat Arthur McDonagh (Sparticus) 3-0
48kg Brian O’Donovan (Charleville) beat Nial Brady Devenny (Bluestack) 3-0
50kg John Nathan McAtamney (Gilford) beat Lee McAleer (Bay City) 3-0
50kg John Ward (Brosna) beat Sean Walsh (Cashen Vale) 3-0
52kg Stephen Dermody (Paulstown) beat Sean Considine (Kilfenora) W/O
52kg John McDonagh (St Annes) beat Bernie Ward (Bluestack) 3-0
54kg Martin Mongans (O.L.O.L.) beat John McDonagh (St Annes) 3-0
54kg Dillon Maher (Castlebar) beat Martin Ward (Bluestack) TKO2
57kg Martin Ward (Clonard U) beat Adam Evans (Cherry Orchard) 2-1
57kg Charlie Ward (Tuam) beat John Maughan (Omagh Boys) 3-0
60kg Michael Keenan (Glen) beat Jordan Ward (Bay City) 2-1
60kg Conor McDonagh (Lumpini) beat Ross Toland (Ormeau Road) W/O
66kg Ben Mark O’Connell (St Johns A) beat Joseph Saunders (Ligoniel) 3-0
66kg Darren Farrell (Edenderry) beat Edward Barrett (Titans) 3-0
70kg Blake O’Connor (Edenmore) beat Ciaran Quinn (Emerald U) 3-0
April 7th

Boy 1 – (Prelims: 10am)
29kg Diarmuid Bradley (Holy Trinity) beat Daniel McDonagh (S.H. Omagh) 2-1
31kg William O’Reilly (St Francis) beat Patrick Mullan (Holy Trinity) 3-0
31kg Rocky McDonagh (Sparticus) beat Trynn Mullan (Two Castles) 2-1
33kg Andrew Cawley (Baldoyle) beat Christopher Maxwell (Ligoniel) 3-0
33kg Michael Maughan (St Michaels Athy) beat Davey O’Neill (Charleville) 2-1
36kg Stephen McCarthy (Charleville) beat Peter Devine (Oliver Plunkett) 3-0
39kg Martin McCullough (Gleann) beat Patrick Donovan (Olympic) 2-1
39kg James Desmond (Bantry) beat Oisin Treacy (Monkstown D) 2-1
39kg Michael Ward (Johnstown) beat Sean Dowdall (St Malachys) 2-1
42kg Michael McCarthy (Sacred Heart D) beat Michael McDonagh (Ennis) 3-0
42kg Thomas Doyle (Urlingford) beat Odhran Duggan (Dunfanaghy) 2-1
44kg David Doyle (Thurles) beat Ethan Douglas (Cairn Lodge) 3-0
46kg Patrick O’Reilly (Mitchelstown) beat Dylan Towey (Loughglynn) TKO2
46kg Peter Conveney (St Johns) beat Hughie Doyle (Callan) 3-0
46kg Evan O’Reilly (St Matthews) beat Ryan MaLaughlin (Clonard) 3-0
50kg Sean Walsh (Cashen Vale) beat Patrick Loughran (St John Bosco) TKO1
50kg John Ward (Brosna) beat Mark Duffy (Loughglynn) 3-0
57kg John Maughan (Omagh Boys) beat Nathan O’Brien (Johnstown) 3-0
57kg Charlie Ward (Tuam) beat Jordan Coffey (Sliabh Luachra) 3-0

Boy 2 – (Prelims: 1:30pm)

33kg Jerome Lonergan Garthland (Clonmel) beat Jack McDermott (Curragh) 2-1
33kg Karl Sheridan (Crumlin) beat Kevin Fahy (Oughterard) 3-0
33kg Patrick McShane (Letterkenny) beat Padraig McCleary Ardoyne) 2-1
36kg Keelin Roche (St Aidans) beat Dylan McDonagh (Olympic) 2-1
36kg Ciaran Delaney (St Saviours OBA) beat Kelvin McCormack (Antrim) 3-0
42kg Eoghan Quinn (St Johns U) beat Tom Monaghan (Cashel) 3-0
42kg Patrick Myers (St Pats Dromhaire) beat James Hughes (K&K) KO1
42kg Charles Ward (Bay City) beat Sam Leonard (St Marys Dub) 2-1
44kg Cory McLaughlin (Errigal) beat Ben Feeney (Ballaghaderreen) 3-0
44kg Tony Reilly (Mitchelstown) beat Ben Farrelly (Crumlin) 3-0
46kg Paddy Quinn (Errigal) beat Thomas Doherty (Darndale) 3-0
46kg Michael McNamara (Rathkeale) beat David Briggs (Monivea) 3-0
48kg Patrick Joyce (Phibsboro) beat Patrick Lawlor (Brian Dillons) TKO2
50kg Francis Duffin (All Saints) beat Daryl Brennan (Cherry Orchard) 2-1
50kg Adam Healy (Setanta) beat Luke Maguire (Drogheda) 3-0
52kg Adam Dyemlov (Connolly) beat Michael Corr (Gleann) 2-1
52kg Matthew Tyndall (Monkstown D) beat Stephen Maughan (Ballyhaunis) 3-0
54kg Luke Byrne Doyle (Callan) beat Anthony Gallagher (Knockmore/Fox) TKO2
54kg Conor McKernan (Castleblaney) beat Drew Taylor (Trojan) 3-0
54kg Emeka Onwuka (All Saints) beat Jack Marley (Monkstown D) 3-0
57kg Jason Irwin (Castleblaney) beat Shaun Barrett (Olympic) 3-0
63kg Jamie Edwards (Sacred Heart Dub) beat Maxym Marchuik (St Brigids Eden) TKO2
75kg Nikadim McKeirnan (Erne) beat James Sweeney (Titans) TKO1

irishboxing

Integral part of the Irish boxing community for over 13 years