All the National Boy Champions

The National Boy 1, 2 & 3 Championships concluded at Dublin’s National Stadium over the weekend.

The Boy 2 and Boy 3 finals brought the curtain down on the tournament amid a tremendous atmosphere at the home of Irish boxing.

Over 230 bouts were completed since last Tuesday.

Please scroll down for all results.

National Boy 1,2 & 3 Championships National Stadium Dublin

Tuesday March 29th

Boy 1 Prelims (10am)

27kg John Donohue (St Michaels Athy) beat Darragh Connor (St Michaels Antrim) 3-0
27kg Michael Connors (Cherry Orchard) beat G Pratt (St Pauls Nenagh) 3-0
29kg David O’Neill (St Francis) beat Darren Flynn (Castlerea) 2-1
29kg David O’Brien (Monkstown) beat Cody O’Reilly (St Brigids Eden) 3-0
31kg Bernard Cleary (Olympic) beat Gavin Ryan (Ratoath) 2-1
31kg Martin Collins (Drimagh) beat Mark McKee (St Agnes) 3-0
33kg Guy Wallace (St Monicas) beat Christoir Browne (Oliver Plunkett) 3-0
33kg Jason Nevin (Olympic Mullingar) beat Wayne Joyce (Esker) TKO3
36kg Bernie McDonagh (Dunfanaghy) beat Joshua Watson (Saints) TKO3
36kg Brian Wright (St Pauls Waterford) beat Carson Hanlon (Olympic Mullingar) 3-0
39kg John O’Reilly (O.L.O.L.) beat Sean McDonagh (Swinford) 3-0
39kg Christopher Joyce (Ballymun) beat Dylan McCullagh (Sacred Heart Omagh) 3-0
42kg Lee Corcoran (Olympic) beat Tommy Lee Casey (Craigavon) 3-0
44kg D Sayers (Cashen Vale) beat Liam Crawford (Raphoe) 2-1
46kg Adam Boyle (Dungloe) beat Michael Stokes (Darndale) TKO1
46kg Nikita Bonoverev (St Michaels Athy) beat Corey Flanagan (St Agnes) 3-0
48kg Stephen McDonagh (Cavan) beat John Joe McCarthy (Paulstown 3-0
48kg Tommy Lee (Bracken) beat Sam Mark (All Saints) 3-0
50kg Scott Stokes (Dealgan) beat Pearse Lennon (Holy Trinity) 3-0

Boy 2 Prelims (2pm)

33kg Dylan Browne-McMonagle (Letterkenny) beat Charlie Whelan (Crumlin) 3-0
36kg Tomas McDonagh (Titans) beat Mark Reneghan (Sean Dorans Keady) 3-0
36kg Dylan Eagleson (Abbey) beat D O’Neill (Charleville) 3-0
36kg Corey Byrne-Dunbar (St Aidens) beat Kyle McGreevey (Holy Trinity) 2-1
36kg Rocky McDonagh (Sparticus) beat Ben Williams (Drimnagh) 2-1
39kg S McCarthy (Charleville) beat Suffie Edris (Monkstown) 3-0
39kg Colm McCann (St Agnes) beat John McDonagh (St Annes) 3-0
42kg J McDonagh (St Pauls Waterford) beat Oisin Treacy (Monkstown) 2-1
42kg Patrick Sweeney (Titans) beat Connor McGillion (Omagh Boys & Girls) 3-0
44kg Sean Roche (Mount Tallant) beat Chad McGill (Glengormley) 3-0
44kg W McCarthy (Mayfield) beat Patrick Donovan (Olympic) 2-1
46kg Killian Clarke (Rathnew) beat Noel Varadi (Patsy Quinn) 3-0
46kg Oisin Wallace (Dungloe) beat Michael McCarthy (Sacred Heart Dublin) 3-0
46kg James Whelan (Docklands) beat M McDonagh (Ennis) 3-0
48kg Dylan Twoey (Ballaghderreen) beat Odhran McGinley (Dunfanaghy) 3-0
48kg D Doyle (Thurles) beat Dylan Greene (Baldoyle) 3-0
48kg Michael Ward (Johnstown) beat Bernard Agnew (Clonard) 2-1
50kg Ben Burke (Ballymore Hollywood) beat Rhys McCarthy (St Pappins) 3-0
54kg Stephen Dermody (Paulstown) beat Evan O’Reilly (St Matthews) 3-0
54kg Danny McHugh (Two Castles) beat Charlie Ward (Ballinsloe) 3-0
57kg Pauric O’Donnell (Dungloe) beat Jack Connolly (Clonmel) 3-0
57kg Jack Burke (St Brigids Kildare) beat Ross Toland (Ormeau Road) W/O
63kg A McElligot (Cashen Vale) beat Bernie Ward (Omagh Boys & Girls) 3-0
66kg D Darcy (Mullinhone) beat John Maughan (Omagh Boys & Girls) TKO1

Wednesday March 30th

Boy 3 Prelims (10am)

33kg Aaron Doyle (Ballagh) beat Karl Sheridan (Crumlin) 2-1
36kg Jake Rapple (Monkstown) beat Padraig Cleary (Ardoyne Holy Cross) 2-1
36kg MJ O’Brien (Fr Horgans) beat Kevin Fahy (Oughterard) 3-0
39kg Patrick Folan (Connemara) beat Joe Joyce (Ballymun) 3-0
39kg Jon McConnell (Townland) beat Aodhan Byrne (Kilcullen) 2-1
42kg Jonathan Hughes (Jobstown) beat Peter Clarke (Errigal) 3-0
42kg Keelyn Roche (St Aidens) beat Tiernan Conway (St Pats T) 3-0
42kg Dylan McDonagh (Olympic) beat G McDonagh (Glen) 3-0
44kg Shane Stokes (St Johns U) beat Sean Ruth (Marble City) 3-0
46kg Adam Kinsella (St Marys Newross) beat Conor Horrigan (Cherry Orchard) TKO2
46kg Anthony Johnson (Sacred Heart D) beat K Quinn (Ennis) 3-0
46kg Eoghan Quinn (St Johns U) beat Tristen Flaherty (Oughterard) 3-0
48kg Barry O’Connor (Sliabh Luachra) beat Ben Johnson (St Pauls) 2-1
50kg Francis Maughan (St Marys D) beat Liam McMonagle (Raphoe) 3-0
50kg Charles Ward (Drimnagh) beat Mikey McGregor (Holy Trinity 3-0
50kg Patrick Myers (Sligo City) beat A O’Keeffe (Kanturk) 3-0
52kg Jack Donnelly (Sacred Heart O) beat Darragh Gilroy (Ballymore Hollywood) 2-1
52kg Oran Gethins (Sean McDermott) beat Fiachra Knox (Callan) 3-0

Boy 1 and 3 (2pm)

Boy 3 Prelims

54kg Tiernan Mayse (Two Castes) beat Sean Dunleavy (Charlestown) 3-0
54kg Patrick Doyle (Sparticus) beat P Lawlor (Brian Dillons) 2-1
54kg Thomas Doherty (Trinity Boys) beat William Maughan (Crumlin) 3-0
57kg Patrick Joyce (Phibsboro) beat Martin Ward (Ryston) 3-0
57kg Patrick Quinn (Errigal) beat M Lynch (Mullinahone) 3-0
60kg Martin O’Connor (Enniscorthy) beat Seamus Doherty (Charlestown) 3-0
60kg Patrick McDonagh (Clonoe) beat P Reilly (O.L.O.L.) 3-0
60kg Matthew Tyndall (Monkstown) beat Conor McKernan (Castleblaney) 2-1
63kg William Hayden (Crumlin) beat A O’Reilly (O.L.O.L.) 2-1

Boy 1 S/Finals

27kg Paddy Cleary (Olympic) beat Brendan McConnell (Old School) 2-1
27kg John Donohue (St Michaels Athy) beat Michael Connors (Cherry Orchard) 3-0
29kg Cealan Doherty (Two Castles) beat Damien McGuigan (Gleann) 3-0
29kg David O’Neill (St Francis) beat David O’Brien (Monkstown) 2-1
31kg Dylan Sherry (Emyvale) beat T Casey (South Side) 2-1
31kg Martin Collins (Drimagh) beat Bernard Cleary (Olympic) 3-0
33kg M Faulkner (Northside) beat Colm Folan (Connemara) 3-0
33kg Jason Nevin (Olympic Mullingar) beat Guy Wallace (St Monicas) 2-1
36kg Jake Daly (Castlebar) beat Edward Collins (Crumlin) 3-0
36kg Bernie McDonagh (Dunfanaghy) beat Brian Wright (St Pauls Waterford) 3-0

Boy 1 S/Finals (7pm)

39kg Michael Lambe (Ryston) beat Matthew McCavanagh (All Saints) 3-0
39kg John O’Reilly (O.L.O.L.) beat Christopher Joyce (Ballymun) 2-1
42kg J Donovan (O.L.O.L.) beat Jamie Diver (Immaculata) 3-0
42kg Lee Corcoran (Olympic) beat Thomas Murphy (St Ibars) 3-0
44kg Wayne Joyce (Phibsboro) beat Daniel McMullen (Balymore) 3-0
44kg Thomas McDonagh (Titans) beat D Sayers (Cashen Vale) 2-1
46kg Jarlath McDonagh (Lumpini) beat A Faulkner (Rathkeale) 3-0
46kg Nikita Bonoverev (St Michaels Athy) beat Adam Boyle (Dungloe) 3-0
48kg Martin Keenan (Glen) beat David McDonagh (Olympic) 2-1
48kg Tommy Lee (Bracken) beat Stephen McDonagh (Cavan) TKO2
50kg Joe Hutchinson (Neilstown) beat S Keating (Spartan) 3-0
50kg Nathan McDonagh (Cookstown) beat Scott Stokes (Dealgan) 3-0
52kg Jamie McDonagh (Cookstown) beat James Sweeney (Lumpini) 3-0
52kg Sam Davy (Townland) beat D Ryan (Tramore) 3-0
54kg Curtis Darcy (Callan) beat Stan Rosca (Dublin) TKO1
54kg Josh Olniyan (Jobstown) beat Tiernan Morris (St John Bosco) TKO1
60kg Quinn Fisher (South Meath) beat M Connors (Rathkeale) TKO2
60kg Thomas Maughan (Charlestown) beat Kyle McGonigle (St Bridgets) 2-1
70kg Charlie Kearney (Sacre Ceour) beat Dylan Boggs (Mourne GG) W/O

Thursday March 31st

Boy 2 S/Finals (10am)

31kg Michael Donohue (St Michaels Athy) beat Dairmuid Bradley (Holy Trinity) 2-1
31kg Nathan Keenan (Glen) beat Aaron Treanor (Emyvale) 2-1
33kg Michael Maughan (Olympic) beat Daniel Feokrytov (Arklow) TKO2
33kg Dylan Browne-McMonagle (Letterkenny) beat William O’Reilly (St Francis) 3-0
36kg Dylan Eagleson (Abbey) beat Tomas McDonagh (Titans) 2-1
36kg Corey Byrne-Dunbar (St Aidens) beat Rocky McDonagh (Sparticus) 3-0
39kg Cahir Gormely (Maydown Olympic) beat Nathan O’Brien (Wexford CBS) 2-1
39kg Stephen McCarthy (Charleville) beat Colm McCann (St Agnes) 2-1
42kg Caolan Fennell (St Agnes) beat Sean Plunkett (St Teresas) 2-1
42kg Patrick Sweeney (Titans) beat James McDonagh (St Pauls Waterford) 2-1
44kg Jack Geoghegan (Olympic M) beat Odhran Doogan (Dunfanaghy) 2-1
44kg Sean Roche (Mount Tallant) beat W McCarthy (Mayfield) 3-0
46kg Brian Barrett (Titans) beat Killian Clarke (Rathnew) 3-0
46kg James Whelan (Docklands) beat Oisin Wallace (Dungloe) 2-1
48kg Dylan Twoey (Ballaghderreen) beat Martin McCullough (Gleann) W/O
48kg David Doyle (Thurles) beat Michael Ward (Johnstown) 2-1

Boy 2 S/Finals (2pm)

50kg Paul Travers (Rathfirland) beat Tom Sweeney (Gurteen) TKO1
50kg Luca Geredze (Togher) beat Ben Burke (Ballymore,Hollywood) 3-0
52kg William McDonagh (Dungarvan) beat  Peter Maughan (Ballyhaunis) 2-1
52kg Darragh Redden (St Davids Naas) beat Eoin McGovern (Cavan) 3-0
54kg Hugh Doyle (Thurles) beat Mark Duffy (Charlestown) 3-0
54kg Danny McHugh (Two Castles) beat Stephen Dermody (Paulstown 3-0
57kg Eoghan Lavin (Ballyhaunis) beat Lee Maughan (Bay City) TKO2
57kg Pauric O’Donnell (Dungloe) beat Jack Burke (St Brigids Kildare) 2-1
60kg John Ward (Brosna) beat Martin Ward (Clonard) 3-0
60kg Sean Walsh (Trojan) beat Dillon Maher (Castlebar) 3-0
63kg Patrick McDonnell (Crumlin) beat Kian Andrews (Monkstown) 3-0
63kg Aaron McElligot (Cashen Vale) beat Lewis Phelan (St Brigids Kildare) 3-0
66kg Darragh Farrell (St Josephs Eden) beat  M Keenan (Glen) TKO3
66kg Jack Kilkenny (Castlerea) beat  D Darcy (Mullinhone) 2-1
70kg James Gunnery (Bracken) beat Fiachra Barrett (Geesala) 2-1
75kg Ben O’Connell (St Johns U)  beat Blake O’Connor (Edemore) 3-0
75kg Edward Barrett (Titans) beat Thomas McDonnell (Crumlin) 2-1

 

Friday April 1st

Boy 3 S/Finals (10am)

31kg Eric Walsh (Marble City) beat Mark Doherty (Oakleaf) 3-0
33kg Shea Neeson (Moneyglass) beat Odhran McKenna (St Pauls) 3-0
33kg Aaron Doyle (Ballagh) beat J Desmond (Bantry) 3-0
36kg Paddy McShane (Letterkenny) beat Jonathan O’Donnell (3 Bridges) 2-1
36kg MJ O’Brien (Fr Horgans) beat Jake Rapple (Monkstown) 2-1
39kg J Lee (Douglas) beat Jack Connors (Ryston) 3-0
39kg Patrick Folan (Connemara) beat Jon McConnell (Townland) 3-0
42kg Michael Stokes (All Saints) beat Jonathan Hughes (Jobstown) 3-0
42kg Keelyn Roche (St Aidens) beat Dylan McDonagh (Olympic) 2-0
44kg Ethan Sharkey (Castlerea) beat Eoin Burns (Oliver Plunkett) 3-0
44kg Steve Cairns (Loughmahon) beat Shane Stokes (St Johns U) TKO2
46kg Adam Kinsella (St Marys Newross) beat Thomas Orr (Lisburn) 2-1
46kg Eoghan Quinn (St Johns U) beat Anthony Johnson (Sacred Heart D) 3-0
48kg Shane O’Gorman (St Malachys)  beatTommy Cleary (Ballyhaunis) 3-0
48kg Jack Murphy (St Ibars) beat Barry O’Connor (Sliabh Luachra) 2-1
50kg Francis Maughan (St Marys D) beat Thomas McCann (St Pauls Antrim) 2-1
50kg Patrick Myers (Sligo City) beat Charles Ward (Drimnagh) 2-1

Boy 3 S/Finals (2pm)

52kg Jack Sammon (Ballymore Hollywood) beat Sam McCullough (All Saints) 3-0
52kg Oran Gethins (Sean McDermott) beat Jack Donnelly (Sacred Heart O) 2-1
54kg Tiernan Mayse (Two Castles) beat Matthew James (Oliver Plunkett) 3-0
54kg Thomas Doherty (Trinity Boys) beat Patrick Doyle (Sparticus) 2-1
57kg John McDonagh (Lumpini) beat Frank Duffin (All Saints) 2-1
57kg Patrick Joyce (Phibsboro) beat Patrick Quinn (Errigal) 3-0
60kg Martin O’Connor (Enniscorthy) beat Emeka Onwuka (All Saints) 3-0
60kg Matthew Tyndall (Monkstown) beat Patrick McDonagh (Clonoe) 2-1
63kg Jason Irwin (Castleblaney) beat Thomas Doherty (Gleann) TKO2
63kg William Hayden (Crumlin) beat Stephen Maughan (Ballyhaunis) 3-0
66kg Adam Healy (Setanta) beat Charles Maughan (Cookstown) 3-0
66kg Raul Enache (Smithfield) beat Paddy O’Reilly (Marble City) W/O
70kg Jason Myers (Titans) beat Jake Cox (Enniscorthy) TKO1
75kg Thomas Doherty (Baldoyle) beat Barry Donnelly (Carrigart) 3-0
75kg Martin McDonagh (Olympic) beat Brian Keogh (Ballymore Hollywood) 3-0
80kg James Sweeney (Titans) beat Reece Russell (Canal) TKO2
86kg Malachy Duffy (Virginia) beat Thomas Rose (St Annes) 2-1

Boy 1

Finals (7pm)

25kg Joe Reilly  W/O
27kg Paddy Cleary (Olympic) beat John Donohue (St Michaels Athy) 3-0
29kg David O’Neill (St Francis) beat Cealan Doherty (Two Castles) 3-0
31kg Martin Collins (Drimagh) beat Dylan Sherry (Emyvale) 3-0
33kg Michael Faulkner (Northside) beat Jason Nevin (Olympic Mullingar) 2-1
36kg Bernie McDonagh (Dunfanaghy) beat Jake Daly (Castlebar) 2-1
39kg John O’Reilly (O.L.O.L.) beat Michael Lambe (Ryston) 3-0
42kg James Donovan (O.L.O.L.) beat Lee Corcoran (Olympic) 3-0
44kg Wayne Joyce (Phibsboro) beat Thomas McDonagh (Titans) 3-0
46kg Jarlath McDonagh (Lumpini) beat Nikita Bonoverev (St Michaels Athy) 2-1
48kg Tommy Lee (Bracken) beat Martin Keenan (Glen) 3-0
50kg Joe Hutchinson (Neilstown) beat Nathan McDonagh (Cookstown) 3-0
52kg Sam Davy (Townland) beat Jamie McDonagh (Cookstown) 3-0
54kg Josh Olniyan (Jobstown) beat Curtis Darcy (Callan) 3-0
57kg Feidhlim Behan (Kilcullen) beat John McDonagh (Ballyhaunis) 3-0
60kg Quinn Fisher (South Meath) beat Thomas Maughan (Charlestown) 3-0
63kg Jack Crampton (St Brigids Eden) beat T Corkery (Muskerry) W/O
66kg Alan O’Neill (Charleville) W/O
70kg Patrick Sweeney (Titans) beat Charlie Kearney (Sacre Ceour) 3-0
80kg Martin McDonagh (Ballyhaunis) W/O
91kg Coelman Barrett (Titans) W/O

 

Saturday April 2nd

Boy 2 Finals (11am)

27kg Daniel Owens (Gleann) beat Philip Walsh (St Brigids Kildare) 3-0
29kg Clepson Dos Santos (Banbridge) beat John Casey (Westside) 3-0
31kg Michael Donohue (St Michaels Athy) beat Nathan Keenan (Glen) 3-0
33kg Michael Maughan (Olympic) beat Dylan Browne-McMonagle (Letterkenny) 3-0
36kg Corey Byrne-Dunbar (St Aidens) beat Dylan Eagleson (Abbey) 3-0
39kg Stephen McCarthy (Charleville) beat Cahir Gormely (Maydown Olympic)  2-1
42kg Patrick Sweeney (Titans) beat Caolan Fennell (St Agnes) TKO1
44kg Sean Roche (Mount Tallant) beat Jack Geoghegan (Olympic M) 3-0
46kg James Whelan (Docklands) beat Brian Barrett (Titans)  3-0
48kg David Doyle (Thurles) beat Dylan Twoey (Ballaghderreen 3-0
50kg Luca Geredze (Togher) beat Paul Travers (Rathfirland) 2-1
52kg William McDonagh (Dungarvan) beat  Darragh Redden (St Davids Naas) 2-1
54kg Hugh Doyle (Thurles) beat  Danny McHugh (Two Castles) 2-1
57kg Eoghan Lavin (Ballyhaunis) beat Pauric O’Donnell (Dungloe) TKO3
60kg John Ward (Brosna)  beat Sean Walsh (Trojan) 3-0
63kg Aaron McElligot (Cashen Vale) beat Patrick McDonnell (Crumlin) 3-0
66kg Darragh Farrell (St Josephs Eden) beat Jack Kilkenny (Castlerea) 3-0
70kg Ciaran Quinn (Emerald Antrim) beat  James Gunnery (Bracken) 2-1
75kg Edward Barrett (Titans) beat Ben O’Connell (St Johns U) 3-0
80kg Nojus Iuanauskas (Clane) beat Max Ceban (Bracken) 3-0
86kg Jamie Cotter (Charleville) W/O

Boy 3 Finals (3pm)

31kg Ned Carthy (St Michaels Athy) beat  Eric Walsh (Marble City) 3-0
33kg Aaron Doyle (Ballagh)  beat Shea Neeson (Moneyglass) 3-0
36kg Paddy McShane (Letterkenny) beat  MJ O’Brien (Fr Horgans) 3-0
39kg Jamie Lee (Douglas) beat  Patrick Folan (Connemara) 3-0
42kg Keelyn Roche (St Aidens) beat Michael Stokes (All Saints) 3-0
44kg Steve Cairns (Loughmahon)  beat Ethan Sharkey (Castlerea) 3-0
46kg Eoghan Quinn (St Johns U) beat Adam Kinsella (St Marys Newross) 2-1
48kg Shane O’Gorman (St Malachys) beat  Jack Murphy (St Ibars) 3-0
50kg Patrick Myers (Sligo City) beat Francis Maughan (St Marys D) 3-0
52kg Oran Gethins (Sean McDermott) beat Jack Sammon (Ballymore Hollywood) 3-0
54kg  Tiernan Mayse (Two Castles) beat  Thomas Doherty (Trinity Boys) 3-0
57kg Patrick Joyce (Phibsboro) beat 57kg John McDonagh (Lumpini) 3-0
60kg Matthew Tyndall (Monkstown) beat Martin O’Connor (Enniscorthy) 3-0
63kg William Hayden (Crumlin) beat Jason Irwin (Castleblaney) 3-0
66kg Adam Healy (Setanta) beat Raul Enache (Smithfield) 3-0
70kg Jason Myers (Titans) beat Michael McDonagh (3 Bridges) 2-1
75kg Thomas Doherty (Baldoyle) beat Martin McDonagh (Olympic) 3-0
80kg John Sweeney (Ennis) beat James Sweeney (Titans) 3-0
86kg Malachy Duffy (Virginia) W/O
91kg Kenneth Dempsey (Achill) W/O

irishboxing

Integral part of the Irish boxing community for over 13 years