European Championships Day 2

IABA Press Officer Bernard O’Neill
Joe Fitzpatrick and Kieran Forde both claimed victories at this¬† evening’s session at the European Youth Championships at the Citywest Hotel in¬† Dublin.
But Thomas Conroy bowed out of the tournament after being  stopped in round one by giant German super-heavyweight Florian  Shulz.
Fitzpatrick exacted sweet revenge for a defeat to Vladyslav¬† Vyetshkin of the Ukraine at last June’s Brandenburg Cup in Germany with a 14-13¬† win in the flyweight category this evening.
Galway light-welterweight Forde followed that up with a 14-8  verdict over Mitchell Buckland of Wales, who received a public warning for  dropping his head in the second.
Earlier today, Evan Metcalfe and Jack Morrissey maintained¬† Ireland’s winning start to the Championships with victories in the¬† afternoon session.
Both boxers are now through to Thursday’s quarter-finals and¬† are just one win away for claiming at least bronze.
Dublin-born Metcalfe can from behind to beat Azerbaijani  light-flyweight Kamran Malikov 12-11, and Wexford heavyweight Morrissey forced  Alex Toth into a standing count in the second en route to a  16-10 win.
“It was hard but obviously I enjoyed it. He could take a good shot.¬† I admit I was tiring in the last round but I knew I had enough left,” said Sacre¬† Couer BC ace Morrissey, who was born on the same day (March 26th 1993) as Irish¬† team captain Michael McDonagh.
Meantime, six Irish boxers will be in action  tomorrow.
2011  European Youth Championships Citywest Hotel  Dublin
Tuesday August 23rd  (2pm)
Session 5 (A)
49Kg: Viktor Komkov (Lithuania) beat Umit  Zengin (Turkey) 20-9
49Kg: Nayhan Nazifov (Bulgaria) beat Dejan Cajis  (Germany) RSCI3
49Kg: Gabil Mamedov (Russia) beat Ali Srour  (Norway) 21-6
64Kg: Ricardas Kuncaitis (Lithuania) beat David  Pazdera (Czech Repulic) RTD1
64Kg: Genadijus Merkulovs (Latvia) beat Andre  Sousa (Portugal) 12-9
64Kg: Bogdam Galaev (Belgium) beat Salavat  Khatujev (Norway) 13-10
91Kg: Nikita Stepanovs (Latvia) beat Zafer Elasan  (Turkey) 11-4
91Kg: Mirel Yitaru (Romania) beat Rafayel  Simonyan (Armenia) 17-14
91Kg: Roman Fress (Germany) beat Yauheni  Shashko (Belarus) 13-7
91Kg: Gevorg Mankukyan (Ukraine) Darko Milosevic  (Serbia) 9-8
Session 6 (B)
49Kg: Jack Bateson (England) beat Viktor  Agateljan (Czech Republic) 14-5
49Kg: Oleksandr Ivanov (Ukraine) beat David  Jagodzinski (Poland) 16-9
49Kg: Koryun Soghomonyan (Armenia) beat  Dmitri Suhodol (Moldova) 14-4
49Kg: Evan Metcalfe (Ireland) beat Kamran  Malikov (Azerbaijan) 12-11
64Kg: Mikita Shabelnik (Belarus) beat Arsen  Hayrapetyan (Armenia) 14-12
64Kg: Joshgun Aliyev (Azerbaijan) beat Antii  Hietala (Finland) 15-6
64Kg: Philip Nsingi (Germany) beat Nurbo Bozan  (Sweden) 8-3
64Kg: Nikolay Koev (Bulgaria) beat Rhys Pagan  (Scotland) RSCI2
91Kg: Jack Morrissey (Ireland) beat Alex Toth  (Hungary) 16-10
91Kg: Paulius Zujevaz (Lithuania) beat Sebah  Zayed (Israel) RSCI2
91Kg: Victor Ialimov (Moldova) beat Hajibaba  Hajibabayev (Azerbaijan) 12-9
91Kg: Ivan Veryasov (Russia) beat Armin  Prasovic (Montenegro) RSC1
Session 7 (A) (7pm)
52Kg: Roman Formanek (Slovakia) beat Briga  Almog (Israel) 14-11
52Kg: Vanetik Eranosyan (Georgia) beat David  Rizoiu (Romania) 13-9
52Kg: Vanja Bacic (Serbia) beat Erikas  Gumbrevicius (Lithuania) 12-7
52Kg: Grzegorz Kozlowski (Poland) beat  Richard Gorman (Germany) 12-10
64Kg; Sadeth Tal (Israel) beat Ciprian Florea  (Romania) 11-7
64Kg: Kieran Forde (Ireland) beat Mitchell  Buckland (Wales) 14-8
64Kg: Patrik Rajcsanyi (Slovakia) beat Zeljko  Vujasinovic (Croatia) RSC3
64Kg: Levgenii Parkhomenko (Ukraine)  beat Dimitrios Papadopoulos (Greece) 14-11
91+Kg: Gasan Gimbatov (Russia) beat Ignac  Tallosi (Hungary) RSC2
91+Kg:Florian Shultz (Germany) beat Thomas  Conroy (Ireland) KO1
Session 8 (B)
52Kg: Tural Ahmadov (Azerbaijan) beat Artur  Nersisyan (Armenia) 16-11
52Kg: Joe Fitzpatrick (Ireland) beat  Vladyslav Vyetshkin (Ukraine) 14-13
52Kg: Vasily Vetkin (Russia) beat Yilmaz  Yasin (Turkey) 13-11
52Kg: Samson Sykes (England) beat Dzmitry Sapon  (Belarus) 13-9
64Kg: Ladjali Abdelmalik (France) beat Darren  Tetley (England) RSCI2
64Kg: Van der pas Max Petrus (Holland) beat  Vincenzo Contestabile (Italy) 14-6
64Kg: Zaur Abdullaev (Russia) beat Simon Dovc  (Slovenia) RSC2
64Kg: Hasan Demir (Turkey) beat Petru Ursu  (Moldova) 15-5
91+Kg: Bohdan Blazhko (Ukraine) beat Rokas  Misauskas (Lithuania) RSC2
91+Kg: Muhammed Aci (Turkey) beat Vakhtang  Mkrtchyan (Armenia) RSC1
Monday August 22nd
Session 1A
60Kg: Parviz Baghirov (Azerbaijan) beat Matteo  Angioni (Italy) 9-2
60Kg: Mger Oganisian (Ukraine) beat Kazimirez  Legowski (Poland) 14-8
60Kg: Michael McDonagh (Ireland) beat  Kristian Stepanov (Russia) 12-9
60Kg: Aleijaksej Hohleu (Belarus) beat Matteo  Komadina (Croatia) 17-6
69Kg: Igor Kharitonov (Russia) beat Spanos  Kyriakos (Cyprus) 12-6
81Kg: Lajos Sarkozi (Hungary) beat Huseyn Gasimov  (Azerbaijan) RSC1
81Kg: Bruak Askin (Turkey) beat Nikola  Milacic (Montenegro) 10-3
91Kg: Armin Prasovic (Montenegro) beat  Rigo  Jaroslav (Slovakia) 9-8
91Kg: Ivan Veryasov (Russia) beat Fotios Arapoglou  (Greece) RSCI1
Session 2B
60Kg: Mihail Orlov (Moldova) beat Charles Flynn  (Scotland) 14-11
60Kg: Henry Thomas (England) beat Denislav  Suslekov (Bulgaria) 10-9
60Kg: Gor Yeritsyan (Armenia) beat Gabor Hinger  (Hungary) 16-10
60Kg: Henrik Enroth (Finland) beat Vjaceslav  Skreivers (Latvia) 10-4
69Kg: Fagan Huseynov (Azerbaijan) beat Dario  Morello (Italy) 13-12
69Kg: Arayik Harutyunyan (Armenia) beat Nikita  Smirnovs (Latvia) RSC2
69Kg: Ihsan Erdogan (Turkey) beat Adam Pawlowski  (Poland) 13-6
69Kg: Alberto Ghoerghe (Romania) beat Diogo  Barbosa (Portugal) 23-18
Session 3A Evening
52Kg:Yilmaz Yasin (Turkey) beat Oliver  Lakatos (Hungary) 15-5
56Kg: Enrico la Cruz (Holland) beat Iyad Snounou  (Denmark) 11-6
56Kg: Eimantas Stanionis (Lithuania) beat Patrik  Velky (Czech Republic) 15-4
56Kg: Qais Ashfaq (England) beat Ionnis  Makariou (Greece) 15-3
56Kg: George Bates (Ireland) beat Damyan Damyanov  (Bulgaria) 22-8
56Kg: Radzhab Butaev (Russia) beat Shaban  Shahpalangov (Azerbaijan) 13-8
75Kg: Burhan Akcay (Turkey) beat Artjom  Kiltsov (Estonia) 10-5
75Kg: Ivan Nesterenko (Ukraine) beat Hampus  Henriksson (Sweden) 10-8
75Kg: Guiseppe Ranno (Italy) beat Vazgen  Shahverdyan (Armenia) 12-4
Session 4B
52Kg: Dzimitry Sapon (Belarus) beat Joshua  John (Wales) 13-7
52Kg: Samson Sykes (England) beat Dmitar Georgiev  (Bulgaria) 16-14
56Kg: Mark McKeown (Scotland)beat  Aleko  Tchadashvili (Georgia) 20-11
56Kg: Kolya Grigoryan (Armenia) beat Omar  Rahmoune (Italy) 11-6
56Kg: Sylwester Kozlowski (Poland) beat Ruslan  Aliyeu (Belarus) 19-10
56Kg: Ionut Baluta (Romania) beat  Michael  Zatorski (Slovakia) DISQ3
75Kg: Dzianis Prykhodzka (Belarus) beat Marko  Bozovic (Montenegro) 16-9
75Kg: Grant Quigley (Scotland) beat Aljaz  Venko (Slovakia) 8-4
75Kg: Nathan Thorley (Wales) beat Sergio Pestana  (Portugal) 17-3
75Kg: Stephen Broadhurst (Ireland) beat Bruno  Knjezevic (Croatia) 9-6
August 24th (Last 16)
56Kg: George Bates (Ireland) v Radzhab Butaev  (Russia)
60Kg: Michael McDonagh (Ireland) v Aleijaksej  Hohleu (Belarus)
64Kg: Kieran Forde (Ireland) v Sadeh Tal  (Israel)
69Kg: Michael O’Reilly (Ireland) v Ivegeni¬† Barabanov (Ukraine)
75Kg: Stephen Broadhurst (Ireland) v Nathan  Thorley (Wales)
81Kg: Gary Sweeney (Ireland) v Bogdan Kryzhini  (Ukraine)
August 25th Q/Finals
49Kg: Evan Metcalfe (Ireland) v Koryun Soghomoyan  (Armenia)
52Kg: Joe Fitzpatrick (Ireland) v Tural Ahmadov  (Azerbaijan
91Kg: Jack Morrissey (Ireland) v Paulius Zujevaz  (Lithuania)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

x